>

KÜLTÜR-SANAT

Gerçek Hesap Başka Yerde

Siemens Sanat, yeni yılı “Gerçek Hesap Başka Yerde” isimli çarpıcı bir sergi ile karşılıyor.
 
   
 
 
     
‘Gerçek Hesap Başka Yerde’; Siemens Sanat’ta

2004 yılından bu yana Türkiye’de güncel sanatın en önemli adreslerinden biri olan Siemens Sanat, yeni yılı “Gerçek Hesap Başka Yerde” isimli çarpıcı bir sergi ile karşılıyor. Türkiye, Hindistan ve Hollanda’dan olmak üzere üç sanatçıya ait yapıtların yer verildiği sergi, 14 Ocak - 28 Şubat 2009 tarihleri arasında sanat severlerle buluşacak.


Küratörlüğünü T.Melih Görgün ve Mürteza Fidan’ın üstlendiği ‘Gerçek Hesap Başka Yerde’ doğu ve batı kültürleri arasındaki çelişkinin Gözde İlkin, Javed Mulani ve Wafae Ahalouch el Keriasti isimli sanatçıların desen çalışmalarına nasıl yansıdığını inceliyor.


T.Melih Görgün sergininin doğulu insanın gönül gözüyle görmeye dayalı gerçekliği ile batı insanının görsel algıya dayalı gerçekliği arasındaki çelişkiyi ortaya koyduğunu ifade ederek ekliyor, “İki kültür arasındaki bu çelişkiden doğan çatışmanın yarattığı şerrin sorumluluğu ve insanın evrilmesine dair günden güne ciddiyetsizleşen elden düşme düşünceler bu sergide ifade buluyor”

Sergide yer alan sanatçıların yapıtları, kültürel farklılıklarına rağmen herhangi bir eğilime bağlı kalmaksızın çizgi aracılığıyla uzlaşıyor. T.Melih Görgün “Ham haldeki insan iyi bir yabanidir. İnsanın doğasını değiştiren onun sınırlandırılamaz tutkularıdır. Tatmin edilemez arzularıyla yaşamak zorunda bırakan ve yabancılaşmış bir bilinç varlığı haline getiren şey ise sosyalliğidir” derken bu uzlaşmanın nasıl gerçekleştiğine dair ipuçları veriyor.

Sanatçılardan Gözde İlkin desen çalışmalarını, tüketim şeklinin, yaşanılan alanların ve ilişkilerin biçimlendirdiği kimlikler karşısında, bedenin dönüşümü üzerine küçük hikayeler olarak özetliyor.

Javed Mulani (Hindistan) desenlerinin, enerjiyi olumlu bir şekilde serbest bırakarak geleceğin umulandan çok daha fazlasını getireceğine olan inancını yansıttığını söylüyor.


Wafae Ahalouch el Keriasti (Hollanda) ise tarih, din, politika, film, medya, aileler ve peri masallarının, son beş yıldır, eserlerine en önemli esin kaynağı olduğunu ifade ediyor. Sanatçı, güce karşı güçsüzlük, erkek-kadın ilişkileri, suçluluk karşısında masumiyet temalarını çalışmalarında sıkça işliyor.

Siemens Sanat’ta ‘Gerçek Hesap Başka Yerde’ sergisi 14 Ocak- 28 Şubat tarihleri arasında haftanın her günü saat 10:00-19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Siemens Sanat

Meclisi Mebusan Cad. No:45 Fındıklı-İstanbul
Tel:(212) 334 11 04 / www.siemenssanat.com
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>