>

KÜLTÜR-SANAT

Bafta’nın Ödüllü Filmleri İstanbul Film Festivali’nde

(İKSV) tarafından on birinci kez Akbank sponsorluğunda düzenlenen 34. İstanbul Film Festivali 4-19 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
 
   
 
 
     

Festival için geri sayım başladı. Dün gerçekleşen 2015 İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi (BAFTA) töreninde ödül alan iki film festival kapsamında izleyicilerle buluşacak. Pride / Onur, senaristi Stephen Beresford ile yapımcısı David Livingstone'a Britanya Yapımı En İyi İlk Film ödülünü kazandırırken, ‘71’in başrol oyuncusu Jack O’Connell da Yükselen Yıldız ödülünü aldı.

Altın Küre’de Komedi veya Müzikal Türünde En İyi Film dalında yarışan Pride / Onur, baskılara karşı dayanışma içerisinde göğüs geren madencilerin ve onlara destek veren eşcinsellerin umut ve gurur verici hikâyesini anlatıyor. İngiliz yönetmen Matthew Warchus’un ikinci yönetmenlik denemesi olan film, Cannes Film Festivali’nde prömiyerini yaptı ve festivalden Kuir Palmiye ödülüyle döndü.

Bir diğer ödüllü film de İngiliz Sineması’nın umut veren isimlerinden Yann Demange’ın uzun bir televizyon kariyerinin ardından yaptığı ilk uzun metrajlı filmi ’71. Belfast sokaklarında bölüğünden ayrı kalan bir İngiliz askerinin hayatta kalma mücadelesini öyküleyen film, özellikle aksiyon sahneleriyle övgü topladı. ‘71’in başrol oyuncusu Jack O’Connell da BAFTA’da Yükselen Yıldız ödülünü aldı.

2014’te Filmekimi ve İstanbul Film Festivali programında yer alan filmlerinden ise kazananlar şöyle: Boyhood En İyi Film, yönetmeni Richard Linklater En İyi Yönetmen kategorilerinde BAFTA ödüllerini kazandı. Filmdeki performansıyla Patricia Arquette bir kez daha En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü kazandı; Whiplash ise 3 dalda ödül aldı. Büyük Budapeşte Oteli 5 dalda ödül alırken Yabancı Dilde En İyi Film ödülü Ida’nın oldu.

34. İstanbul Film Festivali’nin tüm programı 10 Mart tarihinde gerçekleştirilecek basın toplantısıyla açıklanacak.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>