>

KÜLTÜR-SANAT

Fotoğraflarla Vefa’nın 100. Yılı

Vefa Spor Kulübü, belgesel fotoğrafçı Burcu Göknar’ın 2 yıllık yoğun çalışması sonucu bir fotoğraf albümüne dönüştü.
 
   
 
 
     

Bir zamanlar futbolun “4 büyükleri” arasında yer alan ve 100. kuruluş yıldönümünü sessiz sedasız kutlayan Vefa Spor Kulübü, belgesel fotoğrafçı Burcu Göknar’ın 2 yıllık yoğun çalışması sonucu bir fotoğraf albümüne dönüştü. Fotoğrafevi Yayınları tarafından yayımlanan Vefa adlı kitapta, bugün Süper Amatör Küme’de mücadele eden Vefa Futbol Takımı’nın bugününe tanıklık eden 77 siyah beyaz fotoğraf yer alıyor.Burcu Göknar; Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe’nin 100. kuruluş yıldönümlerini taraftarlarıyla, görkemli bir şekilde kutlarken eski günlerini arayan Vefa’nın durumunu görür ve kulübün bugünkü halini belgelemeye karar verir. Göknar, projesine başladığı 2008 yılından itibaren neredeyse takımın bir parçası haline gelir. Vefa’nın idmanlarını, kamplarını, İstanbul ve şehir dışındaki maçlarını hiç aksatmadan takip eder.

Vefa adlı kitaba, dünyaca ünlü İngiliz futbol yazarı Simon Kuper’in “UEFA Yerine Vefa’nın Peşinde” adlı yazısı eşlik ediyor. Kuper, kitap için özel olarak kaleme aldığı yazısında şunları söylüyor:

“Bu kitapta futbol, Şampiyonlar Ligi heyecanı değil; ama doğal arazinin bir parçası ve dolayısıyla İstanbul’un bir parçası: kar, köpekler, apartmanlar, şehrin üzerindeki bulutlar, ağaçlar, çamaşır ipleri, sahaya bakan evler ve bir cami veya bir stada bakan bir hisar. Manzara da, futbol gibi şıklığın tersi. Poz veren yok, temizlenmemiş, kartpostal değil. Öylece duruyor, futboldan ayrılmayan bir bütün olarak. Göknar, bize futbolu günlük yaşamın bir parçası olarak sunuyor. Kendi bağlamı içinde bir maç bu, Cristiano Ronaldo’nun eylem halindeki bin fotoğrafından daha az zarif ama çok daha da güzel.”Simon Kuper’in yazısına ek olarak Kıvanç Koçak da “Futbol Âlemini Ayakta Tutan Bir Vefa Hikâyesi” adlı yazısıyla kitaba katkıda bulundu. Yazısında, “Neticede aslında futbol âlemini ayakta tutan o görünmez, bilinmez, çok yakınımızdaki ama uzaktaki takımların hâletiruhiyesini, taraftarlık hallerini daha da ötesinde sahici futbolu gözlerimizin önüne seriyor Burcu Göknar. Var olsun…” diyen Koçak şöyle devam ediyor:

“Buradaki fotoğraflarda gördüğümüz Vefaspor olsa da memleketin hatta dünyanın dört bir yanındaki Vefalar da, taraftarları da var olsun. Zira akıldan çıkmasın, futbolu futbol yapan, oyuna büyü katan biraz da onlar…”Kitapta,Vefa’nın efsanevi günlerini hatırlatacak birbirinden ilginç gazete kupürleri de yer alıyor. 1950'li yıllara ait bu haberlerde “Vefa 5 - Fener 1” ya da “Vefa yine Galatasaray’ı yenecek mi?” gibi başlıkları görmek mümkün.

Sergiyle eş zamanlı olarak bir de fotoğraf sergisi açılıyor. 22 Mayıs - 15 Haziran 2010 tarihleri arasında Fotografevi Allianz Galerisi’nde ziyaret edilebilecek Vefa adlı sergide, kitaptaki fotoğrafların büyük bir kısmı görülebilecek.

Burcu Göknar, Vefa projesiyle ilgili olarak “Burada esas izi sürülen futbol değil, –ne kadar başarıldıysa– futbol vesilesiyle, akıntıya karşı kürek çekenlerin yılgınlıkları, yasları, aşkları ve dirençleridir.” şeklinde konuşuyor.VEFA SPOR KULÜBÜ

1908 yılında kurulan Vefa, 1959’da Türkiye Millî Ligi kurulana dek İstanbul liginde başarıyla oynar. Hatta 1946- 47 sezonunda İstanbul Ligi’nde Fenerbahçe’den sonra ikinci olur. Bir zamanlar Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe’nin rakibi olan Vefa’nın kaderi, göçle değişen İstanbul’un kaderiyle ortaktır aslında. Hızlı göç ve çarpık kentleşme, önce tarihi Vefa semtini, ardından Vefa futbol takımını derinden etkiler. 1964-65 sezonunda 2. Lig şampiyonluğu elde etseler de 1973-74 sezonunda tekrar küme düşerler. 1986-87 sezonunda 3. Lig’e,1993-94 sezonunda Amatör Lig’e düşerler. 1998-2000 yıllarında 3. Lig’de oynasalar da bir kez daha İstanbul Süper Amatör Lig’den, profesyonel liglere geri dönemezler. Vefa, bugün Süper Amatör Küme’de mücadele ediyor.

BURCU GÖKNAR

13 Aralık 1980 İstanbul doğumlu. 2002 yılında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun oldu. Öğrencilik döneminde, üniversitenin haber ajansı olan MİHA’da fotoğraf editörlüğü yaptı, profesyonel yayın organları için fotoğraf çekti, haber-röportaj yazdı. 2003 yılından itibaren National Geographic Türkiye dergisi ile başlayarak, yurt içi ve yurt dışındaki yayın organları için serbest fotoğrafçı olarak çalıştı. 2004’de İsveç Enstitüsü’nün ve Konsolosluğu’nun bursuyla Nordens FotoSkola Biskops Arnö’de eğitim gördü. 2010’da Marmara Üniversitesi’nde İletişim Bilimleri Yüksek Lisansı’nı tamamladı.

Varoşlara dair fotoğrafları, 2001’de İFSAK 17. Uluslararası Fotoğraf Festivali’nde; iki kız kardeşi konu alan “Gece Vardiyası” başlıklı fotoğrafları, 2005’de 9. İstanbul Bienali Konukseverlik Alanı’nda sergilendi.(Karma)

“Gece Vardiyası”, 2008’de İtalya Menotrentuno_II Fotoğraf Festivali’ne, 2009’da İtalya Sassari Güzel Sanatlar Akademisi’ne davet edilerek sunuldu.(Kişisel) “Tersine Göç” konulu fotoğrafları, 2010 yılında Türkiye, Yunanistan ve Rusya’dan 5’er fotoğrafçının davet edildiği sergide önce İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde, ardından Moskova Uluslararası Fotoğraf Bienali’nde ve Selanik Uluslararası Fotoğraf Bienali’nde sunuldu.(Karma)

Halen, kurucu üyelerinden biri olduğu Photo Araf Fotoğraf Ajansı bünyesinde serbest fotoğrafçı olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>