>

KÜLTÜR-SANAT

Nuri Bilge Ceylan jüri üyesi...

Cannes’da “Büyük Jüri Ödülü”nü kazanan Nuri Bilge Ceylan, 42. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Film Yarışması Jüri Üyesi…
 
   
 
 
     
Uluslararası sinema dünyasının, Cannes ödülüyle yakından tanıdığı genç yönetmenimiz Nuri Bilge Ceylan TÜRSAK’ın 42. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Yarışmanın “Jüri Üyeliği’ davetini kabul etti.

Bu yıl, organizasyonu Türkiye Sinema ve Audiovisual Kültür Vakfı (TÜRSAK) ve Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) işbirliğiyle 24 Eylül – 1 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan 42. ALTIN PORTAKAL FESTİVALİ’nin “yeni anlayışı”, yurt içinde ve yurt dışında saygın sinemacıları çekmeye devam ediyor. TÜRSAK ve Festival başkanı Engin Yiğitgil Türkiye’nin başarılı genç kuşak yönetmenlerinden Nuri Bilge Ceylan’ın festivalin ulusal yarışmasında jüri üyesi olarak görev yapmayı kabul etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Altın Portakal’ın bundan böyle üreten sinemacıların buluştukları “Altın” bir festival olma yolunda büyük adımlar attığının bir başka göstergesi olduğunun altını çizdi.


Le Figaro’nun “alçakgönüllü” olarak nitelediği Nuri Bilge Ceylan 1995 yılında “Koza” adlı kısa filmiyle sinema dünyasında ilk kez adını duyurdu. “Kasaba” ve “Mayıs Sıkıntıları” filmleriyle sinemadaki uslübunu ve ustalığını ortaya koydu. 2003 yılında “Uzak”la Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’den sonra festivalin ikinci önemli ödülü olan “Büyük Jüri Ödülü”nü (Grand Prix) aldı.

Uzak filmi ile Mexico Film Festivali, Beyrut Film Festivali ve 39. Antalya Film Şenliği’nde “En İyi Yönetmen” , “En İyi Senaryo” ödüllerini alan Nuri Bilge Ceylan 42. Antalya Altın Portakal film Festivali’nde Ulusal Yarışma bölümünde Jüri Üyesi olarak yer alacak.Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>