>

KÜLTÜR-SANAT

Direc-t bu yaz tüm grupları sollayacak

Direc-t yaşadıklarını, biriktirdiklerini ve hikayelerinden oluşan 2. albümleri “OLYMPOS”u On Air Muzik etiketiyle piyasaya çıkardı.
 
   
 
 
     
2004 Haziran ayında piyasaya çıkan ilk albümleri “Rus Kozmonotları”, Direc-t‘i grunge akımının Türkiye’de ki en başarılı gruplarından biri haline getirdi. Ama Sen Varsın ve Hasret gibi parçalar grubun daha geniş halk kitleleri tarafından tanınmasına sebep oldu.

Ve yıl 2005… Bilge Kösebalaban(Gitar-Vokal), Özgür Peştimalci(Davul), Alex Tintaru(Bas Gitar) tarafından oluşan Direc-t yaşadıklarını, biriktirdiklerini ve hikayelerinden oluşan 2. albümleri “OLYMPOS”u On Air Muzik etiketiyle piyasaya çıkardı. Menejerliğini Gamze Platin’in yaptığı grup yeni albümleri ile birlikte yoğun bir konser maratonuna başlıyor.

Bas, davul, gitar ve vokalin müzikal uyumundan oluşan albümde; grunge müziğinin karakteristlik özelliği, etnik ögeler, şarkı sözlerindeki ironi bir bütün halinde yeni albümde sunuluyor. Burak Demirsaran’ın yapımcılığını, Naim Korudağ’ın prodüktörlüğünü üstlendiği albümde çeşitli sürprizler yer alıyor.

İhtiyaç Molası’ndan Tolga Çebi, “Ama Aşkım Yok” parçasında kemanıyla eşlik ederken; terk edilen bir erkeğin pişmanlığını anlatan “Git”te Mor ve Ötesi grubundan Harun vokal katkısında bulundu. Ozan Atacan’a ait “DERYA”da Alex piano, Bilge ve Özgür perküsyon çaldı. Olympos’ta deniz kenarında yer alan 2000 yıllık denizci lahitinde ki şiiri besteleyen Bilge Kösebalaban; “OLYMPOS” parçasında buradan geçen herkesin ortak duygusunu yakaladı. Bu şiir kitabede hem Türkçe hem de İngilizce olarak bulunuyor!!!

Bir zamanlar Dario Moreno tarafından yorumlanan anonim türkü “Sıra Sıra Selviler” albümde yer alan tek cover parça. Geçen zaman, yaşlanma ve yitirdiklerimizle ilgili HAYAT; bu albümün en özel parçası. Çünkü sözleri Bilge’nin annesine ait. “Obsequious”adlı İngilizce saf grunge parçayı Bilge doğumgünün de İzmir’de yazdı. Albümün duygusal yoğunluğu en fazla parçası.

Direc-t ilk klibi söz ve müziği Özgür Peştimalci’ye ait olan “Rambo” parçasına yönetmen Emre Can tarafından çekildi. Şarkının sözlerinden esinlenerek özel olarak hazırlanmış illüstrasyonların eşlik ettiği klip, izleyenleri eğlendirecek. Hızlı temposu, masalsı hoş sözleriyle; Direc-t’in bu yaz tüm grupları sollamasını sağlayacak.

Alternatif Rock tarzında rakipsiz olduklarını söyleyen grup elemanları; 2 Haziran’da İzmir’de başlayan Fanta Gençlik Festivalinde yaklaşık 500.000 kişiye yeni parçalarını çaldılar. Direc-t, son yılların müzik tarzı, şarkı sözlerindeki sıradışılık, sahne performansı açısından adından en çok bahsedilen grubu.


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>