>

KÜLTÜR-SANAT

28.Ankara Uluslararası Film Festivali’nde Ödüller Sahiplerini Buldu!

Festival dün gece ödül töreni ile sona erdi...
 
   
 
 
     

ANKARA’NIN EN İYİSİ ‘GENCO’

28. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu. Ulusal Uzun Film Yarışmasının galibi “Genco” olurken, Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü’nü “Albüm” kazandı. Ulusal Belgesel Film Yarışmasının birincisi “Ah”, Ulusal Kısa Film Yarışmasının birincisi ise “Kot Farkı” oldu. SİYAD Ödülü “Koca Dünya”ya gitti.

Halkbank ana sponsorluğunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlenen festivalin Kapanış ve Ödül Töreni 30 Nisan Pazar günü akşamı Özge Uzun ve Ünsal Ünlü sunuculuğunda Şinasi Sahnesi’nde gerçekleştirildi.

Yarışmaya katılan ve ödül kazanan film ekiplerinin yanı sıra, gecede jüri üyeleri, beyazperdenin tanınmış simaları ve akademisyenler hazır bulundu.

SONGÜL ÖDEN EN İYİ KADIN OYUNCU

Ulusal Uzun kategorisinde yarışan 11 film; Onur Ünlü, Nihal Yalçın, Emrah Serbes, Hasan Akbulut, Olena Yershova Yıldız’dan oluşan Seçici Kurul tarafından değerlendirildi. Genco filminin yönetmeni Ali Kemal Çınar ödülünü jüri başkanı Onur Ünlü ve Jüri üyesi Olena Yershova Yıldız’ın elinden aldı. Film aynı zamanda 50 bin TL’lik para ödülünün de sahibi oldu. 10 bin TL para ödülü bulunan Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü’nü ise Albüm’ün yönetmeni Mehmet Can Mertoğlu’na Tayfun Pirselimoğlu takdim etti. Onat Kutlar En İyi Senaryo Ödülü’nü Martı filmi ile Erkan Tunç’a, festivalin Onursal Başkanı Oğuz Onaran sundu. Rüzgarda Salınan Nilüfer filminin iki başrol oyuncusu Songül Öden en iyi kadın, Tolga Tekin ise en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandı. Jüri, Ceylan Özgün Özçelik’in Kaygı filmini de jüri özel ödülüne layık buldu.

Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı Başkanı İrfan Demirkol kapanış konuşmasında başta festival ekibi olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti. Ödül töreninde Ceren Aksan keman performansı ile sahne aldı.

ÖDÜLLER
ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI


1- En İyi Film: GENCO- Yönetmen: Ali Kemal Çınar, Yapımcı: Çekdar Erkıran
2- Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü: ALBÜM - Mehmet Can Mertoğlu
3- Onat Kutlar En İyi Senaryo Ödülü: MARTI- Erkan Tunç
4- En İyi Yönetmen: REHA ERDEM - Koca Dünya
5- Jüri Özel Ödülü: KAYGI - Ceylan Özgün Özçelik
6- En İyi Kadın Oyuncu: SONGÜL ÖDEN - Rüzgarda Salınan Nilüfer
7- En İyi Erkek Oyuncu: TOLGA TEKİN - Rüzgarda Salınan Nilüfer
8- En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: İREM SAK - Martı
9- En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: MUSAB EKİCİ- Babamın Kanatları
10- En İyi Görüntü Yönetmeni: TÜRKSOY GÖLEBEYİ - Taş
11- En İyi Sanat Yönetmeni: Kaygı – KEREM ARDAHAN, SILA KARACA
12- En İyi Kurgu: Babamın Kanatları – UMUT SAKALLIOĞLU, KIVANÇ SEZER
13- En İyi Özgün Müzik: BAJAR - Babamın Kanatları
14- En İyi Ses Tasarımı: Koca Dünya – REHA ERDEM, HERVE GUYADER

ULUSAL BELGESEL FİLM

Ali Öz, Hakan Karsak, Nebil Özgentürk, Tuluhan Tekelioğlu ve Zeynep Santıroğlu Sutherland’den oluşan Ulusal Belgesel Film Yarışması Seçiciler Kurulu’nun 17 yapımı değerlendirmesi sonucu bu kategorinin kazananları şöyle oldu:
* Birincilik Ödülü: AH, Mustafa Ünlü
* İkincilik Ödülü: LÜFER, Mert Gökalp
* Üçüncülük Ödülü: VANK’IN ÇOCUKLARI, Nezahat Gündoğan
* Seçiciler Kurulu Özel Ödülü: ÜÇYÜZBİR, Alican Mansuroğlu

ULUSAL KISA FİLM


Ahmet Rıfat Şungar, Esme Madra, Nesra Gürbüz, Pelin Esmer ve Raffi Movsisyan’dan oluşan Ulusal Kısa Film Yarışması Seçiciler Kurulu'nun 34 film arasından yaptığı seçim sonucu şöyle oldu:
* Birincilik Ödülü: KOT FARKI, Ayris Alptekin
* İkincilik Ödülü: GÜNEY KUTBU, Emin Akpınar
* Üçüncülük Ödülü: TAVŞAN KANI, Yağmur Altan
* Seçiciler Kurulu Özel Ödülü: PATATES OLMASIN, Melisa Üneri

Genç sinemacıların teşvik edilmesi bakımından festivalin ayrı bir önem verdiği Ulusal kısa ve belgesel yarışmalarının kazananlarına bu yıl para ödülü de verildi. En İyi Kısa Film seçilen “Kot Farkı”10 bin TL, “Güney Kutbu” 5 bin TL, “Tavşan Kanı” 2.500 TL ödül kazanırken, En İyi Belgesel seçilen “Ah” filmi 20 bin TL, “Lüfer” 10 bin TL, “Vank’ın Çocukları” 5 Bin TL ödüle layık görüldü.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>