>

KÜLTÜR-SANAT

Altın Portakal’da 50’nci Yıl Gecesi

Bu yıl 50’ncisi yapılan Altın Portakal Film Festivali’ne özel gece...
 
   
 
 
     

1964’te yapılan ilk Antalya Film Şenliği’nde ödül alanlarla, sinemada 50 yılını dolduran sanatçılar ödüllendirildi.

Cam Piramit’teki geceye Türk sinemasının ünlü simaları ve çok sayıda davetli katıldı. Oyuncu Mete Horozoğlu’nun sunuculuğunu üstlendiği gecede, 1964 yılında ilk kez yapılan Antalya Film Şenliği’nde ödüle layık görülen oyuncu ve yönetmenlerin yanı sıra Altın Portakal’da Yaşam Boyu Onur Ödülü ve Yıldırım Önal Anı Ödülü almış isimlerle sinemada 50 yılını dolduran sanatçılar yeniden ödüllendirildi.

Altın Portakal 50’nci Yıl Gecesi, yakın zamanda hayatlarını kaybeden Tuncel Kurtiz ve Turgut Özakman’ın anılmasıyla başladı. Ekranda Tuncel Kurtiz’in görüntüleri eşliğinde kendi sesinden okuduğu şiir salondakileri hüzne boğdu. Gecede Nebil Özgentürk’ün hazırladığı, Türk sinemasının ve Altın Portakal Film Festivali’nin 50 yıllık tarihini anlatan “Venüs’ün Seyri” adlı belgeselden bölümler gösterildi.

Gecenin açılış konuşmasını yapan Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı ve Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) Şeref Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Akaydın, “50’nci yıl ödül törenimize hoşgeldiniz. Bu gece festival ve Antalyamız için büyük önem taşıyor. Altın Portakal’ın mimarlarından ve sinemamızın ustalarından bazıları aramızdan ayrıldı. Festivale bir hafta kala vefat eden Tuncel Kurtiz ve Turgut Özakman’ın acısı hala yüreğimizde. Onları ve Altın Portakal’ın mimarları olan belediye başkanımız Avni Tolunay ile Behlül Dal’ı saygıyla anıyoruz. Bu akşam festivalimizin 50 yıllık belleğine bir yolculuk yapacağız. 50 yıl için çok özel çalışmalar yaptık. Katılımlarıyla Altın Portakal’ı ve Antalya’yı onurlandıran sanatçılarımıza tekrar hoşgeldiniz diyor saygılarımı sunuyorum” dedi.

Daha sonra 1964’teki ilk festivalin en iyileri sahneye çağırıldı. Memduh Ün’ün yönettiği ‘Ağaçlar Ayakta Ölür’ filmiyle ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülüne layık görülen İzzet Günay ve Metin Erksan’ın ‘Acı Hayat’ filmindeki rolüyle ‘En İyi Kadın Oyuncu’ seçilen Türkan Şoray alkışlarla sahneye çıktı. Aynı zamanda bu yılın Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışma Jürisi Başkanı olan Türkan Şoray, “50 yıl süresince her sene Türk sinemasının kalbi burada attı. Ve atmaya da devam edecek. Bu festival Türk sinemasının hep yanında oldu. Sinemacıları destekledi. Oyuncular onurlandırıldı, taçlandırıldı. Nice 50 yıllar diliyorum. Ve başkanımızı kutluyorum. İnşallah sonsuza kadar devam etsin” diye konuştu.

Oyuncu İzzet Günay ise şunları söyledi: “Birkaç yıl önce burada onur ödülü aldığımda bir söz vermiştim. 50’nci yılda da burada olacağım diye. İşte buradayım. Ülkemizde, özellikle de sanatın hor görüldüğü bir dönemde, bir festivalin 50’nci yılını doldurması bir mucize. Emeği geçen, katkısı olan herkesi tek tek kutluyorum. Bizi bu ödüle layık gören AKSAV’a ve değerli başkanımıza teşekkür ediyorum. Bu tören gençlere bayrağı teslim etme törenidir. Sinemayı gelecek yıllara onlar taşıyacaklar.”

Daha sonra sahneye çıkan Cahit Berkay, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası’yla birlikte unutulmaz film müziklerinden parçalar seslendirdi.

1’inci Antalya Film Şenliği’nde “En İyi Film” seçilen Gurbet Kuşları’nın, “Venüs’ün Seyri” belgeseli için yeniden canlandırılan bölümü gecede gösterildi. ‘Bir Erkek Bir Kadın’ dizisinin oyuncuları Emre Karayel ve Demet Evgar’ın 50 yıl sonra yeniden canlandırdığı bölümün ardından, filmin başrol oyuncusu Tanju Gürsu ve yönetmen Halit Refiğ’in eşi Prof. Dr. Gülten Refiğ sahneye davet edildi. Tanju Gürsu’ya ödülünü, onun Gurbet Kuşları filmindeki rolünü canlandıran Emre Karayel verirken, Gülten Refiğ’e ise ödülünü Tanju Gürsu’nun yönetmen kardeşi Temel Gürsu takdim etti.

Ödül alan sanatçıların konuşmaları sırasında anlattıkları anılar, izleyenleri kimi zaman güldürürken kimi zaman da hüzünlendirdi. Geceye, ‘Çarşı’ tişörtüyle sahneye çıkan Şerif Gören’in sözleri damgasını vurdu. Gören, “Hayatım boyunca bazı şeylere karşı oldum. Sansüre karşıyım, darbeye karşıyım, Amerikan tröstlere karşıyım. Onun için de Çarşı’yım” diyerek ceketini açtı ve içine giydiği Çarşı logolu tişörtünü gösterdi.

Gecede Altın Portakal’ın 50’nci Yılı anısına ödül alan diğer isimler şunlar oldu: Oyuncular Göksel Arsoy, Nebahat Çehre, Ediz Hun, Fatma Girik, Suna Selen, Güler Ökten, Yusuf Sezgin, Süleyman Turan ve Eşref Kolçak; yönetmenler Ertem Göreç, Şerif Gören, Yılmaz Atadeniz ve Duygu Sağıroğlu; sinema yazarı Agah Özgüç; Lale Filmi’nin sahibi Necip Sarıcı; senaryo yazarı Safa Önal ve müzisyen Cahit Berkay.

Rahatsızlığı nedeniyle geceye katılamayan yönetmen Memduh Ün’ün ödülünü ise Fatma Girik teslim aldı.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>