>

GÜZELLİK

Kırmızı ve Mor

Modacıların başını döndüren bu ateş rengi, kadınların en seksi bölgesi, dudakları dayanılmaz kılıyor.
 
   
 
 
     
Güzellik uzmanlarına göre kırmızı dudaklar dişiliğin ve seksiliğin simgesi. Kırmızı rengin çağrıştırdığı aşk, seks, ateş, kan ve tehlike gibi sembollerin de hayatımızda önemli psikolojik etkileri bulunuyor. Makyajla yakından ilgilenen modacılar da özellikle 80'lerde çok ilgi gören kırmızı dudakların hiçbir zaman demode olmayacağının üzerini çiziyor. MAC'in makyaj artisti David Horne, çingene kırmızı olarak bildiğimiz kan kırmızısını kullanıyor daha çok. Horn'a göre "Eğer dudaklarınızda mat kırmızıyı tercih ediyorsanız, gözlerinizde de aynı rengin tonlarında parıltılı farlar kullanmalısınız". Böylece gözler ve dudaklar arasında çarpıcı bir bütünlük oluşuyor. Diğer bir makyöz, Laura ise bu sezon çilek kırmızısının çok tutulduğunu ve geçtiğimiz sezon moda olan parlatıcıların yerini bu yıl kırmızı mat dudakların aldığını savunuyor. Sharon Dawson, Diesel'in defilelerinde mankenlere kırmızı ruj sürdü, üstelik aynı ruju yanaklarında allık olarak kullandı ve dudakların daha da belirginleşmesini sağlamak amacıyla mat rujun üzerine parlatıcı uyguladı. Ortaya çıkansa kiraz kırmızısı dudaklar.

Bu sene tüm makyözlerin birileştiği ortak nokta; kırmızının dudaklarda moda olduğu. Üstelik çilek kırmızısı, domates kırmızısı ya da kiraz kırmızısı... Teninize hangisi daha uygunsa. Ama mutlaka kırmızı.


HÜZNÜN RENGİ MOR
Moda dünyasının iddialı rengi mor, minimal makyaj artistlerini yine dize getirdi. Bu kış gözlerde, dudaklarda ve tırnaklarda morun kışkırtan tonlarına sıkça rastlayacağız.

Menekşe-mavi gözler, erguvan rengi dudaklar, lila yanaklar... Kışın soğuk günlerine hazırlanırken mor tonları da sezonun modasında ve makyajında yine söz sahibi. Farlar, mascaralar ve göz kalemlerinin yanı sıra ojeler, allıklar ve rujlar mürdüm, patlıcan, üzüm, lavanta ve menekşe nüanslarında yüzlerde parıldayacak. Profesyonel makyözler bu durumdan oldukça hoşnut çünkü kadınların bu tonlardan hoşlandığım biliyorlar. Yine de göz önünde bulundurmak gerekn bazı önemli ayrıntılar var; morun yumuşak tonları yüzü hafif hastalıklı koyu tonları ise dayak yemiş görüntüsü uyandırıyor. Bu yüzden makyaj sırasında renk seçiminin önemi büyük: koyu göz rengine sahip olanlar mürdüm ya da patlıcan tonlarını, mavi ya da gri gözlüler ise pastel ya da açık erguvan tonlarını tercih etmek durumunda. Dudaklar ve yanaklar için saç rengine göre seçim yapılıyor. Sarışınların menekşe üzerinde durmaları gerekirken esmerler üzüm rengini tercih etmek durumundalar. Bu iddialı rengin tüm tonları sadece kızıl saçlılarda gönül rahatlığıyla kullanılabiliyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>