>

KÜLTÜR-SANAT

17.Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali Başlıyor

Yılın son film randevu`su “Kayıp Cennet” ile açılıyor
 
   
 
 
     

TÜRSAK Vakfı tarafından düzenlenen Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali, 5-11 Aralık 2014 tarihleri arasında, onyedinci kez, sinemaseverlere buluşmaya hazırlanıyor.

İstanbul’un ve Türkiye’nin en eski ve köklü film festivallerinden biri olan Randevu İstanbul Film Festivali, yılın son sinema etkinliklerinden biri olarak, kendine has duruşuyla bu yıl da takipçilerine aralık ayına randevu veriyor.

Festival bu sene, Oscarlı oyuncu Benicio del Toro ve “Açlık Oyunları” serisinin yıldızı Josh Hutcherson’ın güçlü performanslarıyla dikkat çeken “KAYIP CENNET” (“Escobar: Paradise Lost”) ile perde açıyor.

“Kayıp Cennet”, gerçek bir hikayeye dayanan ve Oscar ödüllü Benicio del Toro’nun canlandırdığı Pablo Escobar’ın ölümcül cazibesine büyülü bir bakış sunan, çarpıcı bir dram.

Yirmi yıl önce ölen Pablo Escobar’ın kokain imparatorluğu, onu tarihteki en zengin suçlulardan biri haline getirdi. Binlerce kişinin ölümünden sorumlu olmasına rağmen Escobar’ın yarattığı Robin Hood benzeri karakteri ve kısa politik kariyeri, kendisine Kolombiyalılar arasında bir halk kahramanı özelliği kazandırdı.

Ünlü aktör Andrea Di Stefano, bu ilk yönetmenlik deneyiminde, örgütlü suçlara farklı bir bakış açısı getiriyor. “Kayıp Cennet” izleyiciyi, hafızalardan silinmeyecek, gerilimli, sırlarla dolu benzersiz bir yolculuğa çıkarıyor.

17. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali, 2014 Toronto Uluslararası Film Festivali’ndeki dünya galasının hemen ardından Türk sinema izleyicisiyle buluşacak olan “Kayıp Cennet”in yanı sıra, Cannes, Berlin, Karlovy Vary, Sundance ve Toronto gibi dünyanın en önemli festivallerinde izleyici karşısına çıkmış filmleri izleyicinin beğenisine sunacak. Yeni keşiflerden oluşan filmlerin gösterimi ve çeşitli yan etkinlikler, festivalin özgün ve zengin programını tamamlayacak.

Festival filmleri, geçen yıllarda olduğu üzere, “Gala İstanbul”, “Sinema Tarihi Yazıyor”, “Film Bağımlıları için Bağımsız Filmler”, “İlk Randevu”, “Pelikül Kabuslar”, “Haklarınız için Savaşın”, ve “Pembe-Kara Komedi” gibi başlıklar altında gösterilecek.

Festival programında yer alan ellinin üzerinde film, Cinemaximum Kanyon Levent, Cinemaximum Zorlu Beşiktaş ve Beyoğlu Fransız Kültür Merkezi salonlarında gösterilecek. Cinemaximum sinemalarında gösterilecek filmler için bilet fiyatları geçtiğimiz yıl olduğu gibi gündüz seanslarında 5 TL, akşam seanslarında ise 10 TL olarak belirlendi. Fransız Kültür Merkezi’nde filmler ücretsiz olarak izlenebilecek.Randevu İstanbul Programında neler var?


İzleyiciyi pek çok sürprizin beklediği, Randevu İstanbul’da yer alacak filmlerden bazılarıyla ilgili küçük ipuçları.

GALA İSTANBUL

Festival izleyicisinin izlemek için gün saydığı yılın en beklenen popüler uzun metraj filmlerden oluşan bu bölümde gösterilecek filmler arasında, geçtiğimiz yıllarda Randevu İstanbul'un en sevilen filmlerinden “Can Dostum”un (“Les Intouchables”), yönetmenleri Eric Tolendo, Olivier Nakache’nin dünya premiyerini Toronto Film Festivalinde yapan dokunaklı yeni filmi “Samba (Hayatımın Şansı)”, başrolünde, Danimarka’nın dünya sinemasına kazandırdığı en yetenekli oyunculardan biri olan, “Game of Thrones” dizisinin unutulmaz oyuncusu, Nikolaj Coster’in oynadığı, Oscar ve Altın Küre ödüllü yönetmen Susan Bier’in yönettiği “A Second Chance”, oyunları 25 dile çevrilmiş ve sinema filmlerine imza atmış, Cannes ve Obie ödülü sahibi ünlü yazar ve oyuncu Israel Horovitz'in kendi oyunundan uyarlayıp yönettiği başrollerinde Kevin Kline, Kristin Scott Thomas ve Maggie Smith'in oynadığı "My Old Lady", ve yönetmen Olivier Assayas'nin bir basın toplantısı sırasında Rainer Werner Fassbinder’in “The Bitter Tears of Petra Von Kant”ının “daha kompakt ve vahşi bir versiyonu” olarak tanımladığı, sadece bir değil, üç kadının (Juliette Binoche, Chloe Grace Moretz, Kristen Stewart) üzerinden kadın ruh halinin derinliklerine indiği son filmi "Clouds of Sils Maria" gibi filmler bulunuyor.

FİLM BAĞIMLILARI İÇİN BAĞIMSIZ FİLMLER


Film festivallerinin varoluş nedeni olan bağımsız filmlerin takipçilerinin dört gözle bekledikleri bağımsız filmlerin yanı sıra, pek çok sürpriz yeni filmi de meraklılarıyla buluşturmayı hedefleyen bu bölümde aralarında, Variety dergisinin “İzlenmesi Gereken 10 Yönetmen” listesine aldığı, Baran Bo Odar’ın, siber-gerilim filmi,“Who am I / No System is Safe”, ünlü oyuncu Melanie Laurent’ın yönetmen koltuğuna oturduğu, iki genç kız arasındaki alternatif bir ilişkiye odaklanan Fransız yapımı , “Breathe”, Jimi Hendrix’in, Jimi Hendrix olmadan önceki halini anlatan, yönetmenliğini John Ridley’in yaptığı,başrolünde karizmatik hiphop starı (Outkast'ın yarısı) Andre Benjamin'in oynadığı “Jimi: All is by My Side” adlı filmlerin de bulunduğu pek çok bağımsız yapım yer alacak.

SİNEMA TARİHİ YAZIYOR

Sinemanın geçmişe, yakın geçmişe, yazılı tarihe, sözlü tarihe dokunduğu, tarihin sinemaya dokunduğu bu bölümde, önemli tarihsel gerçeklere dikkat çeken filmler bir festival geleneği olarak bu yıl da izleyiciyle buluşturulacak. Bu başlık altında yer alacak filmlerden “Far from Men”, David Oelhoffen’in yönetmenliği ve Vigo Mortensen ve Reda Kateb’in oyunculuklarıyla, Cezayir İç Savaşı dönemini anlatan bir Albert Camus uyarlamasıyla karşımıza çıkıyor. Yüzüncü yılında 1. Dünya Savaşı’na bambaşka bir bakış açısı getiren “The Woods are Still Green” adlı Avusturya filmi de bu bölümde gösterilecek filmler arasında.

İLK RANDEVU

İlk filmlerini çekmiş yönetmenlerin filmlerinin gösterildiği bu bölümde, Carlos Marquez Marcet’in yönettiği ve Avrupa Film Ödülleri’nin, bol ödüllü En İyi İlk Film adayı “10.000 km”, Kanadalı oyuncu Adam MacDonald ilk yönetmenlik denemesi, Toronto Film Festivali Keşif bölümünün en beğenilen filmlerinden “Backcountry” gösterilecek.

PELİKÜL KABUSLAR


Dünyanın çeşitli ülkelerinden, festival izleyicisinin tüylerini ürpertecek bağımsız filmler bu bölümde, 40. yılında, sinema tarihinin ilk bağımsız korku filmlerinden olan ve gösterime girdiği 1974 yılında pek çok ülkede yasaklanan, “Texas Chain Massacre: İnsan Eti” filmi için özel bir gösterim yapılacak.

PEMBE-KARA KOMEDİ


Güldüren, gülümseten, ağlamakla gülmek arasında bırakan, sorgulatan, ısıtan, soğutan, şaşırtan filmler bu yıl Randevu İstanbul programına bu yıl katılan Pembe-Kara Komedi Başlığı altında gösterilecek.

Sinemaseverlerin Fatih Akın filmlerinden ve “Koş Lola Koş” filminden tanıdıkları, dünyaca ünlü oyuncu Moritz Bleibtreu’nun başrollerinde yer aldığı, yönetmenliğini Peter Thorwarth’ın yaptığı komedi filmi “Not my Day” ve Danimarkalı yönetmen Diederik Ebbinge’nin, mizah algılarını altüst eden “Matterhorn” bu bölümde gösterilecek filmler arasında.

FESTİVALDE AİLECEK RANDEVU


BBC 'nin çok sevilen aile komedi dizisi Outnumbered'ın yaratıcıları Andy Hamilton ve Guy Jenkins’in başrolünde Gone Girl yıldızı Rosemund Pike’ın oynadığı son filmleri What We Did On Our Holiday filmi festivalin ailecek izlenebilecek filmlerinden.

HAKLARINIZ İÇİN SAVAŞIN

Yılın en bilinen sinema etkinliklerinden biri olan Randevu İstanbul, insan haklarına odaklanan uzun, belgesel ve kısa film seçkisiyle bu bölümde.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>