>

KÜLTÜR-SANAT

Uluslararası Edirne Film Festivali Onur Ödülleri Açıklandı

1-7 Ekim tarihlerinde ilk kez düzenlenecek Uluslararası Edirne Film Festivali Dünya ve Türkiye sinemasından yüze yakın filme ev sahipliği yapacak.
 
   
 
 
     

Uluslararası ve ulusal yarışmalar kapsamında 30 filmin jüri karşısına çıkacağı festivalde başarılı olan filmler Günebakan Ödülüyle ödüllendirilecek.

İKİ USTAYA ONUR ÖDÜLÜ

Uluslararası Edirne Film Festivali Onur Ödülleri usta oyuncu Murat Soydan ve Yeşilçam afişleriyle bilinen Mimeray’ın kurucusu ve tasarımcısı usta Erol Ağakay’a verilecek.

Sinema hayatına 1966 yılında “Perde Dergisi”nin yarışmasında girdiği dereceyle başlayan usta oyuncu Murat Soydan aynı yıl, Cüneyt Arkın, Fatma Girik ve Suzan Acıyla birlikte rol aldığı Nejat Saydam’ın “Kolsuz Kahraman” filminde ilk kez beyaz perde de seyirci karşısına çıktı. 1970’li yılların “Jön” oyuncularından olan Murat Soydan, birçok filmde Türkan Şoray ve Hülya Koçyiğit’le başrol paylaştı. Meslek hayatı boyunca 200’ü aşkın filmde yer alan usta oyuncu 9. Altın Portakal Film Festivali’nde “Zulüm” filmindeki rolüyle “En İyi Erkek Oyuncu Ödülü”nün sahibi oldu.

Yeşilçam’ın en büyük stüdyolarından biri olan Sineray ve film afişlerinin tasarım ve baskısını yapan Mimeray’ın kurucusu olan Erol Ağakay, 1500’e yakın filmin afiş grafik tasarımını ve 4000’e yakın filmin afiş baskısını gerekleştirdi. Meslek hayatı boyunca gerçekleştirdiği çalışmalarla 1984 yılında Amerika’da düzenlenen afiş yarışmasında “Andy Award Of Merit” ve 1988 yılında Grafikler Meslek Kuruluşu’nun “En İyi Billboard Basım” ödüllerine layık görüldü.

Festival kapsamında “Erol Ağakay Mimeray’la Yeşilçam Afişleri” sergisi bir hafta boyunca Edirnelilerle buluşacak.

YARIŞMA BAŞVURULARI SONA ERDİ

Uluslararası Edirne Film Festivali kapsamında düzenlenen Uluslararası Uzun Film, Ulusal Uzun Film ve Ulusal Kısa Film Yarışmalarının başvuruları 31 Ağustos 2015 günü sona erdi. Ulusal Uzun Film Yarışması’na 30’u aşkın film başvururken, kısa film yarışmasına 162 film başvurdu. Uluslararası uzun film yarışmasına, Hırvatistan, Polonya, İran, Arnavutluk, Makedonya, Bulgaristan, Slovakya, Sırbistan, Romanya, Kosova ve Çek Cumhuriyeti gibi elliye yakın ülkeden yüzü aşkın film başvurdu. Ön jüriler tarafından değerlendirilecek olan tüm filmlerden yarışma programına girmeye hak kazananlar festival öncesi İstanbul’da düzenlenecek basın toplantısında ilan edilecek.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>