>

KÜLTÜR-SANAT

Zeyrek Evleri projesine ilk destek Siemens’ten…

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Zeyrek Evleri için düzenlenen kampanya, Siemens Ev Aletleri’nin sponsoru olduğu ilk evin restorasyonu ile başladı...
 
   
 
 
     
On dokuzuncu yüzyıl Osmanlı kent dokusunu günümüze taşıyan ve UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde bulunan Zeyrek evlerinin bakımsızlık nedeniyle yok olmasını engellemek amacıyla, Ulusal Ahşap Birliği, İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliği ile oluşturulan “Tarihe Sağlam Bir Çatı” Kampanyası, Siemens Ev Aletleri’nin sponsoru olduğu ilk evin restorasyonuyla başladı.

22 evin onarılmasını öngören kampanyanın başlangıcı nedeniyle, Zeyrek’te bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş, Kültür ve Turizm’den Sorumlu Vali Yardımcısı Sayın Cumhur Güven Taşbaş, Fatih Belediye Başkanı Sayın Mustafa Demir ve özel sektörden kampanyaya ilk desteği veren Siemens Ev Aletleri Satış Direktörü ve Marka Sözcüsü Haluk Çelebioğlu katıldı.


Sponsorluk çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Siemens Ev Aletleri Satış Direktörü ve Marka sözcüsü Haluk Çelebioğlu, “Türkiye’de binlerce yıllık geçmişi olan bir kültür mozaiği içinde yaşıyoruz. Tarih ve kültür zenginliğimizin mimari alanındaki en güzel örneklerinden olan Zeyrek de, UNESCO’nun tüm dünyada Dünya Mirası olarak belirlediği 754 noktadan biri. Elimizdeki bu son derece nadide kent dokusuna en iyi şekilde sahip çıkmak, kendi tarihimizi bugünde yaşatmak ve kültürel değerlerimizi tüm dünya ile paylaşmak için, Siemens olarak yaklaşık iki ay sürecek olan ilk evin restorasyonunu üstlendik. Zeyrek Evleri’nin restore edilerek dünya kültür mirasına yeniden kazandırılmasına katkıda bulunmaktan mutluyuz” şeklinde konuştu.


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın

DİĞER HABERLER

cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>