>

KÜLTÜR-SANAT

Barbara Boyle Altın Portakal Jürisinde!

Oscar Akademi üyesi, yapımcı ve akademisyen Barbara Boyle Altın Portakal jürisinde...
 
   
 
 
     

Amerikalı akademisyen, film yapımcı ve dağıtımcısı, Oscar Akademi üyesi Barbara Boyle, 49. Altın Portakal’ın Hülya Avşar başkanlığındaki ulusal jürisinde görev yapacak.

Sayısız film festivalinde jüri üyeliği de yapan Boyle, Türk sinemasının son dönem örneklerini izlemek ve sinema sektörüyle tanışmak için Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda jüri üyeliğini memnuniyetle kabul ettiğini söyledi.
Festival kapsamında sektör temsilcileri, yapımcı ve yönetmenlerle de bir araya gelecek olan yapımcı – akademisyen Barbara Boyle, Akdeniz Üniversitesi ve Uluslararası Antalya Üniversitesi’ni de ziyaret edecek.

Oscar adayı ve Oscar ödüllü çok sayıda filmin yapımcıları arasında yer alan Barbara Boyle, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi üyesidir ve Akademi’nin Yabancı Diller Komitesi’nde yer almaktadır.

2003’ten 2012’ye kadar UCLA Tiyatro, Film ve Televizyon Okulu – Film, Televizyon ve Dijital Medya departmanı başkanı olarak görev yapan Barbara Boyle, 2012 Temmuz’unda bu okulun Girişimci Aktiviteler ve Özel Girişim bölümünde dekan yardımcılığı görevine getirildi.

FİLM YAPIMCISI BARBARA BOYLE


New York ve Kaliforniya’da hukuk çalışmaları yapan Boyle, kariyerine avukat olarak başladıktan kısa bir süre sonra finans ve yapımcılık alanlarına geçti.

Los Angeles ve Londra’daki Sovereign Pictures’in kurucularından biri olan Boyle, Soverign Pictures’ın My Left Foot, Cinema Paradiso, Revesal Fortune, Ompromptu ve The Commitments gibi filmlerinin yapımcı ve dağıtımcılığını üstlendi.
Boyle, Sundance Film Festivali’nde ilgiyle karşılanan, Akademi ödüllü görüntü yönetmeni Wally Pfister’in kariyerini başlatan The Hi Line (2000); Akademi ödüllü Anthony Hopkins ve Cuba Gooding Jr.’in birlikte oynadığı Instinct (1999); Akademi Ödülü adayı yönetmen Wes Anderson’ın kariyerini başlatan filmi Bottle Rocket (1996); John Travolta’nın oynağıdı Phenomenon; Akademi Ödülü adayı oyuncu Diane Ladd’in yönetmenliğini yaptığı Mrs. Munck ve bağımsız yapımlarıyla ünlenen John Sayles’in yönettiği Eight Men Out (1998) adlı filmlerin de yapımcıları arasında yer alıyor.

Valhalla Entertainment Group’da başkan olarak görev aldığı yıllarda televizyon için hazırlanan 22 bölümlük Adventure, Inc.; ödüllü belgesel True Whispers, Ang Lee’nin yönetmenliğini üstlendiği The Hulk ve Clockstoppers’in yapımcılığı da Boyle imzası taşıyor.

ÖNEMLİ BİR AKADEMİSYEN

Lisans eğitimini Kaliforniya Berkeley Üniversitesi’nde Sanat dalında tamamlayan Barbara Boyle, UCLA Hukuk Fakültesi’nde doktora yaptı.

2003’ten 2012’ye kadar UCLA Tiyatro, Film ve Televizyon Okulu – Film, Televizyon ve Dijital Medya departmanı başkanı olarak görev yapan Barbara Boyle, 2012 Temmuz’unda bu okulun Girişimci Aktiviteler ve Özel Girişim bölümünde dekan yardımcılığı görevine getirildi.

Board of Project Involve Foundation Committee, UCLA Hukuk Okulu Eğlence Sektörü Hukuku Danışma Servisi ve Women Foundation Committee üyesi olan Barbara Boyle; Film Independent ve Women In Film’in eski başkanı olarak da tanınıyor.

Boyle, UCLA Hukuk Okulu’ndan Yılın Mezunu Ödülü, Film Independent’dan Vizyon Ödülü, Women in Film’den Kristal Ödül kazandı.
 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>