>

KÜLTÜR-SANAT

Bağımsız Sinemacılar Altın Portakal’da Buluşuyor

50. Altın Portakal Film Festivali bağımsız yapımcılara yeni olanakların yolunu açacak iki önemli panele ev sahipliği yapacak.
 
   
 
 
     

Türkiye’de yeni yeni gündeme gelmeye başlayan Crowdfunding uygulamalarının tartışılacağı panele dünyaca ünlü sosyal medya uzmanı Anya Rutsche ve başarılı bir “crowdfunding” örneği olan “Iron Sky” filminin yapımcısı Tero Kaukomaa konuşmacı olarak katılıyor.

Sinema Eseri Yapımcıları Meslek Birliği (SE-YAP) öncülüğünde “Bağımsız Film Yapımcılığında Yeni Yönelimler” başlığı altında gerçekleştirilecek panellerde Anya Rutsche ve Tero Kaukomaa sinemacılarla deneyimlerini paylaşacak.

SOSYAL MEDYAYI NASIL KULLANMALI?

“Günümüz piyasa koşullarında bağımsız film yapımcılığı için sosyal medya stratejileri” başlıklı panelde Anya Rutsche, film yapımcılığında sosyal medya platformlarını kullanarak hedef kitleye ulaşmanın ve tanıtım yöntemlerini en iyi biçimde kullanmanın yollarını aktaracak. Kısa film, belgesel ve animasyon projelerinden de örneklerin verileceği panel 8 Ekim günü saat 11.00’de Hotel Su’da gerçekleşecek.

İZLEYİCİLERLE BİRLİKTE ÜRETMEK

“Crowdfunding” ile sosyal platformlar üzerinden toplanan bütçeler sayesinde gerçekleştirdiği filmi “Iron Sky” hakkındaki deneyimlerini paylaşacak olan yapımcı Tero Kaukomaa’nın sunumunun başlığı “İzleyicilerle Birlikte Film Yapmak: Iron Sky’ın Ardındaki Kitleler”. 20 yıldan uzun süredir uluslararası film yapım, satış ve dağıtımı konusunda çalışan ve Crowdfunding ile film yapımcılığı konusunda dünya çapında üne sahip olan Tero Kaukomaa’nın konuşmacı olacağı panel 9 Ekim tarihinde saat 11.00’de Hotel Su’da gerçekleşecek.

CROWDFUNDİNG, BAĞIMSIZ YAPIMCILAR İÇİN YENİ BİR CEVHER


Her bireyin bağışçı olarak film yapım sürecinde rol almasını hedefleyen ve destek bulmakta zorlanan bağımsız yapımcıların film yapma olanaklarını genişletme amacı taşıyan bu oluşumlar, Türkiye’de çok yakın zamanda gündeme gelmeye başladı. Özellikle bağımsız sinemacılar için film üretiminin arttırılmasına büyük katkı sağlayabilecek bu yöntemlerin tartışılacağı panellerin sinema sektörüne de katkı sunması amaçlanıyor.

SOSYAL MEDYADA BİR UZMAN: ANYA RUTSCHE

Heidelberg’de uluslararası İşletme okurken 2006-2008 yılları arasında online bir topluluğun kuruluşunda yer alan Anya Rutsche, California’da da sosyal medya üzerine çalışmaya devam etti. 2010 yılında Almanya’ya döndü ve büyük şirketlerde sosyal medya danışmanı olarak çalışmaya başladı. 2012 yılından beri German Social Media’da takım lideri olarak görev yapmaktadır.

IRON SKY’IN ARDINDAKİ GÜÇ: TERO KARUKOMAA

Blind Spot Pictures’ın kurucusu Tero Kaukomaa, 20 yıldan fazla süredir uluslararası film üretim satış ve dağıtım konusunda çalışmaktadır. 2012 yılında kurduğu ekibe Timo Vuorensola katılmıştır. Bu işbirliği ile Iron Sky filmi çekilmiştir. Yapımcılığını üstlendiği filmler arasında “Iron Sky”, “Jade Warrior”, “A Man’s Job”, “Dancer in the Dark”, “Everlasting Moments” ve “Beyond” yer almaktadır. Son dönem film projeleri arasında “Jeremiah Harm” ve “Iron Sky the Coming Race” filmleri bulunuyor.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>