>

KÜLTÜR-SANAT

Altın Portakal Coşkusuna Az Kaldı!

Altın Portakal’ın geleneksel ödül törenleri bu yıl da zengin programlarıyla dikkat çekiyor.
 
   
 
 
     

48. Festival’in ödül törenlerinde Türkiye’nin ve Avrupa’nın tanınmış sanatçıları sahne alacak. İngiliz asıllı Fransız sanatçı Jane Birkin; “Yunanistan’ın dâhi çocuğu” Areti Ketime; RTL’nin güzel sunucusu Nazan Eckes; Türk sanatçılar Zuhal Olcay, Ali&Aysun Kocatepe; Yunanistan’da yaşayan Antalyalı sanatçı Dilek Koç, Portakal’ın bu yılki ödül törenlerini müzikleriyle taçlandıracak isimler.

Portakal’ın üç ödül töreni

Altın Portakal’da bu yıl üç ödül töreni var. 8 Ekim’de Festivalin açılış töreni gerçekleştirilecek. Açılış Töreni’nde “Yaşam Boyu Onur Ödülleri” de sahiplerini bulacak.

12 Ekim’de1979 – 80 yıllarının “Geç Gelen Ödüller”i sahiplerini bulacak.

14 Ekim’de Altın Portakal ödülleri açıklanacak ve dağıtılacak.

Nazan Eckes sunacak, Jane Birkin – Zuhal Olcay söyleyecek

8 Ekim’de gerçekleştirilecek “Açılış ve Onur Ödülleri Töreni”ni Alman RTL televizyonunun güzel sunucusu Nazan Eckes sunacak. Türkiye’nin önemli sanatçıları Tuncel Kurtiz, Perran Kutman, Engin Çağlar, Halit Akçatepe, Mehmet Dinler ve dünyaca ünlü sanatçı Rustam Ibragimbeyov ‘un Onur Ödülü alacağı gecede, Rutkay Aziz’e “Sanatta Sosyal Sorumluluk Ödülü”; Suna Selen’e “Yıldırım Önal Anı Ödülü”; “Godzilla” lakaplı Selahattin Geçgel’e Altın Portakal’ın bu yılki “Emek Ödülü” sunulacak.

Açılış ve Onur Ödülleri Töreni’nde Zuhal Olcay ve dünyaca ünlü İngiliz asıllı Fransız sanatçı Jane Birkin sahneyi paylaşacaklar.

Geç Gelen Altın Portakal Ödülleri 12 Ekim’de

30 – 31 yıl sonra düzenlenen festivalleri ve sunulan ödülleriyle Altın Portakal dünyada bir ilke daha imza atıyor. 1979 yılında sansüre karşı tepki, 1980’de 12 Eylül askeri darbesi nedeniyle yapılamayan film yarışmaları bu yıl yapıldı.

79 ve 80 jürilerinin yaşayan üyeleri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda, Yavuz Özkan ‘ın yönettiği “Demiryol” ve Ömer Kavur’un yönettiği “Yusuf ile Kenan ” filmleri 79 yılının “En iyi Film” ödülünü paylaştılar. 1980 yılının “En İyi Film”i ise Zeki Ökten’in yönettiği “Sürü” olarak belirlendi.

79 – 80 yıllarının “Geç Gelen Ödüller”inin dağıtılacağı özel gecenin müzik performansına Ali & Aysun Kocatepe ikilisi imza atacak. Gecenin sürprizleri de izleyicileri bekliyor…

Türk - Yunan Dostluğuna Müzik Köprüsü

Portakal’ın bu yılki “Kapanış ve Ödül Töreni”nde “Yunanistan’ın dahi çocuğu” Areti Ketime ve Selanik’te yaşayan Antalyalı sanatçı Dilek Koç birlikte sahne alarak, Türk – Yunan dostluğuna müzikten bir köprü kuracaklar.

Ulusal ve Uluslararası Uzun Metraj, Ulusal Belgesel ve Kısa Film ödüllerinin sunulacağı “Kapanış ve Ödül Töreni”nde, Halkın Portakalı film yarışmasının da ödülleri dağıtılacak.

Berna Laçin ve Ufuk Özkan’ın sunacağı törende, Ege’nin iki yakasını barış köprüsüyle birleştiren Areti Ketime ve Dilek Koç rebetiko ağırlıklı Türkçe ve Yunanca şarkılarıyla geceye renk katacaklar. 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>