>

KÜLTÜR-SANAT

Balmumu Heykel Müzesi

Sapphire Çarşı’da açılıyor...
 
   
 
 
     

Gelenek ve geleceği aynı çatı altında buluşturan Sapphire Çarşı, bir ilke daha imza atıyor. 17 Kasım’da ziyaretçilere açılacak olan Balmumu Heykel Müzesi, Türkiye’nin bu alandaki yerleşik ilk müzesi olmasıyla dikkat çekiyor.
Elvis Presley, Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleyman, Cengiz Han, Da Vinci, Napolyon ve Atatürk... Sanat ve siyaset alanında tarihin dev isimleri Sapphire Çarşı’da ziyaretçilerini bekliyor. Türkiye’deki ilk ve tek Balmumu Müzesi’nin sahibi Jale Kuşhan tarafından hayata geçirilen eserler 17 Kasım tarihinden itibaren Sapphire Çarşı’da sergilenecek.

Dünyaca ünlü 60’a yakın kişinin eserlerinin yer alacağı müzede ünlü isimlerin birebir ölçülerinde, protez göz, protez diş ve gerçek saç kullanılarak hazırlanan balmumu heykelleri yer alacak. Dünyadaki diğer balmumu heykel müzelerinden farklı olarak, eğitim ve öğretime yönelik çalışmaların da yer alacağı sergi kapsamında ziyaretçilere, konusunda uzman rehberler eşliğinde 45 dakika bilgi verilerek, her bir heykel; hazırlanan sinevizyon gösterimleri ile desteklenecek.

Zeki Müren de Sapphire Çarşı’da

Türk ve dünya tarihinden önemli simaların heykellerinin her 2 ayda bir sergiye eklendiği müzede Sanat güneşimiz Zeki Müren’ in balmumu heykeli de ilk kez Sapphire Çarşı’da ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. Ayrıca Balmumu Heykel Müzesi’ni ziyaret edenleri farklı sürprizler de bekliyor.

Kişiye özel eserler

Her bir heykelin, döneminin dekoru ile sergilendiği müzede bazı heykeller de hareket özelliği ile ziyaretçilere dördüncü boyutu yaşatıyor.Yine dünyada ilk kez, isteyen ziyaretçilerin el veya ayak kalıpları özel bir malzeme ile alınarak, balmumundan veya polyesterden kişiye özel çalışılıyor. Bu çalışmalar iyi muhafaza edildiği taktirde yüzyıllar boyunca hatıra olarak saklanabiliyor.

SERGİLENEN HEYKELLER
Türk Büyükleri

Mevlana
Fatih Sultan Mehmet
Yavuz Sultan Selim
İbn-i Sina
Kanuni Sultan Süleyman
Yunus Emre
Osman Gazi
Atilla
Cengizhan
Alparslan
Mimar Sinan
Farabi
Hürrem Sultan
Fuzuli
Timurlenk
Şeyh Şamil
Atatürk (gençlik dönemi)
Atatürk (yaşlılık dönemi)
Nazım Hikmet
Rauf Denktaş
Kemal Sunal
Haldun Dormen
Levent Kırca
Fazıl Say
Latife Hanım
Zeki Müren (ilk defa)


Avrupalılar
Leonardo Da Vinci
Karl Marx
Hitler
Elvis Presley
Napolyon
Michael Jackson
Kazanova
Fransa kralı 15. Luis
Markiz De Pompadour
Arnold Schwarzenegger
Baron Münchausen
Kont Kaliostra
De Eon(dünyaca ünlü ajan)
Beatles grubu


Rus Büyükleri
İvan Grozni(Korkunç İvan)
Dostoyevski
1.Peter(Deli Petro)
Lenin
1.Katerina
Stalin
2.Katerina
Brejnev
Gorbaçov
Boris Yeltsin
Çar 2. Aleksandır 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>