>

KÜLTÜR-SANAT

Ve Türkiye`de e-kitap dönemi başlıyor!...

İdefix Türkiye’yi e-kitap ile buluşturuyor!
 
   
 
 
     

Türkiye’nin en büyük online kitapçısı İdefix.com, ülkemizdeki kitapseverleri e-kitapla buluşturuyor. Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı ile TÜBİTAK’ın desteği ve Türkiye’nin önde gelen yayınevlerinin işbirliğiyle gerçekleştirilen proje sayesinde, kullanıcılar istedikleri kitapları elektronik ortamda okuyup saklayabilecekler. İdefix.com ve Can Yayınları işbirliği ile düzenlenen e-kitap açılış kampanyası kapsamında Can Yayınları’na ait 25 adet e-kitap, kitapseverlere hediye edilecek! Diğer e-kitaplar ise, 15 Nisan 2010 tarihinden itibaren İdefix.com üzerinden satılmaya başlanacak.

Türkiye’nin en büyük online kitapçısı olan İdefix.com, bir ilke imza attı ve Türk kitapseverleri e-kitap ile buluşturdu. 13 Nisan 2010 tarihinde düzenlenen toplantıyla duyurusu yapılan e-kitaplar 15 Nisan’dan itibaren site üzerinden satışta olacak. Dahası e-kitap açılış kapsamında işbirliği yapan İdefix.com ve Can Yayınları, yayınevinin 25 kitabını kitapseverlere e-kitap olarak hediye edecek. Okuma alışkanlıklarını değiştirmeye ve yayıncılık dünyasında pek çok taşı yerinden oynatmaya aday olan projeye, April, Aras, Ataç, Denizler, Helikopter, İthaki, İz, Kabalcı, Kırmızı Kedi, Kitap, Kurtuba, Notos, Oğlak, Optimist, Özgür, Pan, Sel, Siren, Şema, Versus, Yeditepe ve Yordam Yayınevi gibi Türkiye’nin önde gelen yayınevleri de katılıyor. Okuyucuya sağladığı fiyat avantajı, binlerce kitabı taşıma ve arşivleme konusundaki pratikliği, basımı tükenmiş kitaplara anında erişim sağlaması gibi özellikler, e-kitabı okuyucular için cazip kılan hususlar arasında yer alıyor.

E-KİTAP CİHAZLARI CAN YAYINLARI KİTAPLARIYLA DOLU!

İki ay sürecek açılış kampanyası kapsamında, İdefix.com ve Can Yayınları işbirliğiyle, piyasa değerleri 267 TL’yi bulan 25 kitap da ücretsiz olarak e-kitap cihazı satın alan kullanıcılarla bulışacak. Sitede nisan ayı başından beri satışta olan e-kitap cihazlarının fiyat aralığı ise 550 – 600 TL civarında. Türkiye’yi e-kitapla buluşturmada öncülük eden Can Yayınları yazarları ise şöyle: Ahmet Cemal, Ayfer Tunç, Faik Baysal, Hasan Özkılıç, Çetin Öner, Yekta Kopan, Faruk Duman, Murat Gülsoy, İnan Çetin, Mehmet Anıl, Osman Şahin ve Peride Celal. İdefix.com üzerinden satılacak olan bu e-kitapları yalnızca bu e-kitap cihazı üzerinde değil, mobil cihazlar, bilgisayarlar ve diğer e-kitap cihazlarında da kullanıp saklamak mümkün.

İdefix.com Genel Müdürü Mehmet İnhan, e-kitap projesiyle ilgili olarak şunları söyledi: “1999 yılında Türkiye’nin en büyük online kütüphanesi olma ilkesiyle yola çıkmış bir marka olarak, 11. yılımızda bu devrime öncülük etmenin mutluluğunu yaşıyoruz. İdefix.com olarak, bir yılı aşkın bir süredir elektronik kitap yayın ve dağıtım platformunu oluşturmak için çalışıyoruz. Projemiz yayınevlerinin yanı sıra TTGV ve TÜBİTAK tarafından da büyük bir destek gördü. Yayınevleriyle işbirliği içinde sürdürülen çalışmaların, cihazların Türkiye pazarına ve Türkçe’ye uyumlarının sağlanmasının, yazar, yayınevi ve okurun haklarının korunması için gerekli altyapının tamamlanmasının ardından artık her şey hazır. Şu anda projemizin ilk fazını faaliyete geçirmiş bulunuyoruz. Bundan sonra da e-kitap okuma deneyimini zenginleştirecek yenilik ve geliştirme faaliyetlerine devam edeceğiz. Unutmamak gerekir ki her şey ne kadar hazır olursa olsun bu işin en önemli parçalarından biri de yayınevleri. Bu bağlamda, konuyla en başından beri hassasiyetle ilgilenen ve e-kitabın okuyucularla buluşması için hiçbir özveriden kaçınmayan Can Yayınları olmak üzere, projeye katılan tüm yayınevlerine sonsuz teşekkür ediyoruz.”

Ülkemizde birçok yayıncının e-kitap konusunda çekimser kaldığını söyleyen Can Yayınları Genel Müdürü Can Öz, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: “E-kitap okumak isteyen, ancak cihazların çok pahalı olduğunu düşünen okurlar için bir şeyler yapmak gerekiyordu. Hiçbir kazanç sağlamayarak yaptığımız bu anlaşma sayesinde, cihazlar okurlar için artık daha ulaşılır. Kitabın daha ucuz ve kolay dağıtılması, daha çok kitap okunması demek. Türkiye’nin zaman içinde fiyatları daha da düşecek olan e-kitapları çabuk benimsemesini diliyorum. Ayrıca yazarlarımıza, bu projeye katkıda bulundukları için çok teşekkür ederim. Diğer yayıncı dostlarımızın da, aynı yazarlarımız gibi, bu dönüşüm sürecine karşı durmayıp, bizler gibi katkıda bulunacaklarını umuyorum.”

OKUYUCUYA CİHAZLARIN İÇİNDE ÜCRETSİZ OLARAK DAĞITILACAK CAN YAYINLARI KİTAPLARI ŞUNLAR:

 

DOKUNMAK

AHMET CEMAL

GİDERAYAK

AHMET CEMAL

OYNAMAK VARKEN

AHMET CEMAL

ŞU BİZİM ÇERKESLER

ÇETİN ÖNER

ELLERİ SESİNİN RENGİNDEYDİ

FAİK BAYSAL

KEDER ATLISI

FARUK DUMAN

KIRK

FARUK DUMAN

NAR KİTABI

FARUK DUMAN

SESLERDE BAŞKA SESLER

FARUK DUMAN

AV DÖNÜŞLERİ

FARUK DUMAN

PİRİ

FARUK DUMAN

ORADA YOLLARDA

HASAN ÖZKILIÇ

ŞERULDA BEKLEMEK

HASAN ÖZKILIÇ

BİN YAPRAKLI LOTUS

İNAN ÇETİN

İBLİSNAME

İNAN ÇETİN

İÇİMİZDEKİ ŞATO

İNAN ÇETİN

BİTİK

MEHMET ANIL

GENİŞ BİR NEHRİN AKIŞI

OSMAN ŞAHİN

MAHŞER

OSMAN ŞAHİN

MEKTUP

PERİDE CELAL

GECENİN UCUNDA

PERİDE CELAL

JAGUAR

PERİDE CELAL

İÇİMDE KİM VAR

YEKTA KORAN
OYSA HERKES KENDİSİYLE MEŞKU MURAT GÜLSOY
EVVEL OTEL AYFER TUNÇ
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>