>

KÜLTÜR-SANAT

Portakal’ın Makyajı Bay Corci’den

Ünlülerin makyörü Corci 48. Antalya Altın Portakal Film Festivalinde Workshop çalışmaları yapacak.
 
   
 
 
     

Asıl adı Yavuz Birsel olan makyör Corci, “Corci İle Sinema Makyajında Fx Profesyonel Makyaj Gösterisi” adı altında yapacağı çalışmalarda 48. Festivalin ana temasına uygun performanslara imza atacak.

Plastik makyaj dalında çeşitli temalarda sergilemeler yapacak olan Corci, mankenler üzerinde gerçekleştireceği canlı performanslarda festivalin ana teması bağlamında “kadına yönelik şiddet” konusunu da işleyecek.
8 – 9 – 10 Ekim tarihlerinde Özdilek Park AVM, Migros AVM ve Antalya Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek Workshoplarda Corci, yarışma filmlerinde rol almış bir oyuncunun kalıba alınmış yüzü üzerinde çalışacak.
Makyaj uygulamasına katılmak isteyenleri “porselen makyaj”la “yeniden yaratacak” olan Corci’nin gösterileri söyleşilerle zenginleşecek.

Makyaj sanatının bir numarası

1971 yılında tiyatro eğitimi için gittiği İngiltere’de 9 yıl boyunca anatomi, kozmetik kimyası, plastik makyaj, sahne makyajı, televizyon makyajı, ışık ve kamera tekniği, dekor, kostüm gibi dallarda eğitim gören Corci, "make-up artistliğin” kuaförlük mesleğiyl sınırlı olmadığını; sinema ve tiyatro sanatlarının da olmazsa olmazı olduğunu gördü.

“Make-up artistlik” sanatını 1974 yılından bu yana yurtdışı ve yurtiçinde sürdürmekte olan Corci, Türkiye’de “makyajın bir numarası” olarak ünlendi. 2000 yılından itibaren eğitim vermeye de başlayan Corci, binlerce kadına makyaj sanatının sırlarını öğretti. Bülent Ersoy, Tarık Akan, Muazzez Abacı, Emel Sayın gibi ünlü isimlerin uzun yıllar makyörlüğünü yapan Corci, Kemal Tahir'in "Esir Şehrin İnsanları" adli eserinin sinemaya uyarlanmasında 1.500 oyuncuyu 1920'li yıllara götürmesiyle de tanınmakta. Corci’nin, makyaj üzerine yayınlanmış dört adet kitabı bulunuyor.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>