>

GÜZELLİK

Kadınların Korkulu Rüyası Selülitten Kurtulmanın 6 Yolu

6 adımda selülitlerden kurtulun!
 
   
 
 
     

Özellikle yaz aylarında kadınların korkulu rüyası olan selüliti 6 adımda yok etmek mümkün. Diyetisyen Sanem Apa Doğan, selülit ile başa çıkmanın yollarını anlattı:

“Her 10 kadından 8’inin başı selülit ile dertte. Bir çok kadın için buna savaş açmak ise oldukça zor geliyor oysaki selüliti gidermek sanıldığı kadar zor değil. 6 basit kuralı uygulayıp ve yeşil çay tüketerek siz de yazın tadını çıkarabilirsiniz.”

Selülit ile savaşmanın ilk kuralının selüliti tanımaktan geçtiğini söyleyen Apa, “Selülit yağ hücrelerinin dokularda birikmesiyle portakal görünümündeki oluşumdur. Genellikle bacak, kalça, diz, kollar ve göbek bölgesinde oluşur. Kadınlarda östrojen hormonu nedeniyle daha sık ve çok görülür.” dedi. Apa’ya göre,

• Sağlıklı beslenerek,
• Yeterli su tükterek,
• Egzersiz yaparak,
• Stresi azaltarak,
• Günde 7-8 saat uyuyarak,
• Yeşil çay içerek ve vücudu temizlemek için posalı ve koyu yeşil yapraklı sebzelere beslenme de yer vererek selülit sorununu ortadan kaldırmak çok kolay.


“Yeşil çay düzenli kullanıldığında yağ yakar ve selülit oluşumunu engeller” “En bilinen selülit oluşum nedeni kan dolaşım bozukluğudur. Bunun yanı sıra hormonal problemler, genetik faktörler, yanlış beslenme alışkanlıkları, yeterli su tüketilmemesi, hareketsizlik, alkol tüketimi, ağırlık artışı nedenleriyle de selülit oluşumu gözlenir” diyen Apa, sözlerine şöyle devam etti:

“Beslenmenin selülit oluşumu ile çok yakın ilişkisi vardır. Tam tahıllar ile sebze ve meyve içeren yani yüksek posalı bir diyet selülit oluşumunu engeller. Yeterli C vitamini alımı da yine selülit oluşumunu engeller. Beslenmede şeker ve şekerli besinlerin azaltılması gerekir. Baharatların dolaşım sistemi üzerine olumlu etkisinden yararlanılabilir. Koyu yeşil yapraklı sebzelerin her öğünde tüketilmesi selülit oluşumuna engel olur.

Sıvı alımının yine selülit oluşumu üzerine olumlu etkisinden faydalanabilirsiniz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken şekerli içecekler yerine doğal olan bitki çaylarını tercih etmek önemlidir. Yeşil çayın düzenli kullanımında (günde 2- 3 fincan) metabolizmayı hızlandırarak yağ oluşumunu azaltır ağırlık denetiminde yer alır. Özellikle yeşil çay içtikten 30 dakika sonra damarlardaki dolaşım hızlanır. Bu da selülit oluşumuna engel olur. Su tüketiminin ise yine doğru miktarda olması (günde 2- 3 litre) güzel bir bedene sahip olmak için önemlidir.”


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>