>

GÜZELLİK

Kokunuz İz Bıraksın

Havadaki tuz ve yosun kokusu, bir parfümün geride bıraktığı tatlı esinti... Karar kokuların!
 
   
 
 
     

Havadaki tuz ve yosun kokusu, bir parfümün geride bıraktığı tatlı esinti, anneannenizin evindeki menekşe kokusu, yeni kesilmiş çimen kokusu... Kokular, gizli bir güce sahip. İnsanı saniyede geçmişe ışınlayabiliyorlar.

Kokuların bilinmeyen dünyası etrafımızı çevreliyor. Bu dünya, bizi sandığımızdan daha çok etkiliyor. Köpek ve kediler, etraflarını koku resimleri şeklinde algılıyorlar. Biz insanlar, burnumuzun bizi götürdüğü yere gitmemiz gerektiğini sezgisel olarak anlarız ama bunun nedenini açıklayamayız.

Koku duyusu, diğer duyulardan önce ortaya çıkmış çok özel bir nitelik. İlk canlılar duyma ve görme duyularını geliştirmeden önce koklayabiliyorlardı. Kokular, burnumuzdaki 30 milyon civarındaki koku hücresi tarafından algılandığında beynin duygusal hafıza merkezine ulaşıyor.

KARAR KOKULARIN!

Kokular herkesi etkiliyor. Aslında farkında olmasak bile, verdiğimiz bütün kararlar, kokular tarafından belirleniyor. İşte bu yüzden dişçi muayenehanesi gibi kokan bir evde rahat etme olasılığımız yok ama fırından yeni çıkmış kurabiye kokan bir ev bizi mıknatıs gibi çekiyor. Kokular, yaşadığımız bir deneyimle bağlantılı olduğu için düşünmeden hareket ermemize neden oluyor. Endüstri de bunun farkında; otel sahiplerinden araba üreticilerine kadar birçok kişi, kokuyu bir pazarlama yöntemi olarak kullanıyor. Vardiyalı mumlar, aromaterapi ürünleri ve her yıl piyasaya sürülen yüzlerce parfüm...

BÜTÜN BUNLARIN ANLAMI NE?

Dünyayı daima koklayarak keşfetmek çok önemli. Çocuklarımızı kokularından tanıyor, karşı konulmaz bebek kokusuna ilk andan itibaren hayran oluyoruz. Birinin o an endişeli olup olmadığını, kazanma hırsının gücünü, kokusunu duyarak sezebiliyoruz. Bu da koşullara uygun davranabilmemizi sağlıyor. Kokularla algılanma biçimimizi de değiştirebiliriz, örneğin, greyfurt içeren bir parfüm sürdüğümüzde olduğumuzdan altı yaş daha genç olduğumuz düşünülüyor! Biberiye gibi aromalar canlandırıyor, yasemin sakinleştiriyor... Bazı kokular da bizi heyecanlandırarak kalp atışlarımızı hızlandırıyor; yaz geceleri yayılan çim kokusu bunlardan biri.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>