>

KÜLTÜR-SANAT

Yeniden caz mevsimi

Akbank Caz Festivali 15. yılını kutlamaya hazırlanıyor. Akbank Caz Festivali’nde caz tutkunlarını yine dopdolu bir program bekliyor
 
   
 
 
     
15. Akbank Caz Festivali’yle İstanbul’da

Akbank Caz Festivali 15. yılını kutlamaya hazırlanıyor. Akbank Caz Festivali’nde caz tutkunlarını yine dopdolu bir program bekliyor. 5 – 15 Ekim tarihleri arasında İstanbul’a 15. kez caz mevsimini taşıyacak olan Akbank Caz Festivali programı bu yıl Patricia Barber, Dave Holland Quintet ve Tord Gustavsen Trio başta olmak üzere dünyaca ünlü bir çok müzisyenden eşsiz performanslar içeriyor.


Yüzlerce yıllık gizemiyle Aya İrini, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, caz müziğin kalbinin atmaya devam ettiği Babylon, Yeni Melek Performans Merkezi ve Akbank Kültür Ve Sanat Merkezi’nin ev sahipliği yapacağı Festival’in bu yılki konukları yine müziğin evrensel sularında gezinerek sadece caz tutkunlarını değil diğer pek çok müzik severi de bir araya getirecek.

Aya İrini’de gerçekleşecek açılış konserinin sahibi ve festivalin bu yıl en büyük sürprizlerinden biri olan Patricia Barber, New York Times, Time ve Los Angeles Times’a göre 21.yy’da caz müziğe yön veren en yaratıcı isimlerden biri olarak kabul ediliyor. Ruhunun derinliklerinden gelen saf bir ıslığı andıran vokalleri, modern caz müziğinde çığır açan şarkıları ve olağanüstü piyano tekniği ile Barber, unutulmaz bir sahne performansı sunuyor. Prestijli Guggenheim Fellowship kapsamında ödül kazanan ilk şarkı yazarı olan ve uluslararası Down Beat Critics Poll “En İyi Kadın Vokalist” ödülü sahibi Barber, eleştirmenler tarafından günümüzün Cole Porter’ı olarak kabul ediliyor.


Caz dünyasının nabzını 20 yılı aşkın bir süredir tutmaya devam eden ve 1990’ları Down Beat Critics Poll en iyi akustik basçılar sıralamasında Charlie Haden ve Ray Brown gibi isimleri geride bırakarak birinci sırada tamamlayan Dave Holland kurucusu olduğu Quintet ile İstanbullu caz severleri büyüleyecek. Bugüne kadar iki kez Grammy ödülüne aday gösterilen ve The Jazz Journalists tarafından 2000’de yılın müzisyeni seçilen Holland ayrıca sayısız caz ödülünün sahibi oldu. Miles Davis’den Herbie Hancock’a, Betty Carter’dan Cassandra Wilson’a birçok isimle unutulmayacak çalışmalar yapan Dave Holland, 70’lerden günümüze caz müziğinin en üretken ve hayranlık uyandırıcı isimlerinden biri olmayı sürdürüyor.


Festivalde caz müziğin yeni kuşak temsilcilerinden Norveçli piyanist Tord Gustavsen, geleneksel İskandinav halk müziği melodilerini ustalıkla günümüz caz standartları içinde kullanmayı başarıyor. Tord Gustavsen Trio, Paris’teki New Morning Club başta olmak üzere Münih ve Milan gibi bir çok şehirde ünlü caz kulüplerinde unutulmaz konserler verdi. Caribbean Rhythm, Hard Bop ve Cool Jazz’dan etkilenen ve kısa sürede geniş kitlelerce kabul gören Tord Gustavsen Trio yeni albümleri The Ground’u bu yıl yayınladı. Müziğini doğaçlamanın diyalektik erotizmi olarak adlandıran Gustavsen, gospel, pop, flamenko, Barok ve hatta 50’ler Sinatra standartlarına uzanan çarpıcı ve hüzünlü bir müzikal yolculuk sunuyor.

Organizasyonunu Pozitif’in gerçekleştirdiği Akbank 15. Caz Festivali ile İstanbul, Ekim ayında sonbaharla yeniden Caz Mevsimini yaşayacak.


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın

DİĞER HABERLER

cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>