>

KÜLTÜR-SANAT

“Albüm” Uluslararası Adana Film Festivali’nde Yarışıyor!

22. Saraybosna Film Festivali’nde “Heart Of Sarajevo/Saraybosna’nın Kalbi” adlı “En İyi Film Ödülü”ne layık görülen “Albüm”...
 
   
 
 
     

Mehmet Can Mertoğlu’nun senaryosunu yazıp, yönetmenliğini üstlendiği ilk uzun metraj filmi “Albüm”ün başrollerini ise, Şebnem Bozoklu ve Murat Kılıç paylaşıyor.

Eurimages, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Romanya Sinema Merkezi ve Post Prodüksiyon şirketi Melodika tarafından desteklenen “Albüm”; 2013 yılında katıldığı 32. İstanbul Film Festivali’nin Köprüde Buluşmalar platformunda, Kültür Bakanlığı, Melodika Ses Post-Prodüksiyonu ve Medienboard ödüllerini kazanmıştı.

Dünya prömiyerini 69. Cannes Film Festivali’nde gerçekleştiren “Albüm”, festivalin Eleştirmenlerin Haftası (Semaine de la Critique) bölümünde yarışmaya hak kazanan yedi filmden biri oldu ve “France 4 Yenilikçilik Ödülü”nü kazandı. 22. Saraybosna Film Festivali’nde ise “Saraybosna’nın Kalbi/En İyi Film Ödülü” başta olmak üzere Cineuropa En İyi Film ve CICAE En İyi Film ödüllerine de layık görülen “Albüm”; 33. Kudüs Film Festivali’nden de FIPRESCI En İyi İlk Film ödülüyle döndü. Uluslararası festivallere damgasını vuran “Albüm”; bu defa 19 – 25 Eylül 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 23. Uluslararası Adana Film Festivali’nde yarışmaya hazırlanıyor.

Başrollerini Şebnem Bozoklu ve Murat Kılıç’ın paylaştığı, yönetmenliğini ve senaristliğini Mehmet Can Mertoğlu’nun üstlendiği “Albüm” filmi; evlat edindiğini gizlemeye çalışan bir çiftin hikâyesini mizahi bir dille anlatıyor. Çekimleri ağırlıklı olarak Antalya ve Kayseri’de gerçekleştirilen filmin yapım şirketi Kamara Film. Türkiye-Fransa-Romanya-Almanya ortak yapımı olan filmin ortak yapımcıları arasında; Arte France televizyonu, Oscar ödüllü Bosna-Hersekli yönetmen Danis Tanovic, Oscar ödüllü yapımcı Cedomir Kolar ve Berlin Altın Ayı ödüllü Romanyalı yönetmen Calin Peter Netzer bulunuyor. Görüntü yönetmenliğini Marius Panduru’nun yaptığı “Albüm”ün kurgusu Ayhan Ergürsel imzası taşıyor.

Bugüne kadar Melbourne, Odessa, Lima, La Rochelle ve Vladivostok Film Festivalleri’nde de gösterilen “Albüm”; yurtiçi ve yurtdışında festival yolculuğuna devam ederken, vizyona girerek izleyicilerle buluşmaya da hazırlanıyor.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>