>

KÜLTÜR-SANAT

Emrah ile Selvihan

Emrah ile Selvihan'ın hikayesini Bale tadında izlemek. Çağdaş bestecilerimizden Çetin Işıközlü'nün eseri, Bolşoy Balesi sanatçıları işbirliği ile ...
 
   
 
 
     


İstanbul Devlet Opera ve Balesi Anadolu’nun çarpıcı tarihinden yeni bir kesiti; müziğin evrensel dili ve dansın tutkusu ile sahnelere taşıyan ve dünyadan Romeo ile Juliet bizden ise Ferhat ile Şirin’inkine eşdeğer şeklinde yorumlanan yeni bir destansı aşkı; EMRAH ile SELVİHAN’ın aşkını Türk izleyicisi ile buluşturuyor.


YENİ GÖSTERİM TARİHİ:
10 MAYIS 2006 Çarşamba
Saat: 20:00 AKM

Çağdaş Türk besteci Çetin IŞIKÖZLܒnün 1989 yılında Kültür Bakanlığı’nın Türk büyüklerini tanıtmak ve yaşatmak amacı ile verdiği sipariş üzerine bestelediği eser, 17.yüzyılda yaşayan Ercişli Aşık Emrah ile Selvihan’ın tutkulu aşklarını; klasik baleyi, Türk halk danslarının motifleri ile süsleyerek sahneye taşıyor.

Librettosu, Çetin IŞIKÖZLÜ ve Gennady MALKHASYANTS tarafından yazılan ve dünya prömiyeri 2004 yılında AKM’de kalabalık bir izleyici topluluğunun katılımı ile gerçekleşen Emrah ile Selvihan’ın Kareografisi Bolşoy balesinin tanınmış sanatçılarından Yuliana MALKHASYANTS tarafından yapıldı.


Dekor ve kostüm tasarımları geçtiğimiz yıl Rusya Büyük Akademi ödülünü alan Dimitri ÇERBADCİ, Işık tasarımı ise Ahmet DEFNE tarafından hazırlanan bale, Elþad BAGIROV yönetimindeki orkestra eşliğinde ve kalabalık bir sanatçı kadrosu tarafından 2006 sezonu boyunca aşağıdaki temsil tarihlerinde sahnelenmeye devam edecek.


Daha fazla Bilgi için:
https://secure.dobgm.gov.tr/ESER/eser0178.htmFavorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>