>

KÜLTÜR-SANAT

Umut Kuzey: Hedefim Anadolu’da 
Büyük Festival Alanları Yaratmak

Festivalde bu yıl hedef 200 bin katılımcı….
 
   
 
 
     

Zeytinli Rock Festivali’ni en büyük yerli festival haline getiren müzisyen Umut Kuzey, Melis Danışment’in RedBull.com için gerçekleştirdiği söyleşide limitlerini ‘sınırsız’ olarak açıkladı. Bu yıl RedBull.com’un da partnerlerinden biri olarak yer alacağı festivalde hedef 200 bin katılımcı.

Zeytinli Rock Festivali 2015 yılında ‘Gelmiş geçmiş en iyi yerli festival’ olarak kabul edildiğinde Umut Kuzey, ‘henüz bu ifadeler için erken’ sözlerini sarf etmişti. 2014 yılında festivali devralan Kuzey, o seneyi 32 bin izleyiciyle kapattı. 2015’te 90 bin, 2016’da ise 150 bin kişi Zeytinli deneyimini tattı. Zeytinli Rock Festivali’nin bu seneki hedefiyse 200 bin katılımcıyla kendi rekorunu kırmak.

Umut Kuzey, 2014 yılında Zeytinli Rock Festivali’ne müdahale etmeseydi, bir klasik daha müzik severlere veda edebilirdi. Festivali nasıl üstlendiğini anlatan Kuzey, “Kalktım bir gün ofise geldim. Bizim menajerlik birimimiz vardı, mekân bulamadıkları için sanatçılarımıza iş sağlayamıyorlardı. ‘Eskiden rock festivalleri vardı, çıkardık, gerçekten dinleyen bir kitleyle şarkılar söylerdik,’ dedim. Zeytinli aklıma geldi. Ben de orada defalarca kez sahne almıştım. Acaba ‘O ne oldu’ diye bir arayayım dedim. ‘O festival yapılmayacak,’ dediler. ‘Niye yapılmıyor, gelsem görüşebilir miyim?’ diye bir kurcaladım. Gittim, kabul etmediler. İki ay gittim geldim. Başkanla tanıştım, ona düzgün şekilde anlattım, sonunda ikna ettim. Çok az zamanımız vardı, çok istediğim bir iş olduğu için gece gündüz çalıştım hatta afiş asmak için Eskişehir’e gittim. O yıl festivale toplamda 32 bin kişi geldi” ifadelerini kullandı.

Neredeyse tüm işi tek başına üstlendiğini belirten Kuzey, “Bu işin iyi olabileceğini çok kişiye anlattım, insanları yanıma almak istedim ama hiç kimse yoktu. Herkesin bildiği, büyük işler yapan organizatörlere de gittim; ‘Oğlum manyak mısın? Batarsın, sakın yapma!’ dediler. Ancak ben bana inanan insanlarla birlikte yola çıktım ve ikinci sene işe daha da asıldım. Böylece Zeytinli, gazete manşetlerinde 2015 yılının ‘Gelmiş geçmiş en iyi yerli line up ile en iyi festival’ kabul edildi ama bana göre erkendi. 2016’ya öyle bir çalıştık ki, alternatif sahne için yedi ilde ve dört ülkede elemeler yapıp gruplar seçtik. Bir sürü promosyon çalışması yaptık” diyerek geçirdiği zorlukları anlattı.

Anadolu’daki sahne çalışmalarını yetersiz bulan Umut Kuzey, Zeytinli Rock Festivali’yle yakaladığı başarıyı diğer Anadolu şehirlerine de taşımayı hedefliyor. İstanbul’da izleyicinin istediği ismi sahnede görebileceğini belirten Kuzey, “Benim hedefim Anadolu’da büyük festival alanları ve sahneler yaratmak. Çünkü İstanbul’da zaten var. Buradaki seyirci bugün olmazsa yarın istediği ismi izliyor. Anadolu’da öyle değil. Mayısta Adana ve Samsun’da birer festival, yazın Kuşadası’nda biri yerli, biri yabancı ağırlıklı iki festival, ağustosta Zeytinli Rock Festivali ve ekimde de Ankara’da beş yıldır yapılmayan Anki Rock Festivali olacak. Bunların Roskilde gibi, Glastonbury, Sziget gibi yıllarca yapılabilen ve ülke ile anılan festivaller olmasını istiyorum. Olur, olmaz, o ayrı konu ama ben gözümü oraya diktim. Ve şu anda da çok şükür iyi gidiyoruz” şeklinde konuştu.

Umut Kuzey’in projelerini ve müzik hayatını anlattığı röportajın devamını ve detaylarını http://www.redbull.com/tr/tr/stories/1331837065972/umut-kuzey-ile-melis-danismend-konustu adresinden okuyabilirsiniz.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>