>

GÜZELLİK

Deodorant ve ter kokusu

Ter kokusuyla baş etmenin en kolay yolu ise deodorant kullanmak. Peki deodorant kullanımının inceliklerini biliyor musunuz?
 
   
 
 
     
Terleme özelliklede sıcak yüz günlerinde bir çok kişinin sorunu. Her ne kadar sağlıklı olsa da ter kokmak hiç de hoş değil. Ter kokusuyla baş etmenin en kolay yolu ise deodorant kullanmak. Peki deodorant kullanımının inceliklerini biliyor muyuz?

Ter kokuları ile savaşın ilk kuralı temizlik.

Deodorant’ınızdan en iyi ve en etkili sonucu alabilmeniz için temiz ve kuru koltuk altına uygulamanız gerekir. Ter kokan bir koltuk altına tekrar deodorant sıkmak, oluşmuş ter kokusu ile deodorantın parfümünün karışımından oluşan ağır ve kötü bir kokuya neden olur. Bu yüzden mutlaka koltuk altının temizlenmesi gerekir. Sprey deodorant`ların, koltuk altına 15 cm.lik mesafeden ve kutu dik tutularak püskürtülmesi gerekiyor. Eğer bu sprey antiperspirant özelliğe sahip pudralı bir deodorant ise mutlaka çalkaladıktan sonra kullanın.

Deodorant`ı giysilerinize sıkmaktan kaçının, çünkü leke yapabilir.

Roll-on ve stick deodorant`lar koltuk altına sürülerek kullanılır. Yine uygulama öncesinde koltuk altınızın temiz ve kuru olduğundan emin olun, böylece en etkin sonucu alırsınız.

Gün ortasında tekrar deodorant kullanma ihtiyacı hissederseniz koltuk altını tekrar temizlemeniz gerekir.
TERLEME

Terleme, ter bezlerinin vücut yüzeyine sıvı salgılanması olarak tanımlanır. İnsan vücudunda 2 çeşit ter bezi bulunur; daha ufak olan ve doğru kıl köklerine bağlı olan ile bu köklere açılan apocrine ter bezleri. Bu iki tip ter bezinin dağılımı, fonksiyonları ve salgılamaları aşağıda açıklanacağı gibi tamamıyla birbirinden farklıdır.

Eccrine ter bezleri

İnsan vücudunda tüm vücut yüzeyine dağılmış olarak 2-3 milyon adet ter bezi bulunur. Cildin çok damarlı (kırmızı) bölgelerinde ter bezi bulunmaz (dudaklar gibi). Cilt üzerindeki ter bezi yoğunluğu cm2 başına 100-400 adet arası değişir. Ter bezlerinin toplam sayısı sabittir ve yaş ile birlikte artmaz. Bu yüzden çocuklarda ter bezi yoğunluğu yetişkinlerden daha fazladır, ancak ter bezleri daha ufaktır.

Eccrine ter bezlerinin temel fonksiyonu sıcak bir ortamda ya da fiziksel çalışma sırasında vücut ısısının dengelenmesidir. Bu durumlarda vücut ısısı dengelenmezse sıcak çarpması oluşur. Bu yüzden eccrine ter bezlerinin alışması insanların ter türlü iklime uyum sağlamasına yardımcı olur.

Terin vücut yüzeyinden buharlaşması sonucu derideki kılcal damarlar soğur ve vücut ısısında bir düşme sağlanır.

Eccrine ter bezlerinin başka bir fonksiyonu ise avuç içlerinde ve ayak tabanlarında oluşan zihinsel ve duygusal terlemedir.

Eccrine ter bezi temel olarak su içerir (% 99). Bunun yanı sıra sodyum klor, potasyum, lactat, üre ve protein de bulunur. Bu maddelerin dağılımı, su ile karışım, sağlık, yer ve zamana göre değişebilir. Günlük normal terleme hızı 0,5 litredir ancak bu miktar duruma göre günde 10 litreye kadar çıkabilir.

Apocrine ter bazleri

Apocrine ter bezleri özellikle koltuk altı, genital bölge ve yüzde bulunur. Dağılımları ise vücut bölgesine göre farklılık gösterir.

Örneğin koltuk altlarında apocrine ter bezlerinin sayısı, eccrine ter bezlerinin 10 katı kadardır. Apocrine ter bezleri doğumdan itibaren vardır ancak ergenlik ile birlikte aktif hale gelirler.

Ter ifrazatı, adrenalin ve noradrenalin gibi hormonların salgılanmasıyla alakalıdır ve kişiden kişiye değişir. Ter, heyecan, acı veya cinsel dürtülerle salgılanır.

Vücuttan çıkan sıvı ilk anda yağlı ve kokusuzdur. Ancak cilt yüzeyindeki bakteri florasında yerleşik bulunan bakterilerin çürümesiyle ter kokusu ortaya çıkar. Çevre faktörleri ile birleşen koltuk altı, bakteri oluşması için ideal bir ortam oluşturur. Yarı kapalı bir ortam ise bakteri büyümesi için gereken suyun buharlaşmasını en aza indirir. Ayrıca her iki ter bezi de, eccrine ve apocrine, bakteri gelişimini destekleyen aminoasit, yağ ve eloctrolit gibi kalıntılar salgılar.

Bakteri florasının yapısına ve toplam bakteri sayısına göre değişen çeşitli koltuk altı kokuları oluşur.

ÜRÜNLER

Her ne kadar antiperspirant ve deodorant kelimeleri birbirinin yerine kullanılsa ve pek çok tüketici bunlar arasında bir fark görmese de aslında bu ikisi eş anlamlı değildir. Deodorant`lar bakterilerin çürümesiyle ortaya çıkan apocrine teri maskelerken, antiperspirantlar eccrine ter bezlerinin salgılanmasını azaltarak çalışır.

Antiperspirantlar

Koltuk altı ıslaklığını kontrol etmek ve düzenlemek için kullanılan ilk ürünler yaklaşık yüz yıl önce geliştirilildi.
Kozmetik olarak kullanılan antiperspirantlarda mekanizma şu şekilde işler: Antiperspirantların aktif maddesi, eccrine ter bezlerinin cilt üzerindeki yüzeyinde engelleyici bir rol oluşturur. Bu nedenle ter bezinden yüzeye çıkan sıvı azalır.
Bu tür engelleme kalıcı değildir. Bunun bir nedeni, aşırı terlemenin bu engeli zayıflatması ve tekrar terleme yeteneğini kazanmasıdır. Başka bir neden ise 25 - 30 günde bir gerçekleşen ve gözeneklerdeki engeli ortadan kaldıran, yüzeydeki ölü deri tabakalarının dökülerek vücuttan atılması olayıdır.

En çok kullanılan antiperspirant aktif maddeleri alüminyum klorohidrat ve alüminyum klorohidreks-glysindir.

Deodorant`lar

Yaklaşık 4000 yıl önce, ter kokusu Çin’de söz konusu olan bir kavramdı ve ağaçlardan elde edilen aromatik reçinelerin hayvansal yağlarla karıştırılması bir çözüm olarak kullanılıyordu. Aslında merkanizma ter kokusunun maskelenmesiydi. Daha etkin olan diğer yöntem ise kokudan korunmakdı. Apocrine ter bezi tarafından ortaya çıkarılan sıvı kokusuz olduğu ve ter kokusu bakterilerin bu ortamda çürünmesiyle oluştuğu için bu yaklaşım koltuk altı yüzeyindeki bakterilerin yok edilmesine yönelikti. Deodorant`ın aktif maddesi olan bir antimikrobiyal ajanın uygulanması ile bakteri florası yok edilip, ter kokusu oluşumu engellendi.

Klasik antimikrobiyal ajanlar triklosan, farnesol veya polyglycerin-2-caprate’dir.

Özetlemek gerekirse ter kokusunu azaltmanın iki temel yolu vardır:

Birincisi: Antimikrobiyal özellikle lokal bir ajan kullanarak koltuk altında yerleşik bakteri florasını azaltmak. Bu da deodorant`ların içerisinde bulunan aktif maddeler ile gerçekleşir.

İkincisi: Uygulamadan sonra bakteri gelişimini azaltan ve antimikrobiyal bir ilaç gibi çalışan bir antiperspirant kullanmak. Bu ürünler de terlemeyi düzenleyerek daha az ter sıvısının bakterilerle bir araya gelmesini sağlar, dolayısıyla bakterilerle temas eden ter sıvısı çok az miktarda olunca ter kokusu da oluşmaz.

GÜN BOYU ETKİLİ KORUMA VE BAKIM ÖNERİLERİ

• Deodorant`ınızı kullanmadan önce koltuk altlarınızın kuru ve temiz olmasına dikkat edin.

• Deodorant`ı doğrudan cildinize uygulayın. Unutmayın, giysilerinize sıktığınızda ter kokusunu engelleyemezsiniz!

• Deodorant`ınız pudralı ise kullanmadan önce mutlaka çalkalayın ve 15 cm. uzaktan koltuk altınıza sıkın. Böylece deodorant`ınız istenmeyen kokuları engellemekte çok etkili olur.

• Sprey, stick, roll-on, pudralı, pudrasız, alkolsüz, hassas ciltler için parfümsüz gibi farklı kullanım olanakları sunan ürünlerden size uygun olanını seçin.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>