>

KÜLTÜR-SANAT

“Ferahfeza” Avrupa Film Festivali’nden İki Ödülle Döndü

Malatya Film Festivali’nde Özel Jüri Ödülü kazanan Elif Refiğ’nin ilk uzun metrajlı filmi Ferahfeza festival yolculuğuna devam ediyor.
 
   
 
 
     

Film uluslararası yarışma bölümünde yer aldığı ve 17-21 Nisan tarihlerinde, İtalya’nın Lecce kentinde düzenlenen 13. Avrupa Film Festivali’nden FIRRESCI ve Jüri Özel Ödülü’yle döndü. Ferahfeza ayrıca 25 Nisan- 5 Mayıs tarihlerinde Güney Kore’de düzenlenecek Asya’nın önemli festivallerinden JeonJu Film Festivali’nde Uluslararası Yarışma bölümünde yer alıyor.

Kadere ve uzaklarda onu bekleyen daha güzel bir hayatın varlığına inanan, şehrin gündelik gerçekliğinden uzaktaki tersane bölgesinde çalışan tedarikçi Ali’nin sert mizaçlı Eda’yla tanışmasını ve bu iki gencin birlikte atıldıkları yolculuk sırasında geçirdikleri değişim ve büyüme hikayesinin anlatıldığı Ferahfeza’nın başrollerinde Uğur Uzunel, Sitare Akbaş, Hüseyin Sevimli, Mert Asutay ve Sırrı Süreyya Önder yer alıyor.

Çekimleri İstanbul’da Tuzla, Kartal ve Maltepe semtlerinde gerçekleştiren ve 6 haftada tamamlanan Ferahfeza, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nden senaryo geliştirme ve yapım, Global Film Initiative’den yapım sonrası desteği aldı. Ayrıca 2010 yılında Uluslararası İstanbul Film Festivali sırasında gerçekleştirilen Köprüde Buluşmalar ortak yapım platformuna ve 2011'de Karlovy Vary Film Festivali’nde Works in Progress bölümlerinde yer aldı. Filmin Haziran ayında Türkiye’de vizyona girmesi planlanıyor.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>