>

KÜLTÜR-SANAT

“Jürinin İşi Çok Zor!”

Festivali’nin 5. gün etkinlikleri kapsamında 22 uzun film, 5 kısa film ve bir belgeselin gösterimleri festival sinemaları ve Malatya Kongre ve Kültür Merkezi salonlarında gerçekleştirildi.
 
   
 
 
     

Ulusal Kısa Film yarışmasının ikinci gün gösterimleri sonrasında jüri karar vermek için bir araya geldi. Festivalin yarışma bölümlerinin kazananları 24 Kasım 2011 Perşembe akşamı Malatya Kongre ve Kültür Merkezi Kemal Sunal Salonu’nda yapılacak tören ile açıklanacak ve ödüllerini alacak.

“SEÇİM YAPMAK ZOR”

2. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde gösterimlerin son gününe girilirken organizasyonu ve seçilen ve yarışmaya katılan filmleri değerlendiren jüri üyeleri festivalin “kalitesine” dikkat çekerek, seçim yapmanın “zor olacağını” söyledi.

“YARIŞMA FİLMLERİ BELLİ BİR KALİTENİN ÜZERİNDE”

Ulusal Kısa Film kategorisindeki Baba, Ekmek, Hain Kurt, Mahrem ve Para Mara filmlerinin Malatya Kongre ve Kültür Merkezi Kemal Sunal salonunda gösterimi yapıldı. Gösterime katılan kısa film jüri üyeleri Bülent Özkam, Devin Özgür Çınar, Didem Erayda, Kurtuluş Özgen ve Murat Özer kararlarını vermek üzere bir araya geldi. Karar yarın açıklanacak. Toplantıdan sonra konuşan Kısa Film Jüri başkanı Murat Özer ikinci yılına rağmen festivalin iyi bir yere geldiğini ve bu tür festivallerin kentin tanıtımı için de çok önemli olduğunu belirtirken “Yarışma filmlerine baktığımızda ulusal uzun, uluslararası uzun ve kısa filmlerin belli bir kalitenin üzerinde olduğunu görüyoruz” dedi.

Ulusal Uzun Film yarışması Siyad Jüri üyelerinden Serdar Akbıyık da festival için şu yorumda bulundu: “Festivalin ikinci yılı, artık daha etkin olmak istiyor; onun için ulusal yarışma da yapılıyor.” Akbıyık, yarışan filmler arasında “seçim yapmanın da zor olacağını”, ödüllü filmleri karşılaştırmak zorunda kaldıklarını vurguladı.

İKİ FİLMİN GALASI YAPILDI

Festivalin 5. gün gösterimleri kapsamında Yeşil Sineması’nda Uluslararası Uzun Film kategorisinde yarışan “Dünya Kralı Michael G.” ve Ulusal Uzun Film kategorisi yarışmacılarından “Kar Beyaz” isimli filmlerin de festival galaları art arda yapıldı. “Kar Beyaz”ın gösteriminden sonra izleyiciler ile sohbet eden filmin yönetmeni Selim Güneş, Sabahattin Ali’nin “Ayran” adlı kısa öyküsünden uyarladığı filme mekân olarak öykünün geçtiği düşünülen Balıkesir bölgesi yerine Artvin, Şavşat’ı seçmesinin nedenini ve yapım esnasında karşılaştığı zorlukları izleyiciler ile paylaştı. “1030’larda geçen öykünün orjinalindeki ana mekân olan tren garının aslında görsel olarak daha görkemli ve etkileyici olduğunu ancak, öyküdeki sabah ve akşam treni için kullanacakları buharlı trene ulaşmalarının imkânsız olduğunu” belirten Güneş, “Türkiye’de kalan son buharlı trenin Uşak’ta turistik amaçla restore edilmiş. Orjinallerinden çok farklı. O yüzden tren ve tren garını kullanamadık. Ben de treni minibüse çevirip mekânı değiştirdim. Önce Zonguldak, sonra da Kastamonu’yu düşündük. Ancak Şavşat’ta bulduğumuz içinde maden olan köy öykünün atmosferine de benim yansıtmak istediğim duyguya da çok müsaitti. Adeta bir doğal plato idi.” dedi. Güneş, uyarlamadaki siyasi içerik için izleyicilerin yönelttiği eleştiriyi ise mekân değişikliğinin zaman değişikliği de gerektirdiğini söyleyerek “Şavşat’ta çekiyor olmamız ve o coğrafyanın sosyal yapısını kullanıyor olmamız zamanı da değiştirdi. Ben Borçka’da doğdum. Çocukluğum 70’lerde geçti. 12 Eylül’ün en fazla sarstığı yerlerden biri Artvin’dir. Bu benim çocukluğumun Artvin’ine bir selam aynı zamanda” dedi.

Festivalin 6. gün etkinlikleri 24 Kasım 2011 Perşembe günü festival sinemaları ve Malatya Kongre ve Kültür Merkezi salonlarında devam edilecek.

Aynı akşam Malatya Kongre ve Kültür Merkezi Kemal Sunal Salonu’nda yapılacak olan 2. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin ödül töreni A Haber ekranlarından saat 21.00’de canlı olarak verilecek.
 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>