>

KÜLTÜR-SANAT

Sınırların dışında bir sergi

Roxy, 4 – 15 Nisan 2005 tarihleri arasında “Serbest Bölge / Tarafsız Alan” sergisine ev sahipliği yapıyor.
 
   
 
 
     
Belirlenmiş, tasdik edilmiş sınırların dışında bir sergi
“SERBEST BÖLGE / TARAFSIZ ALAN”

Sergi projesiyle, sanat yapıtı ve sanatçının üretimini anlamlandırma girişimlerinden silkinerek, yapıtın ve sanatçının “kendi kelimelerine” alan açmak amaçlanıyor.


Neyi anlattığı, nasıl işlev gördüğü ya da hangi noktada “sanat” icra edildiği, konseptler, kaynakçalar, alıntılar ve kavramlarla kendisine yüklenilmeyen bir bölge olarak tasarlanan ““Serbest Bölge / Tarafsız Alan”, sosyal, ekonomik ve siyasi birçok alana işaret eden göndermeler içermesiyle dikkat çekiyor. Derya Yücel’in projelendirdiği ve yapımını üstlendiği sergide: Genco Gülan, Gül Ilgaz, Nancy Atakan, Neşe Çoğal, Özgül Arslan, Volkan Aslan ve Yasemin Özcan Kaya’nın çalışmaları izlenebilecek. Sergi, yapıtın işlevini önceden belirleyen ve izleyiciyi zorunlu bir okumaya yönlendiren müzeler, galeriler, beyaz odalar dışında bir mekanda Roxy’de gerçekleşiyor. Belirlenmiş, tasdik edilmiş sınırların dışında durmayı öneren sergi, bakışlara yön veren ve hatta bakışları yöneten koşulların görünmeyeceği bir mekanda, yansız, tarafsız, serbest bir bölgede izleyicisiyle buluşuyor. Sanatçıların sadece kendi kelimeleri ile içlerini dökebilecekleri, kısıtlanmadan eylemlerini gerçekleştirebilecekleri alanda, son günlerde sıkça duyulan sanat ortamındaki iktidar tartışmaları üzerine bir vurgu yapmak yerine bu vurgunun silinerek yitmesine kanal olabilecek bir katılım oluşturmak hedefleniyor.

“Serbest Bölge / Tarafsız Alan”, 4-15 Nisan tarihleri arasında Pazartesi’den Cumartesi’ye her gün 11:00-18:00 saatleri arasında Roxy Sıraselviler Caddesi, Aslanyatağı Sokak No:1-3 Beyoğlu adresinde ziyarete açık.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>