>

KÜLTÜR-SANAT

İpek Yolu’na Görkemli Gala

Cosmoturk'ün sponsor olduğu ve bu yıl 3.’sü gerçekleştirilen ‘Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali’, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılan görkemli gala ile başladı.
 
   
 
 
     
KÜLTÜR VE SANATIN NABZININ ATTIĞI BURSA’DA, SANATSEVERLERİ SİNEMANIN EN GÜZEL ÖRNEKLERİYLE BULUŞTURACAK OLAN FESTİVALİN AÇILIŞ TÖRENİNE KÜLTÜR BAKANI ERTUĞRUL GÜNAY İLE USTA YÖNETMENLER VE ÜNLÜ SANATÇILAR KATILDI.AÇILIŞ TÖRENİ ÖNCESİNDE KIRMIZI HALIDAN GEÇEREK SALONA GELEN ÜNLÜLER, MÜSLÜM GÜRSES İLE TEOMAN’IN MUHTEŞEM KONSERİNİ VE ‘FESTİVALİN AÇILIŞ FİLMİ ‘ELVEDA GÜLSARI’YI KEYİFLE İZLEDİ.Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 3.’sü gerçekleştirilen ‘Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali’, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılan görkemli gala ile başladı.Sinema sanatına katkı sağlamak amacıyla dünyaca ünlü yapımları Bursalı sinemaseverlerle buluşturacak olan festivalin açılış törenine, Kültür Bakanı Ertuğrul Günay katıldı. Usta oyuncular Ebru Cündübeyoğlu ve Korhan Abay’ın sunduğu gecede, Kırgızistan Kültür ve Enformasyon Bakanı Sultan Rayev, ‘Elveda Gülsarı’ filminin yönetmeni Ardak Amirkulov ve Cengiz Aytmatov’un kardeşi Roza Aytmatova da hazır bulundu. Sanat dünyasının ünlü isimleri Izzet Günay, Yusuf Sezgin, Sırrı Elitaş, Süheyl Eğriboz, Hülya Koçyiğit, Sezer Sezin, Osman Sınav, Tuncel Kurtiz, Atilla Dorsay, Cahit Berkay, Sinan Bengier, Levent Ülgen, Meltem Cumbul, Murat Han, Fadik Sevin Atasoy, Neriman Uğur, Burak Hakkı, Burcu Kara ve Gael Garcia Bernal gibi ünlü simalar, tören alanına kırmızı halıdan geçerek geldi. Kırmızı halı seremonisi, festivalin yıldızını daha da parlattı.

BÜYÜKŞEHİR’İN TARİHİ MİSYONUBursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, festivalin açılış töreninde yaptığı konuşmada, ‘Uluslararası İpek Yolu Film Festivali’nin başarısının her yıl arttığını ifade etti. Prestijini her sene artıran festivalin dünya çapında ün yaptığına işaret eden Başkan şahin, “Gerek program kalitesini, gerekse festival bölümlerini ve konuklarını zenginleştirilerek başarısını pekiştiren Uluslararası İpek Yolu Film Festivali’nin bu yıl 3.’sünü gerçekleştirmenin sevincini yaşıyoruz. Festivalimizin başarısının 3 kat daha arttı bu yıl 50 ülkeden 116 sinema filmini kentimize getirdik. Festivalimiz yüküne yük katarak yoluna devam ediyor” dedi. İpek Yolu’nun dünyanın tüm zenginliklerinin yolu olduğunu söyleyen ve Bursa’nın tarih boyunca pek çok zenginliğe ev sahipliği yaptığını belirten Başkan Şahin, tarihi mirası geleceğe taşımayı hedeflediklerini bildirdi. Başkan Şahin, “Bursa, tarihi misyonu olan ender kentlerdendir. Bu sorumluluk bilinciyle tüm dünyayı bu yolun en güzel durağında sinemanın büyülü dünyasında buluşturuyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak her geçen gün büyüyen Bursa’yı sürekli yeni projelerle donatıyoruz” şeklinde konuştu.

“İPEK YOLU’NUN BURSA DURAĞINDA FİLM FESTİVALİ ZAMANI”Bursa’da kültür ve sanat alanında da köklü yatırımlar yapıldığını anlatan Başkan Şahin, “Festivalimizin açılışını gerçekleştirdiğimiz Merinos, bize Atatürk’ün mirasıdır. Bu kültür kompleksi önümüzdeki yıl, diğer birimlerinin de tamamlanmasıyla kongre merkezi ve nitelikli sanatların icra merkezine dönüşecektir” diye konuştu.Başkan Şahin konuşmasını, “Bazı şeyler vardır, siz onları büyütürsünüz; bazıları da sizi büyütür. Gelin, emekleyen çocuğumuz festivalimizi, Bursa ile birlikte büyütelim. İpek Yolu, sinema sektörüne umut olsun. Türk sineması yeni kazanımlar elde etsin. İpek Yolu’nun Bursa durağında şimdi festival zamanı…” ifadesiyle sonlandırdı.

BAKAN GÜNAY BAŞKAN ŞAHİN’İ TEBRİK ETTİ.‘3. Uluslararası İpek Yolu Film Festivali’nin açılış törenine katılan Kültür Bakanı Ertuğrul Günay da böyle bir salonda uluslararası bir festivali gerçekleştirmesinden dolayı Başkan Şahin’i tebrik etti. Günay, “Umuyorum ki gelecek yıl, şu anda yapımı süren salonlar tamamlanacak ve festival orada yapılacak. Aynı zamanda festivalin açılış filminin yazarı Cengiz Aytmatov, çok önemli bir edebiyatçıydı. Aytmatov’un kardeşi Roza Aytmatova da aramıza katılarak bizi onurlandırdı“ dedi. Gecenin yıldızı Meksikalı aktör Gael Garcia Bernal, 30. doğum gününü sahnede alkışlar eşliğinde kutladı.

USTALARA ÖDÜL YAĞDISinema emekçilerini ve seyircilerini bir araya getiren açılış töreninde, Türk sinemasının ustaları Sezer Sezin ile Muhterem Nur’a ‘Onur Ödülü’; Yeşilçam’ın yardımcı oyuncuları Sırrı Elitaş ile Süheyl Eğriboz’a da ‘Emek Ödülü’ verildi.
İpek Yolu Film Festivali’ne katılmak üzere Türkiye’den ve dünyanın farklı ülkelerinden Bursa’ya gelen usta oyuncu, yönetmen ve yapımcıların yanı sıra iş ve siyaset dünyasının önemli simalarının da katıldığı tören renkli anlara sahne oldu.

USTALARDAN SÜRPRİZ KONSERBursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’nın Orhan Şallıel şefliğinde muhteşem bir konser verdiği gecede, ünlü şarkıcı Teoman en güzel şarkılarını Bursalı sinemaseverler için söyledi. Gecenin sürpriz konuğu, usta sanatçı Müslüm Gürses de sahneye çıkarak Teoman ile düet yaptı. Görkemli gecede, Cengiz Aytmatov’un kaleme aldığı ve Ardak Amirkulov’un sinemaya uyarladığı 2008 yapımı ‘Elveda Gülsarı’ filmi, sinemaseverlerin beğenisine sunuldu.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>