>

KÜLTÜR-SANAT

52.Uluslararası Antalya Film Festivali’nde Ödüller İçin Geri Sayım Heyecanı Başladı!

Festivali doludizgin devam ederken yarışma heyecanı da doruğa ulaştı.
 
   
 
 
     

Festivalin Antalya Film Forum Kapanışı ile Geleneksel Altın Portakal Ödülleri, 5 Aralık Cumartesi akşamı AKM’de verilirken, Ulusal ve Uluslararası Yarışma’nın en iyi film başta olmak üzere 6’şar ödülü, 6 Aralık akşamı Cam Piramit’teki kapanış töreninde sahiplerini bulacak. İlk ödül gecesinin sunuculuğunu ise sevilen oyuncu Ebru Cündübeyoğlu üstlenecek.

Efsane konukları, göz alıcı programı ve geniş yelpazedeki etkinlikleriyle başladığı programını aynı tempoda sürdüren festivalde “Altın Portakal” heyecanı da başladı. 52. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde şimdi ödüller için geri sayım zamanı.

Altın Portakal ödülleri için bu yıldan itibaren iki ayrı tören düzenlenecek. Uluslararası Yarışma’daki ödüllerin arttırılması ve ikisi özel olmak üzere toplam 34 ödül verilecek olması nedeni ile bu yıldan itibaren ödüller, dünyada da benzer örneklerinde olduğu gibi, 5 ve 6 Aralık tarihlerinde iki ödül töreninde sahiplerini bulacak. Bütün ödüllerin tek bir törende verilmesinin yol açacağı sıkışıklığın önüne geçmek, her kategorideki ödülü hak ettiği özenle sunabilmek ve ödül sahibine de ihtiyacı olan sahne süresini verebilmek için gerçekleştirilecek bu törenlerin tüm ödülleri kamuoyu ile paylaşılacak.

Bu törenlerden Altın Portakal Geleneksel Ödülleri olarak adlandırılan ilki, 5 Aralık Cumartesi akşamı, festivalin ana mekanı olan AKM’deki ödül töreni olacak. Festivalin En İyi İlk Film, Yardımcı Kadın Oyuncu, Yardımcı Erkek Oyuncu, Sanat Yönetimi, Kurgu, Görüntü Yönetimi gibi teknik dalları ile Behlül Dal Jüri Özel Ödülü, Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü, Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü, belgesel ve kısa film kategorilerinde İzleyici Ödülü gibi Antalya’nın gelenekselleşmiş ödülleri bu törende sahiplerini bulacak. Ödül törenini sevilen oyuncu Ebru Cündübeyoğlu sunacak.

Bu gecede ayrıca Antalya Film Forum’un (AFF) kazananları da belli olacak. Geçen yıl hayata geçirilen iki ayrı projeye 30’ar bin TL ödüllü “Pitching Platform” ve 100.000 TL ödüllü “Work in Progress” destek ödüllerine bu yıl eklenen “Belgesel Pitching Platformu” kapsamında proje aşamasındaki iki belgesele verilecek 30’ar bin TL’lik destek ödülü de bu gecede sahiplerine ulaşacak.

6 Aralık’ta Cam Piramit’teki kapanış gecesinde törende ise Ulusal ve Uluslararası Yarışma bölümlerindeki filmlerden; En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Müzik e İzleyici Ödülleri dallarında Altın Portakal’ı kazananlar belli olacak. En İyi Yönetmen Altın Portakal ödülünün yanı sıra, THY tarafından verilecek olan 1 Milyon Mil ile de ödüllendirilirken, En İyi Film Ödülü de Altın Portakal’ın yanı sıra 100.000 TL destek ve dağıtım ödülüne hak kazanacak, aynı zamanda da Turkuvaz Medya Grubu tarafından 100.000 TL değerindeki iletişim ve tanıtım desteği ödülünün sahibi olacak.

Yine bu yıl hayata geçirilen Antalya Film Destek Fonu’nu (AFDF) kazanan proje de bu gecede belli olacak. AFDF ödülü; senaryosunun en az üçte biri Antalya’da geçen film projeleri arasından jürinin seçtiği bir projeye, 100 bin TL destek ödülü verecek. Fenomen bir dünya starı olan Vanessa Redgrave’e Yaşam Boyu Onur Ödülü de bu gecede Festival Başkanı Sayın Menderes Türel tarafından sunulacak.

6 Aralık Pazar akşamı, A Haber Televizyonundan naklen yayınlanacak olan ve Oktay Kaynarca tarafından sunulacak olan ödül töreninde, bir önceki gece AKM’de düzenlenen törendeki ödül heyecanı da, hazırlanacak bir video ile festival konukları ve seyircilerle paylaşılacak. Tören A Haber’deki canlı yayından hemen sonra ATV ekranlarından izleyicileri ile buluşacak.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>