>

KÖŞE YAZILARI | ITIR SEMA ERTAŞ

Beni Bekleme Anne

Yalnızlığımı toparlamam lazım, parça parça olmuş içimde. (Itır Sema Ertaş)
 
   
 
 
     

Beni bekleme anne, biraz daha işim var;

Yalnızlığımı toparlamam lazım, parça parça olmuş içimde. Gittiğimiz şehirlerde kalanlarımı özlüyorum bazen. Ne kadar insan tanırsak o kadar yalnızlaşıyorduk değil mi? Gidenlerin boşluğuna gelenleri sığdırmak aptalca… hem zaten içimde yer eden yokluklar var, kalbim git gide büyüyor. Yarısını aldırsam mı, biraz küçülsün?

Beni bekleme anne, biraz daha işim var;

Başkalarına kendimden biçtiğim payları ölçmem lazım. Keşke çocukken kimsenin beni ağlatmaya hakkı olmadığını öğretseydin “anne”den önce. Şimdi her ağladığımda beni avutmak zorunda kalmazdın. Gerçi bir hayat dersiydi avucun ortasına konan kuş oyunu; bu tutmuş, bu kesmiş, bu pişirmiş, bu yemiş bu da hani bana hani bana demiş!miş… şimdi aklımdan bir yol tutup parmak hesabı yapıyorum bakıp da görmeyenleri, yetmiyor parmaklarım, bana ellerini verir misin?

Beni bekleme anne, biraz daha işim var;

İçinde saklandığım oda darmadağın. Tanıdığım herkesten hatıra niyetine aldığım maskeler yerlerde. Duvarlarda, yüzsüz insanların hayali suretleri var, bu tükürük izleri ne diye sorma. Etrafta hala atan kalpler var, bir kalp taşımanın anlamını bilmeyenlerden çaldım onları, özensizce saklıyorum. Bazılarının yargıları yatağımın altında ve bazı kelimeler tavanda asılı. Işığımın neden loş, televizyonumun sesi neden hep açık anladın mı şimdi, bazen bu dağınıklıktan ben bile sıkılıyorum…

Beni bekleme anne, biraz daha işim var;

Önce kalbimin kabuklarını soymam gerek. Sustuklarımı tükürsem mi, yutsam mı karar vermem, hayatın neresinde kadın, neresinde erkek olduğumu görmem gerek. Biraz çocukluk resimlerime bakıp ağlamam, beni anlatanların tanımlandığı cümlelere gülmem gerek. Daha olmayacak nice dualara amin, olan biteni arkamda bırakıp yürümeye devam etmem gerek.

Beni bekleme anne, biraz daha işim var;

Uyu sen, beni bu kadar sahiplenme. Sen her savaşta kendini bana siper etsen de senin görmediğin daha nice savaşlar var. Gurur duy, kimsenin arkasına saklanmadığım için. Vazgeçtiklerimin sızısıyla yaşayabildiğim için ve her gün umudun olmaya devam ettiğim için…

Ama beni bekleme anne, biraz daha işim var…

Sevgiler
Itır…


ITIR SEMA ERTAŞ
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>