>

KÖŞE YAZILARI | FERHAN PETEK

Keyif Verici Maddeler

Bazen hayatı kolaylaştırmak için, zor olduğuna inanmamak yetebilir. (Ferhan Petek)
 
   
 
 
     

Bazen hayatı kolaylaştırmak için, zor olduğuna inanmamak yetebilir. Zaten tüm güzelliğine rağmen ite kaka çekilmez hale getirdiğimiz, içine ettiğimiz hayatın tadını kendi ürettiğimiz keyif verici maddelerle renklendirip, hayata karşı yaptığımız haksızlığı biraz olsun telafi edebiliriz belki. Nasıl olduğu da tamamen size bağlı.

1. Her sabah bir gün ya da günlerce önceden seçip hazırladığın en günaydın şarkısıyla uyanabilirsin. Ne de olsa muhtemelen; her sabah kendine bile itiraf edemediğin bir nefretle gitmek zorunda olduğun bir işin var. SSK günün dolana kadar kim bilir daha kaç şarkı değiştirmen gerekecek.

2. Gün içinde, bazı insanlara söyleyemediğiniz söyleyemeyeceğiniz her şey için kendine bir konuşma baloncuğu yaratıp, tüm dile getirmeye kaçındığın sözleri orada toplayabilirsin.

3. En utandığın, en yerin dibine girmeyi düşündüğün anda, seni bu duruma sokan ya da karşısında bu duruma düştüğün kişinin, pijama giymiş sevimli bir fare olduğunu ya da takım elbiseli bir tapir olduğunu düşünebilirsin.

4. Kirasını zar zor çıkardığın, bunun için deli gibi çalıştığın evine, onun ve senin ihtiyacınız olan dekorasyonu yapacak kadar bütçen kalmadığında, internet ve hayal gücün yardımıyla eski püskülerden bir şeyler uydurup, eşe dosta çok trend ve özel tasarımlarmış gibi yutturabilirsin.

5. Kendini hayatın en ciddiyetinin içine boğazına kadar battığın anda, facebook ağırlıklı bir internet kurcalaması yapıp, en sinir bozucu masumiyetle yazılmış ergen sözlerini okuyabilirsin. Hani her söze verilecek cevabı olup, bir lafa bakan laf mı diye bir adama bakan adam mı diye ergenlerinden bir demet kelime keyiflenmenize aracı olacaktır.

6. Arada geçmişine uğrayıp, elle tutulur fotograflardan ve eski püskü şarkılardan yararlanabilirsin. Digital ortamdan uzaklaşıyormuş gibi yapıp, internetle arana belli bir mesafe koyarak en azından bir günlük özlem havası yaratabilirsin.

7. Kadınlığın içgüdüsel kuralı ayakkabı ve elbise bağımlılığına dayanarak, bütün bir gününü gardrobuna ayırabilir ayakkabıları kutularını etiketlemeye kadar giderek giyinme odanda sadece senin anlayabileceğin duygularla dolu bir gün geçirebilirsin.

8. Türkan Şoray, Ediz Hun, Hülya Koçyiğit üçlemesini duyunca aklına gelecek, aynı dönemin tüm isimlerinden seçmece filmler izleyerek, çocukkenden beri hissetmediğin, zalim fabrikatör babalara duyduğun nefreti tazeleyebilir, fakir kızlarla zengin oğlanların kavuşmasından duyduğun mutluluğu kısa zaman için de olsa geri getirebilirsin.

9. Sana en yakın parka gidip yeşillikler içinde, çaylı çekirdekli, bol adımlı az elektrikli bir gün geçirebilirsin. Eninde sonunda kavuşacağın altına gireceğin toprağın, üzerindeyken onunla barışık olman gerektiği gerçeğinin er ya da genç dank etme anını herkesten önce yaşayabilirsin.

10. Hayatın kabul edilmiş gerçeklerine inat kendi gerçeklerini oluşturmuş olmanın verdiği üstünlük hissini yaşamana daha fazla engel olmamak için harekete geçebilirsin. Herhangi bir konuda yapacağın, artı ve eksilerden oluşan kâğıt üzerindeki bir liste bazı gerçeklerini bulma da bazılarından da kurtulma konusunda sana yardımcı olabilir.

Ve belki daha bir sürü şey…

Hayattaki bazı keyif verici maddelerden uzak durmak gerekirken bazılarını uygulamak ona biraz olsun hareket katabilir. Yeter ki mutlu olmaya niyetiniz olsun madde eklemesi kolay. Ne olursa olsun hak ettiğinize inandığınız kendinizi layık gördüğünüz hayatı yaşarsınız.

Tamam kapatıyorum artık çok yazdı yine. Başımda ağrıyor zaten ama uykum da kaçtı ki şimdi. :)

Ferhan Petek
Köşem Sultan ®

http://www.facebook.com/pages/Ferhan-Petek/40815501931

https://twitter.com/#!/Fername


FERHAN PETEK
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>