>

KÜLTÜR-SANAT

Hayalet sesler

Ölüler çok yakınınızda, seslerini dinleyin… Size ulaşmak istiyorlar
 
   
 
 
     
EVP

Açılımı “Electronic Voice Phenomenon” olan ve bu olay için APA-Amerikan Psikiyatri Derneği de kurulan bir alet olan EVP, manyetik özelliğe sahip doğaüstü seslerin kayıt edilmesini sağlar. Kimilerine göre bu sesler, ruhlardan gelen uğursuz sesler, kimilerine göre ise dünya dışı seslerdir.

1960-1970 yıllari arasında psikolog Konstantin Raudive tarafından keşfedildiği iddia edilir. İddiaya göre Raudive, Fredrich Jurgenson adlı İsveçli bir sanatçıdan esinlenmiştir. Bir gün Jurgenson, söyledigi bir aryayı kaydederken arka planda fısıltı halinde Norveç dilinde şarkı söyleyen bir erkek sesi duyar. 1965 yılında da “Voices from the Universe” adında bir kitap yayınlar ve Raudive ile Jurgenson daha sonra tanışırlar. Raudive de EVP ile ilgili 1971 yılında “Breakthrough” adında bir kitap yazar.1974 yılında vefat eden Raudive’e hitaben çoğu kez bu sesler "Raudive Voices" adıyla literatürde kullanılır. 1982 yılında da Sarah Estep adında bir kadın, Raudive adına bir dernek kurar.

Diğer bir iddiaya göre bu terim, 1959 yılında İsveçli bir yönetmenin film kayıtları esnasında ses bantlarında tuhaf seslere rastlaması ve bu sesleri iyice araştırdığında vefat etmiş annesinin sesini duyduğunu iddia etmesi ile başlar. Yönetmen bu olaydan sonra kendini bu olaya kaptırıp bu konu ile iki tane de kitap çıkartmıştır.

Sesle bağlantılı teknolojilerin gelişmesi ve konuyla ilgili kişilerin artması ile EVP, paranormal olayların araştırıldığı en yaygın dallardan birisi olmuş, özellikle dijital kayıt teknolojileri ve Internet sayesinde de büyük toplulukların ilgilendiği bir alan haline gelmiştir.

Son yirmi yıldır çeşitli kayıtlarla bu konu üzerinde derinlemesine bir araştırma yapılıyor. EVP’ye göre bu sesler televizyon, radyo ve bilgisayar aracılığıyla bize ulaşıyor ve bazı insanlar bu sesleri duyabiliyor. Toplam 11 ülkede EVP dernekleri, örgütleri faaliyettedir. Her gün yüzlerce ses ve görüntü kaydeden bu derneklerin inandıkları ortak şey ise ölülerin bizimle iletişime geçmek istemeleri. Bu inanışlarını ise özellikle Internet yoluyla ilgilenenlere dinletiyorlar. Bu dernekler ayrıca “Ölüm diye bir şey yoktur”, “Ölüler de canlıdır” gibi başlıklar taşıyan kitaplar yayınlıyorlar.

Hayalet Sesler 11 Şubat'ta vizyonda...

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>