>

KÜLTÜR-SANAT

Özge Özberk ve Kubilay Penbeklioğlu’nun Yeni Oyunu ‘‘Açık Aile’’den Kadın-Erkek İlişkilerine Farklı Bir Bakış!

Sahne Maslak’ta başlıyor...
 
   
 
 
     

Yapımcılığını Sahne Maslak’ın üstlendiği, başrollerini Özge Özberk ve Kubilay Penbeklioğlu’nun paylaştığı, evlilik kurumuna farklı bir bakış açısı getiren eğlenceli tiyatro oyunu ‘‘Açık Aile’’ 13 Aralık Perşembe Sahne Maslak’ta seyircisiyle buluşacak olmanın heyecanını yaşıyor.

Nobel Edebiyat ödüllü İtalyan oyuncu, yönetmen - yazar Dario Fo ve birlikte birçok oyunu yazıp oynadıkları Franca Rame’nin “Açık Aile” adlı oyunu eprimiş evlilik kurumuyla birlikte yeni bir biçim alan kadın-erkek ilişkilerini masaya yatırıyor. Kadın-erkek arasındaki eşitsizliğin kaynaklarını acımasız bir mizah diliyle sahnede didik didik ediyor.

Oyun konusu:

Birçok orta sınıf evliliklerinde, belli bir süre sonra baş gösteren aldatma-aldatılma sorunuyla başlıyor. Koca kendisine sürekli yeni sevgililer bularak karısını aldatır, kadın da bu duruma tepki olarak trajikomik intihar girişimlerinde bulunur. Koca, ilişkilerde devrim yapmak(!), sistemin dayattığı ilişki kalıbını kırmak için kadını "açık" bir ilişkiye ikna eder. Yani iki taraf da istediği zaman istediği ilişkiye rahatça girebilecektir. Öngörülmeyen bir "Erk"in ortaya çıkmasıyla ikiyüzlü ahlakçılık tüm çıplaklığıyla ve komikliğiyle ortaya çıkar. Adamın poligami önerisi, söylediği gibi kadınla eşitlenmek için değil, kendi hareminin sefasını sürmek içindir.

Yönetmen Dersu Yavuz Altun "Mizah ciddi bir iştir" sözünün sahnede karşılığını arıyorsanız Dario Fo ve Franca Rame 'nin Açık Aile oyunuyla yolunuz kesişmek zorunda. "Gülerken düşündürmek" , "Eğlenirken eğitmek " gibi altı doldurulmazsa havada kalacak klişelerin gerçek karşılığını bu ikilinin yaptığı tüm işlerde görebilirisiniz. Bir tiyatro emekçisi olarak aynı gezegende yaşamış olmaktan onur duyduğum iki sanatçının "söz" lerinin Türkiye sahnelerinde yankılanması beni başlı başına mutlu eden bir olay’’ dedi.

AÇIK AİLE OYUN PROGRAMI:
13 ARALIK PERŞEMBE SAHNE MASLAK 20.30
14 ARALIK CUMA SAHNE MASLAK 20.30
16 ARALIK PAZAR SAHNE MASLAK 18.00
21 ARALIK CUMA SAHNE MASLAK 20.30
29 ARALIK CUMARTESİ SAHNE MASLAK 20.30


KÜNYE:
Yazan: Dario Fo - Franca Rame
Çeviren: Füsun Demirel
Yönetmen: Dersu Yavuz Altun
Oynayanlar: Özge Özberk - Kubilay Penbeklioğlu
Yönetmen Yardımcısı: Çağlar Tüfekçi
Genel Koordinatör: Emre Işındağ - İsmail Aksoy
Çevre Düzeni/ Kostüm: Onur Özcan
Müzik Ses Tasarım: Metin Bahtiyar
Işık: Harun Özden
Yapım: Tiyatro Yeniden/ Sahne Maslak 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>