>

KÜLTÜR-SANAT

Altın Portakal’ın Yıldırım Önal Anı Ödülü’nün Sahibi Belli Oldu

Işık Yenersu: “Bu ödüle benden daha çok sevinecek bir başkasını düşünemiyorum”
 
   
 
 
     

Antalya Büyükşehir Belediyesi & Antalya Kültür Sanat Vakfı işbirliğiyle 6-12 Ekim 2012 tarihleri arasında düzenlenecek 49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında verilecek ‘Yıldırım Önal Anı Ödülü’nün sahibi belli oldu.

Bu yıl 14’üncüsü sunulacak Yıldırım Önal Anı Ödülü’ne sinema-tiyatro oyuncusu, seslendirme sanatçısı Işık Yenersu değer görüldü. “Yıldırım Önal Anı Ödülü’ne benden daha çok sevinecek bir başkasını düşünemiyorum” diyen usta oyuncu Işık Yenersu, Altın Portakal’a ve Antalya’ya teşekkür etti.

“YALANSIZ OYNAMAYI YILDIRIM ÖNAL’DAN ÖĞRENDİM”

1973 yılında “Dinmeyen Sızı” filmindeki rolüyle ‘en iyi yardımcı erkek oyuncu’ seçilerek Altın Portakal Ödülü alan sinema ve tiyatro sanatçısı Yıldırım Önal, yaşamının son yıllarında girdiği ekonomik sıkıntı nedeniyle, ödülünü bir rehinciye bırakmak zorunda kalmış; onu geri alamamıştı. Yıllar sonra rehincinin oğlu tarafından Antalya Kültür Sanat Vakfı’na teslim edilen ödül, 1999 yılından bu yana Yıldırım Önal Anı Ödülü olarak her yıl bir oyuncuya emanet edilmekte.

Ödülün bu yılki sahibi Işık Yenersu için Yıldırım Önal Anı Ödülü’nün anlamı bir başka:

Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nde öğrenciyken, okul sahnesinde G.B. Shaw’ın “Sezar ile Kleopatra” oyununu çalışmaktadır. O sırada Kleopatra’yı canlandıran Yenersu’yu büyük bir sürpriz beklemektedir: “Çalışmamız bittiğinde arkadaşlar koşarak gelip YILDIRIM ÖNAL'ın gelip en arka sıradan gizlice bizi izleyip gittiğini söylüyorlar! Pek görülmüş şey değildir bu… Üstelik bizi çok beğendiğini söylemiş giderken... ki; burasını arkadaşların ‘uydurduğuna’ yemin ediyorum!..”

Işık Yenersu konservatuvardan mezun olup Devlet Tiyatrosu ailesine katıldıktan bir yıl sonra, Yıldırım Önal İstanbul Arena Tiyatrosu’nda “Sezar ile Kleopatra”yı sahnelemeye karar veriyor. Oyunu Cüneyt Gökçer’in yönetmesini isteyen usta oyuncu Kleopatra’yı ise yeni mezun genç oyuncu Işık Yenersu’nun oynamasını istiyor: “Yaşım henüz 20! Ben, deneyimsiz, yeni-yetme, gencecik bir oyuncu adayı... O, Türk tiyatrosunun dev aktörü, efsanevi: Yıldırım Önal! Karşısında benim oynamamı istiyor! O zaman anlıyorum; 4 yıl önce arkadaşların ‘uydurmamış’ olduklarını!”

“Yıldırım Önal Anı Ödülü’ne benden daha çok sevinecek bir başkasını düşünemiyorum” şeklinde hislerini dile getiren usta oyuncu Işık Yenersu, ödül için Altın Portakal’a ve Antalya’ya teşekkür etti: “Bana öğrettiğin paha biçilmez değerdeki ‘Tiyarto Yasaları’ için sana teşekkür ederim ustam! ‘Gözgöze’ oynamayı senden öğrendim. ‘Mış’ gibi yapmamayı senden öğrendim. ‘Yalansız’ oynamayı senden öğrendim. Çok değerli anısı önünde saygıyla eğiliyorum... TEŞEKKÜRLER ANTALYA! TEŞEKKÜRLER ALTIN PORTAKAL!”

SİNEMA VE TİYATRONUN NARİN ÇETİN DİVASI

1942 yılında Zonguldak iline bağlı Çaycuma ilçesinde doğan Işık Yenersu, Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nü bitirdi. Öğrencilik yıllarında Cüneyt Gökçer'in yönettiği "Anna Frank'ın Hatıra Defteri"nde Anna'yı, Mahir Canova'nın yönettiği Antigone'da Antigone'u oynayarak dikkat çeken Yenersu, tiyatro bölümünü bitirince Devlet Tiyatrosu kadrosuna girdi. Metin Erksan'ın "Suçlular Aramızda" filminde yönetmen asistanlığı yapan Işık Yenersu, sonrasında Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu’na geçti. Yenersu, o süreçte Yılmaz Güney'in oyunculuk önerisini reddedip asistanlığını yaptı. 1983-1984 yıllarında Ankara Sanat Tiyatrosu'nda Rutkay Aziz ile birlikte "Güneyli Bayan"da oynadı. Dostlar Tiyatrosu'nda çalıştı. Çok sayıda seslendirme yaptı.

Afife Tiyatro Ödülleri kapsamında her yıl verilen “yaşamı boyunca tiyatro dalında başarılı çizgisini sürdürmüş tiyatro sanatçısı” unvanına değer görülen sanatçılara verilen Nisa Serezli Aşkıner Özel Ödülü’nün sahibi olan sanatçının aldığı diğer ödüller arasında Uluslararası İskenderiye Film Şenliği En İyi Kadın Oyuncu; Avni Dilligil Tiyatro Ödülleri kapsamında En İyi Kadın Oyuncu; Sanatseverler Derneği En İyi Kadın Oyuncu, Tiyatro 79 En iyi Kadın Oyuncu ödülleri bulunmaktadır. Yenersu’nun sanat yaşamının anlatıldığı "Işık Yenersu: Tiyatronun Narin, Çetin Divası" adlı bir belgesel yapılmıştır.
 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>