>

KÜLTÜR-SANAT

`İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz` Milano Tiyatro Ödülleri`nde Aday Gösterildi!

Şümürz, Milano yolcusu….
 
   
 
 
     

Hayal Perdesi sanat yönetmeni Selin İşcan ve Avrupa'nın önderliğinde hayata geçen Hayal Perdesi’nin ilk yapımı “İmparatorluk Kuranlar yahut Şümürz”, bu yıl Milano’da 7.si düzenlenen, dünyanın en prestijli tiyatro ödüllerinden Cumhurbaşkanlığı himayesinde ve Dışişleri Bakanlığı’nın desteğiyle, NO’HMA Vakfı ve Milano Şehri tarafından düzenlenen Il Teatro Nudo di Teresa Pomodoro Uluslararası Ödülü’ne aday gösterildi.

Ödül, tiyatroya dair tüm farklı görüşlerin birleştiği bir kavşak fikrini tasarlayıp hayata geçiren değerli İtalyan sanatçı Teresa Pomodoro’nun anısına adanmıştır.

Reha Özcan, Ayşe Lebriz Berken, Selin İşcan, Selin Tekman, Tuba Karabey, Nihat Alptekin’in rol aldığı, “İmparatorluk Kuranlar yahut Şümürz” ekibi, 2 ve 3 Mart tarihlerinde ödül organizasyonunun davetlisi olarak dün Milano’ya gitti.

Daha önce Afife Jale, Sadri Alışık ve Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri'nde de pek çok ödüle layık görülen oyun, bu kez Milano’da Livio Pomodoro başkanlığında Eugenio Barba, Lev Dodin, Statis Livathinos, Ludovic Lagarde, Tadashi Suzuki gibi dünya kültür sanat hayatına yön veren seçkin sanatçıların varolduğu seçici kurul üyeleri ve seyirci jürisi karşısında SPAZIO NO'HMA TERESA POMODORO Tiyatrosu'nda sahnelenecek.

Tiyatro Hayal Perdesi ilk yapımı İmparatorluk Kuranlar ile daha önce de 68. Edinburgh Fringe Festivali'nde Türkçe sergilenen ilk oyun olarak önemli bir 'ilk'e imza atmıştı. Festivalin önemli yayınlarından dört yıldız alan oyundan, dünyaca ünlü gazeteler The Times ve Guardian’da da övgüyle bahsedilmişti.

OYUN KISA TANITIMI

Bizi rahatsız eden nedir? Hayatımızda neyi kabul ya da inkâr ederiz; ihtiraslarımız bizi nereye götürür, ne ararız… Boris Vian‘ın son oyunu, alaycı trajediİmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz, işte bu ve benzeri sorularla başlar.

Tanımlayamadıkları bir korkunun (sesin) etkisi altındaki Dupont ailesi her seferinde daha yukarıdaki bir daireye, onları gitgide daha fazla sıkıstıran bir durumun içine çekilir. Durmaksızın kaçarlarken dünyaları gittikçe daralır ve nereye giderlerlese gitsinler, gizemli bir kadın, Şümürz, itip kaktıkları, yerden yere vurdukları halde inatla,sebatla onları beklemekte, onlarla yüzlesmektedir. Dupont’lar Şümürz’e ne kadar kötü davranırlarsa davransınlar varlıgını asla inkar edemezler. Şümürz adım attıkları her mekanda, nefes aldıkları her anda onları bekler ve Şümürz asla ölmez.

'Sözün Büyüycüsü' ünlü yazar Boris Vian'ın yazdığı İmparatorluk Kuranlar yahut Şümürz, Aleksandar Popovski’nin yaratıcı rejisi ve Sven Jonke’nin yenilikçi sahne tasarımıyla çarpıcı ve unutulmaz bir deneyim sunuyor.

Oyunun kadrosunda ise ödüllü aktör Reha Özcan, ünlü oyuncular Ayse Lebriz Berkem, Selin İşcan ve Nihat Alpteki'nin yanı sıra genç kuşağın dikkat çeken isimlerinden başarılı oyuncular Selin Tekman ve Tuba Karabey bulunuyor.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>