>

KÜLTÜR-SANAT

Nuri Bilge Ceylan’ın “Kış Uykusu” Oscar Yolunda!

Nuri Bilge Ceylan’ın, Altın Palmiye ödüllü filmi “Kış Uykusu”; Oscar aday adayı olarak belirlendi!
 
   
 
 
     

Turizm Bakanlığı Sanatsal Etkinlikler Komisyonu tarafından aday adayı olarak gösterilen “Kış Uykusu”; ilk 5’e kalması durumunda 87. Akademi Ödülleri’nde “En İyi Yabancı Film” dalında Türkiye’yi temsil edecek.

Daha önce “Üç Maymun” filmiyle, 81. Akademi Ödülleri’nde son 9 film arasında yer almayı başaran Nuri Bilge Ceylan, “Kış Uykusu” filmiyle ikinci kez Oscar yolunda... Dünya prömiyerini yaptığı 67. Cannes Film Festivali’nden Altın Palmiye ile dönen “Kış Uykusu”; “En İyi Yabancı Film” dalında Oscar ödüllerinde aday adayı olarak gösterildi. Turizm Bakanlığı Sanatsal Etkinlikler Komisyonu tarafından Türkiye’nin Oscar adayı olarak gösterilen film için tanıtım çalışmalarına başlanacak. Yapımcılığını ZeynoFilm’in üstlendiği “Kış Uykusu”nun; 87. Akademi Ödülleri’nde önce ilk 9, sonrasında ise ilk 5 aday arasında yer alıp almayacağı ise 15 Ocak 2015 tarihinde belli olacak.

Başrollerini Haluk Bilginer, Melisa Sözen ve Demet Akbağ’ın paylaştığı “Kış Uykusu”; eski bir tiyatro oyuncusu olan Aydın’ın, Anadolu bozkırlarının ortasında, adeta bir kış uykusuna yatmış gibi görünen ıssız bir mekanda, kendisiyle, hayalleriyle, sevdikleri ve taşrayla kurduğu ve düşe kalka sürdürmeye çalıştığı ilişkilerini konu alıyor. Karı-koca ve kardeşlik bağları da dahil her türlü insan ilişkisinin, çaresizlik, hayal kırıklığı, önyargılar ve çıkışsızlıkla mühürlenmiş olan o ağır kapısını aralıyor...

“Kış Uykusu”; 67. Cannes Film Festivali’nde aynı zamanda FIPRESCI Ödülü’ne de layık görüldü. Zeynep Özbatur Atakan’a ait ZeynoFilm’in ana yapımcılığında, Türkiye-Fransa-Almanya ortak yapımı olarak gerçekleştirilen “Kış Uykusu”; öte yandan, Türkiye, Fransa ve daha birçok farklı ülkede de vizyona girerek sinemaseverlerle buluşmaya devam ediyor.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>