>

KÜLTÜR-SANAT

26.AUFF’de Türkiye Galaları ve Kadın Yönetmenlerin Filmleri Dikkat Çekiyor!

Birçok film Türkiye’de ilk defa Ankara seyircisiyle buluşacak!
 
   
 
 
     

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ve Halkbank ana sponsorluğunda düzenlenen 26. Ankara Uluslararası Film Festivali, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen açılış töreninin ardından film gösterimleriyle devam ediyor. Büyülü Fener Kızılay Sineması’nda gerçekleşmekte olan gösterimler, seyircileri her gün farklı coğrafyaların sinemasal diyarına yolculuk etmeye çağırırken, sinemanın farklı alanlarına dair bilgi paylaşımında bulunulan atölye ve söyleşiler kapsamında Türkiye’den ve yurtdışından birçok isim sinemaseverlerle buluşuyor.

Türkiye Galaları İlgi Çekiyor


Türkiye’de ilk defa Ankara seyircisiyle buluşacak olan filmler arasında; Radu Jude’a 65. Berlin Film Festivali’nde En İyi Yönetmen dalında Gümüş Ayı ödülü kazandıran Aferim!, daha önce Altın Ayı’ya da aday olan yönetmen Burhan Qurbani’nin son filmi Genciz. Güçlüyüz. (Wir sind jung. Wir sind stark.), Micah Magee’nin 2015 Berlin Film Festivali’nde En İyi İlk Film Ödülü’ne aday olmayı başaran çalışması Yük’ün (Petting Zoo) yanı sıra, Bir Alman Gençliği (Une Jeunesse Allemande, yön: Jean-Gabriel Périot) ve Rock the Trumpet (yön: Sali Saliji) gibi merakla beklenen belgeseller de yer alıyor. Birçoğunun yönetmen ve film ekibi katılımlarıyla gerçekleşecek olması, gala heyecanına heyecan katıyor.

Birçok Kadın Yönetmenin Filmi Festival’de

Sinema sektörü açısından çokça tartışılan cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kaldırılması konusunda, festival programına bakınca umutlanmamak elde değil. Dünya Festivallerinden seçkisi kapsamında gösterimi gerçekleşecek Beden (Cialo) ve Yük (Petting Zoo) filmlerinin yanı sıra, Tanrılarla Konuşmalar (Words with Gods) ve Veda Partisi (Mita Tova) gibi ses getiren filmlerin yönetmenleri arasında da kadınlar bulunuyor.

Festivalin tema bölümü Kristal Sınırlar kapsamında yer alan Kaydet, Ben Bir Arabım (Sajil Ana Arabi) filminin kadın yönetmeni Ibtisam Mara’ana Menuhin, sinemaseverleri, Filistin halkının çığlığı olan şair, Mahmut Derviş’in yaşamına yakından ve yeni bir boyuttan bakmaya çağırıyor.

Festival takipçileriyle Uzak Köşeler seçkisinde buluşacak filmler arasında, Vietnam yapımı Madam Phung’un Son Yolculuğu (Chuyến đi cuối cùng của chị Phụng) ve Türkiye Galası gerçekleşecek olan Guatemanla-Meksika ortak yapımı Dünyanın En Büyük Evi (La Casa mas Grande del Mundo), başarılı kadın yönetmenleriyle dikkat çekiyor.

Usta İşi seçkisi kapsamında en yeni filmleri bir araya gelen usta yönetmenler arasında, Venedik UFF’de En İyi Senaryo Ödülü kazanan filmi Masallar (Ghesse-ha) ile Rakhshan Bani-Etemad da yer alıyor.

Kadın hakları mücadelesinde önemli bir yeri olan Margaret Mackworth’un yaşamını anlatan ve kullanılan farklı canlandırma teknikleriyle ayrıca dikkat çeken Kafesteki Kuş (A Bird in a Cage, yön: Lauren Orme) ile beraber, 26. AUFF programında yer alan birçok belgesel ve kısa film kadın yönetmenlerin imzasını taşıyor.

Askıdaki Biletinizi Unutmayın!


Türk Eğitim Derneği (TED)’in tescilli sosyal sorumluluk projesi “Askıda Bilet Var”, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da daha çok seyircinin festivalle buluşmasını sağlıyor. TED ve Simtes İş Makinaları San. ve Tic. AŞ’nin satın aldığı biletlerle olanağı olmayan öğrenciler, festival boyunca her gün ilk üç seansta, filmleri Türk Eğitim Derneği’nin misafiri olarak izlemeye devam ediyor. Ayrıca dileyen herkesin istediği miktarda bileti askıya çıkarması da mümkün.

Paraf karta bir alana bir bedava!

Festival ana sponsoru Halkbank kredi kartı olan Parafkart sahiplerine özel bir kampanya sunuyor. Parafkart ile bir festival bileti alan seyirciye ikinci bilet bedava.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>