>

KÜLTÜR-SANAT

Altın Portakal’dan ‘Çocuk Gelinlere Hayır!’

50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, önemli bir sosyal sorumluluk projesi üstleniyor.
 
   
 
 
     

50. Festivalin sosyal sorumluluk projeleri kapsamında, çocuk yaşta evlendirilen kızlar ve akraba evliliği konularını işleyen “Halam Geldi” adlı filmin galası Antalya’da gerçekleştirilecek.

Filmin, gazeteci Evrim Kanpolat tarafından gerçek bir olaydan yola çıkılarak yazılan senaryosu, 4. Antrakt Uzun Metrajlı Film Senaryosu Yarışması’nda birincilik ödülüne değer görüldü.

Yapımcılığını Sami Dündar’ın, yönetmenliğini Erhan Kozan’ın yaptığı “Halam Geldi” filminin galası, film ekibinin katılımıyla, 8 Ekim Salı günü saat 20:00’de AKM Aspendos Salonu’nda gerçekleşecek.

‘HALAM GELDİ’YE KUZEY KIBRIS DESTEĞİ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Lefkoşa’ya bağlı bir sınır köyü olan Akıncılar Köyü’nde çekilen filme Türk Silahlı Kuvvetleri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Akıncılar Köyü Muhtarı Sutan Barbaros başta olmak üzere çok sayıda kurum ve kişi destek verdi.

Birçok ülkenin olduğu gibi Türkiye’nin de kanayan yaralarından biri olan “çocuk gelinler” dramına el atan filmin oyuncu kadrosu içinde şu isimler yer alıyor:

Oyuncular: Burçin Terzioğlu, Tugay Mercan, Onuryay Evrentan Atasalihi, Necip Memili, Dilek Çelebi, Ümit Çırak,Turgay Tanülkü, Şefika Ümit Tolun, Berke Hürcan, Gürsu Gür, Nesrin Üskanat, Funda Pelin Kurt, Erkan Kabakçıoğlu, Cemal Gönen, Mert Soyyer, Metin Soyyer, Ömer H. Babacan, Orhan Osman, Metin Soltay.

Kuzey KTC Oyuncular: Osman Alkaş, Barış Refikoğlu, Erol Refikoğlu, Mehmet Samer, Derman Atik, Mehmet Soyluoğlu, Tuygun Töre, Akıncılar Köyü Sakinleri ve SOS Köyü Çocukları (KKTC Kimsesiz Çocuklar Kurumu), Manolis Sormainis.

Çocuk Oyuncular: Miray Akay, Melisa Celayir, Tunç Oral, Görkem Eşgünoğlu, Melis Kara, Alfie.

ÇÖZÜLDÜKÇE KARIŞAN BİR TÖRENİN ÖYKÜSÜ

Filmin öyküsü, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Rum köyü Limya (Lympia) sınırında ezan seslerine kilise çanlarının, Türk müziğine Yunan ezgilerinin eşlik ettiği, Diyarbakırlı ve Kıbrıslıların bir arada yaşadığı sınır köyü Akıncılar’da geçiyor. Köyde üç çocuk. Üçü de Diyarbakırlı, üçü de 13 yaşında… Kadere tutsak yol arkadaşları… Çözüldükçe karışan bir töre’nin, “çocuk gelinler” dramının öyküsü…..

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>