>

KÜLTÜR-SANAT

Rusya: hiciv ve yabancılaşma

Cem Mansur yönetimindeki Akbank Oda Orkestrası “Dünden Bugüne” konserler dizisinin Şubat ayı programında, Rusya’da büyük beğeni toplayan piyanist Marisa Tanzini’yi solist olarak ağırlıyor.
 
   
 
 
     
Akbank Oda Orkestrası Şubat Konserleri
“Rusya: Hiciv ve Yabancılaşma”

GİDENLER VE KALANLAR

Cem Mansur yönetimindeki Akbank Oda Orkestrası “Dünden Bugüne” konserler dizisinin Şubat ayı programında, Rusya’da büyük beğeni toplayan piyanist Marisa Tanzini’yi solist olarak ağırlıyor.

“Rusya: Hiciv ve Yabancılaşma” temalı bu konserde Akbank Oda Orkestrası, değişik Rus bestecilerinin, Sovyetler Birliği’nin en baskıcı kültürel politikalarının oluştuğu ve devam ettiği yıllarda sistemle nasıl başa çıktıklarını ortaya koyuyor. Ülkelerinden ayrılanlar, ayrılıp dönenler ve kalanların bazen hicvederek bazen tamamen yabancılaşarak ortaya koydukları tepkiler, büyük yaratıcıların totaliter sistem karşısında varoluş savaşının en gerçek aynaları.


1917 Devrimi’nden önce Rusya’dan ayrılan ve yaşamının sonunda kısa bir ziyaretin dışında ülkesine hiç dönmeyen Stravinski, 20.’inci yüzyılın etki alanı en geniş bestecisi. Neo-klasik stilde yazdığı Re Tonunda Konçerto’dan sonra, Sovyet gerçeğini en çarpıcı şekilde temsil eden Şostakoviç’in piyano, trompet ve yaylılar için konçertosunu, yorumu Rusya’da büyük beğeni kazanan Marisa Tanzini seslendiriyor.

En derin ifadelerin, “sirk müziği” denilebilecek bölümlerle yan yana varolduğu bu başyapıt, Prokofiev’in gençlik eseri “Vision Fugitives” den olabildiğince değişik. Rodion Şedrin, Rus karakterini modern dünyanın gerçekleriyle en başarılı şekilde harmanlayabilmiş olan besteci. Şedrin’in “Rus Fotoğrafları”nda Moskova’yı istila eden karafatmalardan Stalin’in kokteyline kadar her şey var…

Müzik, sansür edilemeyen özelliğiyle bir çağın, iyisiyle kötüsüyle, acısı ve kahkahasıyla en sadık tanığı. Akbank Oda Orkestrası müziğiyle bu çağa tanıklık ediyor.

Konser takvimi şöyle:
17 Şubat Perşembe/ Cemal Reşit Rey, 19:30 sohbet, 20:00 konser
22 Şubat Salı/ Sabancı Üniversitesi, 19:30 sohbet, 20:00 konser.

Konser programı:
I. Stravinski: Re tonunda Konçerto (1882-1971)
D. Şostakoviç: Piyano Konçertosu No 1 (1906-1975)
S.Prokofiev: Visions Fugitives ( 1891-1953)
R. Şedrin: Rus Fotoğrafları (1932)


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>