>

KÜLTÜR-SANAT

Caz Söylüyoruz!

1996 yılında ODTÜ Caz Günleri olarak mütevazi bir şekilde başlayan ve 2001 yılında Ankara Caz Festivali adını hakederek kazanan festival, bu yıl 13-25 Kasım 2006 tarihleri arasında gerçekleşecek.
 
   
 
 
     
ODTܒnün 50. yılı, Hacettepe Üniversitesi’nin 40. Yılı, ODTÜ Caz Günlerinin de 10.yılı dolayısıyla Festival çok zengin bir içerik barındırıyor. Festival, yüksek kalitesi ve ödünsüz CAZ içerikli programıyla Ankara’ya yakışan alçak gönüllülükle devam ediyor.

Ankara Caz Derneği ve LEO Organizasyon tarafından gerçekleştirilen festivalin teması Caz Söylüyoruz! / Singing Jazz... 10. senede vokal ağırlıklı bir festival bizi bekliyor.

Festivalin Açılış Konseri, 13 Kasım 2006 tarihinde saat:20.00’de ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde Ankara’nın gözbebeği büyük orkestralardan Cazın Kartalları Orkestrası tarafından, yepyeni bir repertuarla ve Nükhet Ruacan, Neşet Ruacan, Durul Gence eşliğinde gerçekleştirecek. Aynı gün genç yaşına rağmen ustalardan övgüler almış olan Uraz Kıvaner’i ABD’den gelen önemli cazcılarla saat: 22.00’den sonra ilk kez dinleme olanağı bulacağız.


16 Kasım’da Sibel Köse’nin solist olduğu JP Gallis & Apopsis 7 konseri gerçekleşiyor. Grubun son albümünde Sibel Köse özel olarak kayıtlar için davet edildi. Grubun albümü, Festival Tanıtım filminin de müziği olan Softly As In A Morning Sunrise parçasını da barındırıyor. Saat:20.00’de gerçekleşecek konserle Sibel birkez daha kalplerimizi fethetmeye hazırlanıyor.Almanya’dan çok önemli bir vokal sanatçısı olan Esther Kaiser’in Triosu ile 17 Kasım 2006 tarihinde saat:20.00’de ODTÜ KKM’de muhteşem bir konser verecek. Esther Kaiser sahneye çıktığı andan itibaren ruhunuzu teslim alacak bir şarkı söyleme yeteneğine sahip.Tuna Ötenel Quartet yine festivalin “olmazsa olmaz” konserlerinden. Konserde, Türk cazcılarının en ağır topları bir araya gelecek. Ankara Cazcılarının kalesini Tuna Ötenel korumaya devam ediyor. Türkiye‘de üretilen ilk CD olan Sometimes albümünün de 10. yılı olması sebeiyle önem taşıyan bu konser, 18 Kasım 2006 saat:20.00’de ODTÜ KKM’de gerçekleştirilecek. Ötenel’e Selçuk Sun, İmer Demirer ve Cengiz Baysal eşlik edecek.


Vokal senesinde olmamız dolayısı ile ilginç iki konser izleyeceğiz. Birinde müzisyenler Türk, Solist Hollanda’lı, diğerinde ise tam tersi. Ankara Caz Festivali’ne sayısız projeyle katılmış olan Önder Focan’ın Amerika ve Avrupa'da başarılı performansları ile beğeni toplayan Hollandalı Vokalist Fleurine ile birlikte 20 Kasım 2006 saat:20.00’de ODTÜ KKM’de vereceği konsere, basta Johan Plomp, davulda da Cem Aksel eşlik edecek. Fleurine, billur gibi sesi ve yorumlarıyla konsere renk katacak.


21 Kasım 2006 Salı günü festivalde 2 önemli grup var. Saat:19.00’da ODTÜ KKM’de Cenk Güray’ın yeni projesi ABIS konseri gerçekleşecek. Güray’ın grubunda Genco Arı, Sarp Maden gibi caz ustalarının yanısıra türk müziğinden de tanıdığımız ustalar yer almakta. Aynı günün 2. konseri saat:21.00’de ODTÜ KKM’de sahne alacak FİDAN grubu. Esra Dalfidan’ın projesi olan FİDAN, Hollanda’da caz ve Müzik ile Rehabilitasyon eğitimi almış çok yetenekli bir Türk vokalist ve Hollandalı müzisyenlerden oluşuyor. Esra Dalfidan’ı ilk dinleyenlerden olma şansını yakalayacaksınız ve adından çok söz edileceğini duyacaksınız...Her iki konsere de aynı bilet ile katılınabilecek.

Bu yıl çok önemli bir proje ile Ankara’yı yeniden onurlandıracak olan Charlie Haden Liberation Music Orchestra featuring Carla Bley konseri ile Festivalin en önemli yabancı konukları arasında yeralacak. Grubun 30 yıl aradan sonra yeniden bir araya gelişi ve “Not in Our Name” isimli yeni bir albüm çıkartması şerefine yapılan turnenin son konserlerinden birine ev sahipliği yapacak olan Ankara’lı cazseverler için unutulmaz bir anı olacak. ABD Büyükelçiliğinin de desteğiyle izleyeceğimiz konserde, kendi yapıtlarının yanısıra tadına doyulmayan besteler yapılan Carla Bley’i ilk kez Ankara’da dinleyeceğiz. Grubun birlikte son yolculukları olacak ve kaçırılmaması gereken bu konser 22 Kasım 2006 saat:20.00’de ODTÜ KKM’de gerçekleştirilecek.

Şefika Kutluer ve Claude Bolling Trio konseri, festivalin en iddialı konserleri arasında yer alacak. Jean Pierre Rampal ile Bolling’in birlikte çaldıkları efsanevi Bach Suit’lerinin bu kez flüt ustamız Şefika Kutluer tarafından yorumlanacağı, konser 23 Kasım 2006 saat:20.00’de BİLKENT Konser Salonu’nda yer alacak.

Festivalin bu yılki İtalyan konukları ise ANTONELLO SALIS-MICHELE RABBIA DUO. İki usta sanatçı, yeni bir albüm için bir araya gelişlerini kutluyorlar. Italyan Kültür’ün desteği ile 24 Kasım 2006 DUO ODTÜ KKM’de izleyeceğimiz konser festivalin en sürprizli konserlerinden biri olacak.

Festival 25 Kasım 2006 tarihinde Hacettepe’de, LICA CECATO TRIO ile sona erecek. Brezilya’nın en renkli müzik kadınlarından biri olan Lica Cecato, geçtiğimiz yıl verdiği ve büyük ilgi gören konserinden sonra Brezilya Büyükelçiliğinin de desteğiyle yine Ankara’da. Olağanüstü besteleri ve yorumuyla Avrupa’da uzun zamandır alkışlanmakta olan Lica, sımsıcak müziğini bu kez üçlü olarak bizimle paylaşacak.

Festivalin 10 yıllık tarihinde, her yıl olduğu gibi ülkemizin yenilikçi ve öncü grupları ve genç caz grupları yine konser ortamında performanslarını sergileyecekler.

18 Kasım 2006 saat:18.00’de ümit vadeden “yenilikçi” grup Re-Sim Üçlüsü’nün, 20 Kasım 2006 saat:18.00’de Özgün müzikleri ve besteleri ile festivale bir soluk katacak olan Ida Terra’nın verecekleri konserler ODTÜ KKM’de gerçekleştirilecek.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>