>

KÜLTÜR-SANAT

15.Frankfurt Türk Film Festivali Başladı!

15. Frankfurt Türk Film Festivali, muhteşem bir galayla başladı.
 
   
 
 
     

Galada Onur Ödülleri Türk sinemasına emeği geçen zarafetiyle bilinen sanatçı Filiz Akın ve yazar, yönetmen Zülfü Livaneli’ye verildi.

Büyük bir katılımla Fritz Remond Theater Zoo Palace’de Korhan Abay’ın sunumuyla gerçekleşen gecede Göksel verdiği konserle büyük beğeni topladı. Gece 15 yıldır festivali başarıyla yürüten festival başkanı Hüseyin Sıtkı’nın açılış konuşmasıyla başladı.

Geceye katılamayan Livaneli’nin ödülünü sanatçı Serap Aksoy aldı. Törene eşi Sönmez Köksal ile katılan ve büyük alkışlarla sahneye çıkan Filiz Akın, sözlerine doğu ve batı Almanya’nın 25. Birleşme yıllarını kutlayarak başladı. Bu vesileyle gecede yer alan Almanlara “Alman dostlarımızın bu önemli gününü kutluyorum” diyen sanatçı sonrasında ise böyle bir festival yıllardır başarıyla yürüttüğü için Festival Başkanı Hüseyin Sıtkı’ya ve ekibine teşekkür etti.

SOYADIMIZIN AYNI OLMASINDAN GURUR DUYUYORUM

Festivallerin sanat ve kültürle birlikte ülkeler arası en güzel köprüyü kurmada çok önemli olduğunu belirten Akın ‘’ Soyadımızın aynı olmasından gurur duyduğum Fatih Akın, Ferzan Özpetek ve Nuri Bilge Ceylan gibi nice yönetmenler uluslararası alanda büyük başarılar kazanarak bizi temsil ediyorlar. Bayrağı teslim etmekten ve başarılarından çok mutluyum. Genç kuşak arkadaşlarımın güzel çalışmalarının için herkese çok teşekkür ederim” dedi.

Filiz Akın, Sönmez Köksal ve Serap Aksoy’un yanı sıra Ali Eyüboğlu, Sayım Çınar, Mehmet Erduğan, Alican Sekmeç Frankfurt Büyükelçi vekili olmak üzere siyaset ve ekonomi alanından birçok isim katıldı.

2 Ekim ve 9 Ekim tarihleri arasında yapılacak olan festivalde izleyicilere 30'a yakın film sunulacak. Film gösterimleri CineStar Metropolis, Orfeo's Erben ve Film Forum Höchst sinemaları ve Preungesheim Cezaevi'nde, Anne Frank Okulu'nda yapılacak.

Festival kapsamında söyleşiler, paneller, sergiler, konserler ve üniversiteler arası kısa ve uzun metrajlı film yarışması etkinlikleri de yapılacak.

Kaynak:Hürriyet

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>