>

KÜLTÜR-SANAT

Yapı Kredi Play ile Kampüste Festival Mersin Üniversitesi’nde Devam Ediyor!

Play ÜniFilFest tüm hızıyla devam ediyor...
 
   
 
 
     

Yapı Kredi’nin gençlere torpil yapan kredi kartı Play’in ana sponsorluğunda ve Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) himayesinde, Üniversite Medya desteğiyle İstanbul Organizasyon tarafından düzenlenen Play ÜniFilmFest tüm hızıyla sürüyor.

Türkiye’nin ilk üniversitelerarası film festivali Yapı Kredi Play ÜniFilmFest’in Uludağ, Sakarya ve Çukurova Üniversitesi’nden sonraki dördüncü durağı 12-18 Mart tarihleri arasında Mersin Üniversitesi olacak.

Ücretsiz film gösterimleri ve etkinlikleriyle şimdiye kadar 25.000 öğrencinin izlediği Play ÜniFilmFest şimdi de Mersin Üniversitesi öğrencileriyle buluşmaya hazırlanıyor. Dünyanın en prestijli festivallerinden ödüllerle dönmüş usta ve genç yönetmenlerin son filmlerini, Türkiye sinemasının önde gelen isimlerinin katıldığı atölye ve söyleşileri yine ücretsiz olarak öğrencilerle buluşturmaya devam ediyor.

DENEYİMLİ SİNEMACILARLA PLAY ÜNİFİLMFEST ATÖLYELERİ

Türk ve Dünya sinemasının önemli eserlerinin gösterimlerinin yapılacağı Play ÜniFilmFest’in Mersin Üniversitesi’ndeki etkinliğinde “Türkiye Sinemasıyla Beş Çayı” söyleşileri gösterim programında yer alan filmlerin, oyuncu ve yönetmenlerinin katılımıyla devam ediyor.

14 Mart Çarşamba 18.30 Saç filminin oyuncularından Rıza Akın
15 Mart Perşembe 18.30 Zefir filminin yönetmeni Belma Baş ve görüntü yönetmeni Mehmet Zengin
16 Mart Cuma 18.30 Atlıkarınca filminin yönetmeni İlksen Başarır
18 Mart Pazar 18.30 Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikâyesi filminin oyuncusu Cengiz Bozkurt

Mockumentary Atölyesi (13-16 Mart) Emre Akay ve Ezgi Kaplan; Sinema Eleştirmenliği Atölyesi (16-18 Mart) Gözde Onaran ve Gülengül Altıntaş; Görüntü Yönetmenliği Atölyesi (15 Mart) Zefir filminin görüntü yönetmeni Mehmet Zengin; Kurgu Atölyesi (16 Mart) ise ödüllü birçok filmin kurgucusu Çiçek Kahraman tarafından gerçekleştirilecek.

KAÇIRILMAYACAK PROGRAM!

Play ÜniFilmFest sinemaseverlerin yakından tanıdığı ve takip ettiği usta yönetmenlerin son filmlerini ve genç kuşağın yetenekli yönetmenlerinin festivallerde görücüye çıkmış ödüllü ve ilgi uyandıran yapıtlarını, üniversiteli gençlerle buluşturmaya devam ediyor. Play ÜniFilmFest’in Mersin Üniversitesi durağında, Çiftlikköy Kampüsü Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde gösterilecek filmleri şöyle:

12 Mart Pazartesi
17.00 Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm / Serdar Akar
20.00 Tehlikeli İlişki / A Dangerous Method / David Cronenberg
13 Mart Salı
15.00 Uzaylıların Şafağı / Attack The Block / Joe Cornish
17.00 Bir Zamanlar Anadolu’da / Nuri Bilge Ceylan
20.00 Jane Eyre / Cary Fukunaga
14 Mart Çarşamba
15.00 Entelköy Efeköy’e Karşı / Yüksel Aksu
17.00 Saç / Tayfun Pirselimoğlu
20.00 Bir Ayrılık / A Separation / Asghar Farhadi
15 Mart Perşembe
17.00 Zefir / Belma Baş
20.00 Benim Adım Aşk / I Am Love / Luca Guadagnino
16 Mart Cuma
15.00 Bisikletli Çocuk / The Kid With A Bike / Jean-Pierre Dardenne & Luc Dardanne
17.00 Atlıkarınca / İlksen Başarır
20.00 Melankoli / Melancholia
17 Mart Cumartesi
15.00 Aşkın Formülü Yok / Simple Simon / Andreas Öhman
17.00 Yangın Var / Murat Saraçoğlu
20.00 Gir Kanıma / Let The Right One In / Tomas Alfredson
18 Mart Pazar
15.00 Aşkın Sessizliği / Silence Of Love / Philippe Claudel
17.00 Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi / Onur Ünlü

Mersin Üniversitesi etkinliğinin ardından, Yapı Kredi Play ÜniFilmFest 26 Mart - 1 Nisan tarihleri arasında Malatya İnönü Üniversitesi’nde ve daha sonra Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde devam edecek. Festivalin bu yılki son iki durağı İstanbul ve Marmara Üniversiteleri olacak.EN İYİ KISA FİLM’E 10 BİN TL ÖDÜL


İstanbul ve Anadolu’da toplam 8 ilde 9 üniversiteyi gezecek olan Play ÜniFilmFest, gerçekleştirilecek Kısa Film Yarışması ile sona erecek. “En İyi Kısa Film” yarışmasını kazanan üniversite öğrencisi 10.000TL’lik ödülün sahibi olacak.

Üniversite öğrencilerine kısa film yapımını özendirmek, sosyal-kültürel ortamlarını sinema aracılığıyla anlatabilme imkânı yaratmak, Türkiye’de kısa filmin ve yeni sinemacıların gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen Kısa Film Yarışması’na üniversite öğrencisi olan herkes başvuru yapabilecek. Gençler diledikleri konuyu ister kurmaca, ister belgesel, isterlerse canlandırma ya da deneysel gibi farklı türlerde çekip gönderebilecek.

18 Mart’ta sona erecek başvuruların ardından filmler ilk önce, İstanbul Modern Sanat Müzesi Sinema Direktörü Müge Turan, akademisyen Orton Akıncı ve Sinema Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Senem Erdine’den oluşan Ön Eleme Jürisi’nin karşısına çıkacak. Bu jürinin belirlediği 10 film, izlesene.com adresindeki Play ÜniFilmFest sayfasından izlenebilecek. Ön elemeyi geçen 10 film ise sinema, sanat ve akademi dünyasının önde gelen isimlerinden oluşan bir jüri tarafından izlenecek. Ahmet Hakan, Ali Çalışır, Aylin Aslım, Ergun Yolcu, Gül Ece Soyutemiz, Kanat Atkaya, Metin Işık, Nil Kural, Selen Uçer, Serdar Akbıyık, Tolga Karaçelik, Turan Sağer, Yekta Kopan ve Yeşim Ceren Bozoğlu’dan oluşan Kısa Film Jürisi’nin oylarıyla seçilecek “En İyi Kısa Film” 10.000 TL para ödülünün sahibi olacak.

Filmler ayrıca, 2 Nisan - 2 Mayıs 2012 tarihleri arasında www.izlesene.com’un “http://www.izlesene.com/kanal/playunifilmfest/” adresinden halk oylamasına sunulacak ve kullanıcılar yarışma birincisi seçilecek filmi tahmin etmeye çalışarak çeşitli ödüller kazanacak. Dereceye giren bütün filmler Play ÜniFilmFest’in İstanbul’da yapılacak Kapanış Töreni’nde seyirci önüne çıkacak.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>