>

KÜLTÜR-SANAT

14 Şubat’ta “Düğün Müzikleri”

Kolektifistanbul 14 Şubat’ta “Düğün Müzikleri” Çalacak...
 
   
 
 
     

Kolektifistanbul'un 5. yıl konserleri 14 Şubat'ta CRR'de başlıyor. Üstelik çok özel misafirlerle! Geleneksel düğün müziklerine dayalı repertuarını funk ve jazz altyapılarıyla yeniden yorumlayan grup, Türk düğünlerinin vazgeçilmezi Anadolu Köçek’ten Karadeniz tulumu ile Bulgar gaydasını buluşturan Laz Horonu’na kadar birbirinden güzel parçaları müzikseverler için çalacak.Geleneğe saygıyı terazinin bir tarafında tutarak Doğu Avrupa geleneksel düğün müziklerine dayalı repertuarını funk ve jazz altyapılarıyla yeniden yorumlayan Kolektifistanbul, 14 Şubat Pazartesi akşamı, saat 20:00'de, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda sahne alacak. Gayda, akordeon, klarnet, saksafon, tubanın yanı sıra vurmalı sazlar da kullanarak zengin bir ses ve melodi birlikteliği sağlayan Kolektifistanbul dinleyenlere doğaçlama bir şölen sunacak.
Gruba Sinan Çelik (Kaval), Şenol Filiz (Ney), Birol Topaloğlu (Tulum), Selim Sesler (Klarnet), İzzet Kızıl (Perküsyon), Elena Hristova (Vokal) ve Ahmet Özden (Kaba zurna) gibi birbirinden değerli isimler eşlik edecek.

Benin'den İskoçya'ya kadar, dünyanın dört bir yanındaki çeşitli sahnelerde sürdürdüğü müzikal yolculuğunun beşinci yılını Cemal Reşit Rey’de vereceği konserle kutlayacak olan Kolektifistanbul’un repertuarında ise Türk düğünlerinde davul zurnayla çalınan Anadolu Köçek, Kosova Türklerinin çok ünlü türküsü Ramizem, Doğu Makedonya'nın Ştip yöresinden Ştipski Köçek, Batı Bulgaristan'ın 11/16'lık dans melodisi Kopanitsa, Karadeniz tulumu ile Bulgar gaydasını buluşturan Laz Horonu gibi parçalar bulunuyor.

BALKANLARIN FANFAR DİNAMİZMİ, ANADOLU COĞRAFYASININ DUYGU DERİNLİĞİYLE BULUŞUYOR!

İlk albümü Balkanatolia’yı 2005 yılında çıkaran Kolektif, o zamanlar bir grup değil içinden 21 kişilik geçtiği bir kolektiviteydi. Bu kalabalıktan çıkan beş kişilik çekirdek kadroya, klarnetçi Talat Karaoğlu’nun katılımıyla şimdiki topluluk oluştu ve Kolektif adı da Kolektif İstanbul’a dönüştürüldü. Grubun ikinci albümü olan ve “yamuk” anlamına gelen “Krivoto” ise 2008 yılında müzikseverler ile buluştu. Şarkıların canlı kaydedilmesi nedeniyle bu albüm ilk albümün enerjisini ikiye katladı.

Grupta farklı altyapılardan gelen müzisyenlerin yanı sıra hala düğünlerde çalan geleneksel müzisyenler de yer alıyor. Kolektifistanbul’un kurucuları Fransız saksafoncu Richard Laniepce ile vokalist Aslı Doğan’a Tamer Karaoğlu akordeonuyla, Ertan Şahin tubasıyla, Ediz Hafızoğlu ise davuluyla eşlik ediyor.

Alaturka nefesli sazları öğrenmek amacıyla 2001 yılında Türkiye’ye gelen Richard Laniepce tarafından kurulan Kolektifistanbul, herkesin bildiği türküler yerine kimsenin bilmediği türküleri bularak Balkan ve Türk folkloruna büyük hizmet veriyor. Grubun seslendirdiği her şarkının ise ayrı bir hikayesi bulunuyor.

Tarih: 14 Şubat 2011, Pazartesi
Yer: CRR
Saat: 20:00


BİLET FİYATLARI: 30.00 TL - 25.00 TL - 20.00 TL - 15.00 TL

Kolektifistanbul:
Aslı Doğan (Vokal), Richard Laniepce (Saksofon, Gayda), Tamer Karaoğlu (Akordeon), Talat Karaoğlu (Klarnet), Ertan Şahin (Tuba), Ediz Hafızoğlu (Davul)

Konuk Sanatçılar:
Sinan Çelik (Kaval), Şenol Filiz (Ney), Birol Topaloğlu (Tulum), Selim Sesler (Klarnet), İzzet Kızıl (Perküsyon), Elena Hristova (Vokal), Ahmet Özden (Kaba zurna)

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>