>

GÜZELLİK

Parmaklarınız Güzel Görünmeli!

Parmak ve tırnaklarınızın gözlere de hitap etmesi için yapmanız gerekenler...
 
   
 
 
     

Birçok ufak tefek tırnak yarası kendi kendine iyileşir; ama bunlar bir süre gözü rahatsız edebilir... Parmak ve tırnaklarınızın gözlere de hitap etmesi için yapmanız gerekenler;

Beyaz lekeler: Küçük, yarım daire şeklindeki lekeler, tırnağın tırnak hücrelerinin üretildiği yeri olan tabanının zarar görmesinden kaynaklanır. Bunlar yavaş yavaş kaybolacaktır.

Kıymık kanamalar:
Tırnak yatağındaki kan damarlarında meydana gelen bir bozulma, tırnak plağının altında ince, kıymık gibi dikey çizgilerin oluşmasına neden olabilir. Yaralanmalardan ya da bazı ilaçlardan kaynaklanan kanamalar kendiliğinden geçer. Ancak kalpteki bir enfeksiyon da buna neden olabileceğinden, eğer kendinizi kötü hissediyorsanız ve ateşiniz varsa, durumdan emin olmak için doktor çağırın.

Batık ayak tırnakları: Kötü tırnak kesimi, dar ayakkabılar ya da biçimsiz duruş tırnağınızın bir köşesinin deriye doğru dönmesine neden olabilir. Batık tırnaklar acı verebilir ve kimi zaman enfeksiyonlara da yol açabilir. Enfeksiyondan kaçınmak için tırnağı kendiniz kesmek yerine bir doktora başvurun. Doktorunuz parmağı uyuşturup batık tırnağı kesebilir. Tırnağın yeniden uzamasını engellemek için, %80 fenol solüsyonu kullanabilirsiniz. Bu, batık tarafta tırnağın uzamasına neden olan hücreleri yok eder. Ya da tırnağı lazerle aldırmak istiyorsanız, tırnak başına fenolden 800 dolar fazla para ödeyebilirsiniz. Bu daha etkin bir yöntem değildir.

Parmak çatlakları:
Şeytan tırnağı, belki de hayatımızdaki en küçük ama en rahatsız edici acıdır. Bunlar nasıl oluşur? Nem oranı düşük olduğunda, parmak uçlarınız ve kütiküller çatlayabilir.

Şeytan tırnağına en iyi önlem: Cildinizin kurumasını önlemek için düzenli olarak nemlendirici kullanın. Eğer çatlaklar oluşursa, krem kullanmayı deneyin. Bu çatlakları kapatacak ve acınızı birkaç saniye içinde geçirecektir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>