>

KÜLTÜR-SANAT

Türk Pop Müziği’nin Yetenekli Sanatçısı `Evrencan Gündüz` 2 Yeni Şarkısı ile Dijital Ortamda Müzikseverlerle Buluşuyor!

Evrencan Gündüz’ü iki kelimeyle özetlersek hiç yanlış olmaz kanaatindeyiz...
 
   
 
 
     

Türk Pop Müziği’nin son zamanlardaki en üretken ve en araştırmacı sanatçılarından biridir kendisi. Üretken; çünkü Evrencan adını, diğer birçok önemli müzisyenle yaptığı ortak projelerden, piyasaya sürdüğü yeni teklilerinden, stüdyo albüm çalışmalarından ve bütün bunların arasında verdiği ardı arkası kesilmeyen konserlerden dolayı sıkça duymaktayız.

Araştırmacı; çünkü Evrencan müzik kariyerinde hep sadeliğe, hem müziğin hem de sözün özüne ulaşma çabasına hiç durmadan devam ediyor. Bir yandan soul, funk, R&B , folk ve blues rock türlerinde gezinirken , Anadolu Coğrafyası’nın ne denli bonkör olduğunu da biliyor. Evrencan’ın müziğinde bütün bu türlerden etkileşime rastlamak mümkün.

Fakat O, şu sıralarda kadim Anadolu Toprakları’nda yetişmiş ve halka mal olmuş ustaların izini sürmeye devam ediyor Bu 2 şarkı, işte bu öze dönüş ve sadelik arayışlarının bir sonucudur. Evrencan Gündüz, kısa bir zaman önce plak formatında yayınlanan 'Dağlar Gider Yolunda' isimli 2 şarkılık EP'sini bu kez dijital olarak müzikseverlerle buluşturuyor.

Sanatçı, müzik ve düzenlemesi tamamıyla kendisine, sözleri Naz Özgülüş’e ait “Dağlar Gider Yolunda” isimli yepyeni bir şarkıyla müzikseverlerin karşısına çıkıyor. Şarkı, bu coğrafyada yaşayan eski ozanlarımıza ve Anadolu Pop Akımı’nın önde gelen müzisyenlerine bir saygı niteliği taşımaktadır.

Ep ile aynı adı taşıyan şarkının dışında, bir de Barış Manço yorumu 'Yine Yol Göründü Gurbete' şarkısı da sürpriz olarak yayında. Evrencan Gündüz, Anadolu Pop akımının en önemli temsilcilerinden Barış Manço’nun, 1975 tarihli ilk stüdyo albümü 2023 ten “ Yine Yol Göründü Gurbete” parçasını seslendiriyor. Orkestrasyon zenginliği ve yepyeni bir düzenleme ile seslendirdiği parçanın cumhuriyerimizin 100. Yıldönümüne denk gelmesi sanatçı için ayrı bir gurur kaynağı oldu.

Evrencan Gündüz, 'Dağlar Gider Yolunda' isimli 2 şarkılık EP'sini şu cümleler ile anlatıyor:

''2023’te Barış Manço’yu anmak nasip oldu. Hem de yepyeni bir şarkı ile. Onu, bıraktığı tüm güzelliklerle yaşatmak, ve onun şarkılarını gelecek kuşaklara aktarmak istedik bu EP'de…

O dönemin müziğini, o döneme yakışır şekilde icra etmeye çok gayret gösterdik. Dersimize çok iyi çalıştık. Hakikatın sadelik ve özden yana olduğunu bize anlatan ustaların yolundan gittik. Ustaların ustaları kimlermiş onları da inceledik. Bize, müziğin içinde olan, ama müzikten fazlası olan o bilgileri de duymaya gayret gösterdik elimizden geldiğince.

Bu EP'yi dinlerken bu topraklarda yaşamış tüm kadim üstadlar, tüm Aşıklar, Veyseller , Barışlar sizlerle olsun.''


https://www.youtube.com/watch?v=sesBYnK_uhc

DAĞLAR GİDER YOLUNDA

KÜNYE

* Söz& Müzik
Naz Özgülüş/ Evrencan Gündüz

* Aranje
Evrencan Gündüz

* Bas/Elektro/Akustik gitar
Evrencan Gündüz

* Davul & Perküsyon
Kaan Ahıskalı

* Trompet
Ege Cengiz

* Saksafon
Ozan Tura

* Yaylılar
İstanbul Strings

* Klavyeler
Evrencan Gündüz

* Back vokaller
Duygu Soylu /Naz Özgülüş
Evrencan Gündüz / Onur Turgut

Mix : Zeynel günbek / Deniz Ünsal

Master : Ahmet Gökhan Coşkun

YİNE YOL GÖRÜNDÜ GURBETE

* Söz& Müzik
Mehmet Barış Manço

* Düzenleme & Aranje
Evrencan Gündüz

* Davul & Perküsyon
Kaan Ahıskalı

* Bas/Elektro/Akustik gitar
Evrencan Gündüz

* Klavyeler
Evrencan Gündüz

* Trompet
Ege Cengiz

* Saksafon
Ozan Tura

* Back vokaller
Duygu Soylu /Naz Özgülüş / Evrencan Gündüz

Mix : Zeynel günbek / Deniz Ünsal

Master : Ahmet Gökhan Coşkun


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>