>

KÜLTÜR-SANAT

Güler Sabancı’ya Küresel Vatandaşlık Ödülü

Clinton Global Initiative tarafından Clinton Küresel Vatandaşlık Ödülü verildi...
 
   
 
 
     

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı’ya, eski Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Bill Clinton’ın kurduğu Clinton Global Initiative tarafından, Clinton Küresel Vatandaşlık Ödülü (Clinton Global Citizen Award) New York’ta gerçekleştirilen törenle verildi.

Sabancı, kadınlara ve kız çocuklarına yaptığı katkılar ile Türkiye’nin sosyal, kültürel ve ekonomik gelişimi için yaptığı çalışmalar nedeniyle “Leadership in Corporate Sector” (Kurumsal Liderlik) kategorisinde ödüllendirildi.

Eski ABD Başkanı Bill Clinton ödülle ilgili yaptığı açıklamada “Clinton Küresel Vatandaşlık Ödülü’nü alan bu sıradışı isimler eğitimin geliştirilmesi, sağlık imkanlarına erişim, çevrenin korunması gibi alanlarda inovatif çözümler bulmak için çalıştılar ve takdir edilmeyi hakettiler. Onların çalışmaları, hayal edersek, tüm zorluklara direnirsek ve tutkuyla inanırsak dünyayı daha yaşanır kılabileceğimizi bizlere gösterdi” dedi.

Coca-Cola Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Muhtar Kent ödül sunuş konuşmasında şunları kaydetti: “Bir firmanın gerçek değeri yalnız hisse bedelleri veya üç aylık raporlarıyla değil, aynı zamanda toplum için sunduğu inovasyon, fırsatlar ve sosyal fayda ile de ölçülür. Filantropiyi, kurumsal kimliğin bir parçası olarak, Türkiye'nin en büyük holdinglerinden biri olan, enerji, finansal hizmetler, çimento ve perakende gibi sektörlerde faaliyet gösteren, 60.000‘e yakın çalışanı olan Sabancı Topluluğu'nun başkanı ve aynı zamanda arkadaşım olan Güler Sabancı'dan daha iyi benimseyen bir kişi daha yok. Financial Times tarafından 2010 yılında dünyanın zirvesindeki 50 iş kadını arasında üçüncü olarak seçilen, Güler Sabancı yalnız Türkiye'de değil, dünya çapında da en yenilikçi liderlerden biri olarak tanınıyor.

Güler Sabancı, geleneklere dayalı cinsiyet rollerinin kendisini sınırlandırmasına asla izin vermedi. Cinsiyetinin kendisini tanımlayan niteliklerden biri olarak görülmediği bir ailede yetişen Sabancı, Topluluğun yönetimini 2004 yılında amcası vefat ettikten sonra devraldı. Şu anda bulunduğu konumu bir platform olarak kullanarak, kadınların siyaset, iş dünyası ve toplumsal alanlarda güç sahibi olması için çalışıyor.

İş dünyası, piyasalar ve toplumsal alanda cinsiyet eşitliğini geliştiren Birleşmiş Milletler Kadınların Konumlarını Güçlendirme İlkeleri'ni (UN Women’s Empowerment Principles) Türkiye'de imzalayan ilk yönetim kurulu başkanı oldu.

Sabancı Vakfı Türkiye'de Birleşmiş Milletler birimleriyle ortak çalışmalar yürüterek, Birleşmiş Milletler Kadın ve Kız Çocuklarının İnsan Haklarının Korunması ve Geliştirilmesi Programı’nı destekledi. Bu program bir tarafta eğitim, istihdam ve kadın sağlığının iyileştirilmesini sağlarken aynı zamanda kadınlara yönelik şiddetin de azaltılmasına odaklandı. Sabancı Vakfı şimdiye kadar tüm Türkiye’de 100’den fazla sağlık ocağı, okul, kültür merkezi, spor kompleksi gibi kalıcı eserler yaptı, çeşitli toplumsal programlara 1 milyar $'dan fazla katkıda bulundu.

Güler Sabancı ayrıca yüksek eğitimin kalitesini artırmak ve eğitim alanında kadınlara yeni kapılar açmak adına 1994 yılından bu yana Sabancı Üniversitesi'ne de liderlik etti. Kadın haklarının da insan hakları kapsamında olduğu inancını geliştirmek üzere yaptıkları, Türkiye'deki kadınlar ve kız çocuklarının konumlarını güçlendirmeye yönelik aralıksız girişimlerini göz önünde alarak, Güler Sabancı’ya “Küresel Vatandaşlık” Ödülü’nü sunmaktan keyif duyuyorum.”


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>