>

KÜLTÜR-SANAT

Bu Film Seti Yetişkinlere Değil Çocuklara Ait: İFTARLIK GAZOZ

Yönetmen-Senarist Yüksel Aksu’nun son filmi İFTARLIK GAZOZ’un çekimleri Muğla’da devam ediyor...
 
   
 
 
     

Aksu; filmde önemli roller üstlenen minik oyuncuların rahatı için seti adeta onlara teslim etti. Yüksel Aksu’nun içten, insanı derinden etkileyen ve çarpıcı bir öykü anlattığı son filmi İFTARLIK GAZOZ’da minik oyuncular ön planda. Anadolu insanın; bugünlerde iyice ihtiyaç duyduğumuz; doğal, saf ve içten yanlarını çocukların gözünden anlatan mizah dolu üslubuyla ülkemiz sinemasında farklı bir yere konumlanan Aksu; geleneği bu kez de bozmuyor. “Usta-çırak” ilişkisini merkeze koyduğu 1970’li yıllarda geçen son filmi İFTARLIK GAZOZ’da, ‘çırak’ rolünü üstlenen ilkokul öğrencisi Adem’in (Berat Efe Parlar) gözünden anlatıyor bu samimi öyküyü.

Kendi hayat hikayesinden izler taşıyan senaryosunda Aksu; içinde hiç kaybolmayan çocukluğunun izini Adem’le sürerken, o günlerin masumiyetini İftarlık Gazoz’la izleyiciye ulaştırmayı hedefliyor.

Okullar açılmadan önce tüm çocuk oyuncularla ilgili sahnelerin çekimini tamamlamak için çalışan Yüksel Aksu; sette tek tek hepsiyle yakından ilgileniyor, repliklerinin üzerinden geçiyor, onlarla oyun oynuyor hatta kimi zaman yemeklerini yediriyor.

Adem’i oynayan küçük Berat Efe ise setin büyük starı haline geldi. Çocukluğun verdiği saflığı ve doğallığı tüm içtenliğiyle rolüne yansıtan Berat Efe, şimdiden görüntüleri izleyenlerin içindeki çocuğu fethetmeye ve onunla oynamaya başladı bile...

Bir zaman makinesinin içinden geçerek geçmişi bugüne getirmeye hazırlanan İFTARLIK GAZOZ, eğlenceli, samimi ve duygusal hikayesine Anadolu insanını ve çocukları da katıyor.
 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>