>

KÜLTÜR-SANAT

Yeşim Ustaoğlu: “Burada Olmaktan Çok Mutluyum”

Altın Portakal da bu yıl “Altın Portakal’ın 50’nci yılını kutluyor olmak bence önemli bir serüven.
 
   
 
 
     

50’nci Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi bir basın toplantısı düzenledi. Su Otel’deki toplantıya, Jüri Başkanı yönetmen Yeşim Ustaoğlu, diğer jüri üyeleri İranlı aktris Leila Hatami, genç sinemacıları uluslararası sinema platformlarına taşımasıyla tanınan yapımcı Titus Kreyenberg, birçok uluslararası festivalde jüri olarak da görev yapmış Macar yönetmen György Palfi ve en iyi film dahil üç Oscar ödülü sahibi ‘Argo’, ‘Köstebek’ gibi filmlerin yapımcılarından Zeynep Santıroğlu Sutherland katıldı.

Uluslararası jüriye başkanlık yapan ilk Türk yönetmen olma özelliği taşıyan Yeşim Ustaoğlu, “Altın Portakal’ın 50’nci yılını kutluyor olmak bence önemli bir serüven. Burada olmaktan çok mutluyum. Birbirinden başarılı ve değerli jüri üyelerimiz var. Yarışma programının iyi bir seçki olduğunu düşünüyorum” dedi.

Yapımcı Titus Kreyenberg, Antalya’da olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, “5 yıldır Türk yönetmenlerle çalışıyorum. Türk sinemasına yabancı değilim. Uluslararası yarışma filmlerini izlediğimiz için ulusal bölümde yarışan Türk filmlerini görme imkanım pek olmuyor. Fırsat yakaladıkça izlemeye çalışıyorum” diye konuştu.

İranlı aktris Leila Hatami de film seçme kriterleriyle ilgili şunları söyledi: “Jüri üyesi olarak kişisel beğenime uymayan filmleri de seçebilirim. Ancak 2-3 filmi iyi bulduğunuz zaman, bunlar arasındaki seçimde kıstas kişisel beğeniniz oluyor. Bu da işin öznel yanı.”

Macar yönetmen György Palfi ise yıllar önce Altın Portakal’da uluslararası yarışmada ödül aldığını ancak ödülünü almaya gelemediğini hatırlatarak, “Bu açıdan şimdi burada olmak ve jüri üyesi koltuğunda oturmak çok önemli. Şu ana kadar 4 film izledik. 6 film daha izleyeceğiz. Elimizden gelenin en iyisini yapacağız” şeklinde konuştu.

Yapımcı Zeynep Santıroğlu Sutherland, Altın Portakal jürisinde olmasının kendisi için büyük onur olduğunu ifade ederek şunları dile getirdi: “Çok iyi vakit geçiriyorum. Jüri koltuğunda olmak büyük zevk. Filmleri değerlendirirken emeğin farkında biri olarak dekora, kostüme, ışığa ayrıca önem veriyorum.”

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>