>

KÜLTÜR-SANAT

Nietzsche

Dünyaya Yön Verenler Dizisi’ne özgün fikirleri ile tanınan varoluşçu Alman filozofun biyografisi hazır!
 
   
 
 
     

Dünya üzerine gelip geçmiş bütün felsefeciler arasında, “filozof”, hatta “feylosof” tanımına en çok layık olan, üretken hayatı boyunca Hıristiyanlıkla bütünleşmiş Batı kültürüyle boğuşan Nietzsche’nin biyografisi, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Dünyaya Yön Verenler Dizisi’nin 30. kitabı olarak raflardaki yerini aldı. 19-20. yüzyıl Alman felsefesi uzmanı olan yazar Profesör Julian Young tarafından yazılan eser, Nietzsche’nin hayatı ve felsefesine dair bugüne kadar yazılmış en kapsamlı biyografi konumunda bulunuyor.

Eserde, aslen felsefeci değil, klasik filolog olan Friedrich Nietzsche’nin (1844-1900) Batı kültürüne itirazdan ibaret olan külliyatı, kimi zaman yıkıcı ve sert, kimi zaman yumuşak ve incelikli ama her zaman çarpıcı üslubu ve felsefesinin temelleri aktarılıyor. Büyük düşünürün felsefesinin temelini oluşturan “hayatın olumlanması” yani insanın coşkun enerjisini engelleyen her türlü öğretinin sorgulanıp ayıklanması fikri; Apollon-Dionysos ikiliği, güç istenci, bengi dönüş, üstinsan gibi anahtar kavramlar eşliğinde oluşturduğu felsefesinin yer aldığı eserde tüm düşünceleri dönemin bağlamıyla (Prusya militarizminin, Darwinci bilimin, antisemitizmin, gençlik ve özgürlük hareketlerinin yükselişi) ele alınıyor.

Eserin diğer boyutunu ise bahtsız filozofun yaşam öyküsü oluşturuyor. Biyografide, Lou Salomé’ye duyduğu umutsuz aşkın kişiliği üzerindeki yakıcı etkisi, kırk dört yaşında aklını yitirmesinin sebepleri, ölümünün ardından düşünsel mirasına el koyan kız kardeşi tarafından çarpıtılarak Nazizme felsefi payanda haline getirilen ve bu prangadan ancak on yıllar sonra kurtulan eserleri, bütün alt anlamlarıyla birlikte titizlikle ele alınarak inceleniyor.

Profesör Young eserde yaptığı özel bölümleme ile Nietzsche’nin hayatını ve eserlerini ayrıştırıyor. Böylelikle isteyen okur Nietzsche’nin sadece hayatıyla, isteyen de sadece eserleriyle ilgili bölümleri okuyabiliyor.
 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>