>

KÜLTÜR-SANAT

Altın Portakal ‘Çocuk Gelinler Olmasın!’ Diyor...

48’incisi düzenlenecek Altın Portakal Film Festivali, gündemine aldığı sosyal sorumluluk projeleriyle de fark yaratıyor.
 
   
 
 
     

Antalya Büyükşehir Belediyesi – Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) işbirliğiyle 8-14 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, ülkenin bir gerçeği olan “çocuk gelinler” sorununa eğiliyor.

Altın Portakal - Uçan Süpürge işbirliği 48. Festival’in “Sanatta Sosyal Sorumluluk” projesi çerçevesinde “Çocuk Gelinler” film gösterimleri gerçekleşecek; izleyenlere “çocuk gelinler olmasın!” mesajı verilecek...

Uçan Süpürge’den katılımcılar ile Antalya’da bulunan toplum merkezlerinde gerçekleşecek “çocuk gelinler” temalı sözsüz film gösterimleri ücretsiz olacak.

Çocuklarınmızın geleceğini erken evliliklere kurban etmeyin

Uçan Süpürge tarafından 54 ilde yürütülen Çocuk Gelinler Projesi, Sabancı Vakfı Toplumsal Gelişme Hibe Programı’nca destekleniyor. Proje kapsamında, kadınlara, çocuklara, kamu ve sivil toplum kuruluşlarına (STK); toplumun her kesiminden kişi ve kuruluşlara ‘çocuk gelinler olmasın’ mesajı verilip, 54 bin imza toplanarak TBMM’ye sunulması hedefleniyor.

Çocuk Gelinler Projesi kapsamında film gösterimleri ve toplumsal cinsiyet ve erken evlilik konularında katılımcılarla söyleşiler düzenleniyor. Ziyaret edilen illerde yerel yöneticiler ve STK’larla da görüşmeler yapılıyor. İl ziyaretleri ve söyleşiler sırasında yasal önlemlerin alınması ve karar vericilerin çözüm için harekete geçmesi amacıyla imza toplanmaya devam ediliyor.

Proje kapsamında ayrıca 10 ilde “erken evlilik haritası”nı ortaya koyacak bir araştırma çalışması yürütülüyor. Proje kapsamında bugüne kadar ziyaret edilen 54 ilde yüzlerce kamu yöneticisi, yerel yönetici, sivil toplum kuruluşu ve yerel medya temsilcisiyle görüşüldü. Projenin uzantısı olan "Çocuk Gelinler" belgeseli ise mayıs ayında izleyici ile buluşacak.

Antalya’da gösterimi yapılacak filmler

Beni Geri Çağır Hayat - I Wısh

Yönetmen / Dırector: Damla Köle
Hayalleri boyundan büyük Ayla hiçbir şeyin farkında olmayan yaşamı tanımaya çalışan küçük Leyla ile birlikte evden çıkar. Şehrin cadde ve sokaklarından geçip bir çocuk parkına girerler; bu kısa yolculuk, yitirilmiş bir çocukluğun düş kırıklıklarını da birer birer betimler.


Nefes Al Alma, Nefes Al!

Breathe Alma, Breathe!
Yönetmen / Dırector: Dennis Todorovic
Yaşlı Alma, kocasının cenazesinin kalktığı gün, yas tutan kalabalığın arasından sıyrılıp odasına çekildiğinde geçmişi gözlerinin önündedir. Çocukken nasıl kendi isteği dışında evlendirildiğini ve nefesini tutup suya dalarak intihar etmeye çalıştığını hatırlar.


Salıncak – Swing

Yönetmen / Dırector: Bilal Çakay
Ailesinde küçük yaşta evlendirilmiş çocukların hikâyesine tanıklık eden yönetmenin bu filmi, belki de onların çalınmış hayatlarına bir ağıt…


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>